Architektura

4 cechy idealnego osiedla domków jednorodzinnych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę

• Zakładki: 25


Mieszkanie z dala od miasta, w otoczeniu natury i zieleni, to marzenie niejednego z nas. Wyprowadzka poza centrum metropolii staje się dziś coraz chętniej wybieranym sposobem na życie. Wiele rodzin decyduje się również na zastąpienie mieszkania w bloku czy kamienicy niewielką nieruchomością na terenie osiedla domków jednorodzinnych. Jeśli Ty również stoisz przed takim wyborem, sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem domu.

Położenie osiedla domków jednorodzinnych

Lokalizacja przyszłego domu to z pewnością wyjątkowo ważna kwestia. Obecnie na rynku nieruchomości dostępne są zarówno oferty domów zlokalizowanych w samym centrum miasta, jak i domki położone daleko od miejskiego zgiełku. Decydując się na przeprowadzkę, warto przemyśleć plany na przyszłość. Zakup domu na osiedlu domków jednorodzinnych na obrzeżach stolicy to doskonała inwestycja dla posiadaczy samochodów. Jeśli zamiast własnych „czterech kółek” wolisz korzystać z komunikacji miejskiej albo roweru, rozważ wybór osiedla domków jednorodzinnych bliżej miejskiej infrastruktury. W ten sposób unikniesz czasochłonnych dojazdów, nie rezygnując z komfortu mieszkania w domu.

Węzeł komunikacyjny – aspekt strategiczny

Z lokalizacją osiedla domków jednorodzinnych bezpośrednio wiąże się również jego dostęp do węzła komunikacyjnego. Nowo budowane inwestycje najczęściej są zlokalizowane w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Aby uniknąć wielkomiejskiego hałasu, inwestorzy decydują się na budowę osiedla domków jednorodzinnych na przykład w okolicy zajezdni tramwajowej czy autobusowej. W ten sposób mieszkańcy zyskują stały dostęp do środków transportu zbiorowego, a jednocześnie nie muszą borykać się z hałasem towarzyszącym regularnym przejazdom tramwajów czy autobusów tuż pod oknami. Obecność węzła komunikacyjnego w pobliżu osiedla domków jednorodzinnych ma znaczenie również wtedy, gdy decydujemy się na posiadanie dzieci. Ich codzienny dojazd do szkoły czy na uczelnię z pewnością będzie znacznie łatwiejszy, jeśli będą mogły skorzystać z transportu publicznego.

Wielkość działek na osiedlu domków jednorodzinnych

Projektując dom lub kupując gotową inwestycję, warto wziąć pod uwagę również wielkość terenu wokół budynku. W ten sposób będziemy mogli zaplanować dodatkowe atrakcje dla najmłodszych, a także stworzyć na przykład wymarzoną strefę wypoczynkową. Wiele spośród tworzonych obecnie osiedli domków jednorodzinnych składa się z wielu działek o jednakowej powierzchni. Taka równowaga sprawia, że osiedle ma harmonijny układ. Z drugiej strony, osiedla domków jednorodzinnych, na których wszystkie działki mają takie same wymiary, nie pozwalają na realizację wszystkich planów ich właścicieli. Jeśli więc zależy nam na zakupie terenu u większej powierzchni, warto poświęcić nieco więcej czasu na poszukiwanie idealnej nieruchomości.

W zgodzie z ekologią – szansa na niższe rachunki

Coraz częściej na osiedlach domków jednorodzinnych pojawiają się panele słoneczne czy niewielkie turbiny wiatrowe. Takie urządzenia pozwalają na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, a tym samym na obniżenie kosztów użytkowania prądu czy wody. Szukając idealnej nieruchomości dla rodziny, warto wybrać osiedla domków jednorodzinnych wyposażone właśnie w takie rozwiązania. W ten sposób zyskamy szansę na życie w zgodzie z naturą, a przy tym będziemy mogli niemało zaoszczędzić.

Artykuł powstał we współpracy z Osiedlem Dynastia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
23 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *