Architektura

Florysta – władca kwiatów

• Zakładki: 42 • Komentarz: 2


Sztuka czy rzemiosło, hobby czy poważna profesja? Czym właściwie jest florystyka? Zacznijmy od rozdzielenia dwóch różnych znaczeń, które kryją się pod jednym słowem. Niewiele osób wie, że termin florystyka dotyczy dwóch różnych dziedzin. W pierwszym rozumieniu, mówimy o nauce z działu botaniki, która inaczej nazywana jest florystyczną geografią roślin, geobotaniką lub autchorologią. Ta dziedzina nauki zajmuje się inwentaryzacją flory czyli tworzeniem spisu gatunków roślin i oznaczaniem stanowisk występowania na danym obszarze. W drugim znaczeniu – zdecydowanie popularniejszym i znanym nam wszystkim – florystyka jest sztuką układania kompozycji z kwiatów. Właśnie o florystyce w tym drugim ujęciu, chciałabym dziś więcej opowiedzieć.pexels-photo-94876-large

Pozornie, może wydawać się, że zawód florysty polega wyłącznie na obcowaniu z pięknem w czystej postaci – czyli kwiatami. Właśnie przez takie złudzenie, zawód ten bywa traktowany dość pobłażliwie. Zupełnie niesłusznie! Kompetencje florysty polegają nie tylko na stworzeniu ładnego bukieciku. Aby wykreować naprawdę oryginalną i przyciągającą spojrzenia kompozycję kwiatową, niezbędna jest wiedza. Jaka konkretnie? Otóż każdy florysta, podczas nauki powinien przyswoić informacje o gatunkach roślin wykorzystywanych w sztuce układania kwiatów i poznać tajniki ich pielęgnacji. Niezbędne będzie też obeznanie w technikach utrwalania i suszenia roślin, tak by dekoracje stworzone ręką florysty przetrwały jak najdłużej. Kolejnym stopniem wtajemniczenia i zdobywania florystycznego know-how jest zapoznanie się z wszystkimi technikami układania roślin, zarówno tymi zgodnymi z najnowszymi trendami, ale i tymi tradycyjnymi, sięgającymi wstecz pamięcią, ponieważ florystyka nie jest wymysłem nowym, a jej początki sięgają II wieku n.e. Można śmiało powiedzieć, że pierwszym przejawem sztuki znanej nam dziś jako florystyka, była japońska ikebana.

Gdzie może realizować się florysta? Pierwsze na myśl przychodzi dekorowanie ślubów i jest to jak najbardziej trafne skojarzenie. Aktualna moda ślubna zachęca nie tylko do kwiecistych aranżacji kościoła, ale i coraz bardziej wymyślnych kompozycji umieszczonych na stołach, które tworzą stylistyczną całość z bukietem panny młodej czy dekoracją samochodu. Poza pracą związaną ze zleceniami dla klientów, florysta może pochwalić się swymi umiejętnościami na branżowych wystawach. To także doskonała okazja do prześledzenia pexels-photo-128945-largenajnowszych trendów i innowacyjnych technik florystycznych.

Co prawda w naszym kraju, nauka zawodu florysty nie występuje jeszcze w szkołach, ale dostępnych jest wiele profesjonalnych kursów, przygotowujących do tej wspaniałej profesji, na przykład tutaj: http://atutszkola.pl. Najlepsze ze szkoleń, sprawnie łączą nauczanie wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności, by dać przyszłym florystom kompletne wykształcenie. Florystyka to wspaniała profesja, ucząca cierpliwości, precyzji i projektowania przestrzennego. A może Ty odnajdziesz w sobie duszę artysty?

comments icon2 komentarze
2 komentarze
31 wyświetleń
bookmark icon

2 thoughts on “Florysta – władca kwiatów

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane