Architektura

Adaptacja projektu domu do warunków terenowych – o tym trzeba wiedzieć

• Zakładki: 83

Adaptacja projektu domu jednorodzinnego do warunków terenowych to kwestia, która często zastanawia nowych inwestorów. Podkreślmy, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym w rzeczywistości jest taka adaptacja. Nie ulega wątpliwości, że jeżeli zdecydujemy się na pewien konkretny projekt domu, podstawą jest zawsze jego wybudowanie.

W tym miejscu pojawia się często zagadnienie związane z adaptacją architektonicznego projektu domu. Warto wiedzieć, kto może wykonać taką adaptację projektu domu, a także jakie prace wchodzą w zakres adaptacji projektu domu.

Adaptacja projektu domu do warunków terenowych – istotne informacje

Adaptacja projektu domu do warunków terenowych to formalny proces, mający na celu dostosowanie projektu domu do warunków lokalnych w terenie, na którym ten dom będzie się znajdować. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że adaptację powinno się dostosować nie tylko do warunków ziemi, ale również do wymagań inwestora. Można zatem w dużym uproszczeniu powiedzieć, że jest to zagospodarowanie terenu i osadzenie na nim projektu domu.

W zakres adaptacji projektu wlicza się również:

  • dostosowanie projektu budynku do aktualnie obowiązującego prawa budowlanego,
  • rysunek projektu,
  • przyłącza instalacyjne,
  • sprawdzenie, czy konstrukcja domu jest stabilna,
  • dostosowanie budynku do warunków klimatycznych panujących w określonym miejscu,
  • różnego rodzaju formalności, które związane są ze zgłoszeniem budowy lub pozwoleniem na budowę.

Czas przeprowadzenia adaptacji projektu domu jednorodzinnego do warunków terenowych zależy od wielu czynników, jedna w większości przypadków zajmuje to około 30 dni. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że cena za adaptację zależy od liczby naniesionych zmian do projektu, jak również od ich zakresu.

Czy można otrzymać pozwolenie na budowę domu bez adaptacji?

Nie ma możliwości otrzymania pozwolenia na budowę bez przeprowadzenia adaptacji do warunków terenowych. Przepisy budowlane jasno wskazują, że projekt budowlany jest projektem domu jednorodzinnego, dostosowanego do warunków lokalnych, gdzie zostanie on wybudowany. Nie ma więc możliwości zakupienia gotowego projektu, a następnie użycia go w starostwie powiatowym i od razu uzyskać pozwolenie na budowę.

Konieczne będzie skompletowanie odpowiedniej dokumentacji, czyli adaptacji projektu. Typowy, gotowy projekt to podstawa – swego rodzaju baza – na jego podstawie powstają pozostałe dokumenty konieczne do budowy domu. W takich przypadkach adaptacja to swego rodzaju proces formalny, umożliwiający uzyskanie pozwolenia na budowę, a także pozwalający na naniesienie na projekt ewentualnych zmian.

Kto odpowiada za adaptację projektu i co wchodzi w zakres zadań architekta?

Adaptacją projektu zajmuje się architekt – musi oczywiście posiadać uprawnienia do projektowania, a także aktualne zaświadczenie o tym, że należy do Izby Architektów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wiele osób myśli, że za adaptację odpowiada kierownik budowy – nie jest to jednak prawdą.

W zakres zadań architekta w ramach adaptacji projektu domu do warunków terenowych wchodzi przede wszystkim dostosowanie domu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Architekt zajmujący się adaptacją projektu domu powinien także dostosować fundamenty do terenu oraz dach do warunków klimatycznych panujących na danym obszarze. Istnieje również możliwość zasugerowania architektowi pewnych zmian, aby naniósł je na projektową dokumentację. Każda zmiana musi być podparta oświadczeniem projektanta o wykonaniu projektu ze zgodnością w stosunku do aktualnego prawa budowlanego, jak również własnej wiedzy technicznej.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
81 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *