Design

Indyjski styl, czyli wnętrza doprawione egzotyką

• Zakładki: 62

Pełne kolorów, zapachu aromatycznych kadzideł, smaku orientalnych przypraw i jednocześnie kontrastów Indie przyciągają rzesze spragnionych egzotycznych wrażeń. Nic dziwnego, że indyjski styl aranżacji wnętrz wiedzie prym wśród najbardziej intrygujących stylów wnętrzarskich. Można go kochać lub nienawidzić. Nie sposób przejść obok niego obojętnie. Jeśli modne kolory ziemi i panujące od kilku sezonów szarości nie powodują u Ciebie dreszczy ekscytacji, koniecznie zapoznaj się z charakterystycznymi elementami tego nieoczywistego stylu. Już kilka dodatków w klimacie indyjskim uczyni Twoje wnętrze najbardziej oryginalnym pomieszczeniem w domu, przenosząc Cię na kilka chwil do bajkowej Azji.

Tradycyjny indyjski styl aranżacji wnętrz jest nie tylko intrygujący, ale i wyrafinowany, a także nieoczywisty. Mimo widocznego przepychu we wnętrzach urządzonych w tym stylu panuje równowaga.  Tak naprawdę nie ma tutaj miejsca na przypadkowość i nudne rozwiązania. Wnętrze w stylu indyjskim odzwierciedla duchowy aspekt życia, podkreślając jednocześnie różnorodność i mistyczność kultury oraz barwną historię kraju położonego w Azji Południowej.

Elementy wystroju, które nadadzą wnętrzu indyjskiego charakteru:

  • pięknie wykonane mosiężne lampy stanowią wyjątkowy element dekoracyjny;
  • ręcznie tkane materiały pełne splotów i haftów sprawdzą się w roli poszewek na poduszki i narzut na łóżko;
  • dywany ze skomplikowanymi wzorami i zasłony wykonane z juty;
  • gliniane garnki i ceramiczne naczynia kuchenne;
  • obrazy z różnych regionów Indii, które symbolizują pewne tradycje lub gloryfikują ważne wydarzenia z historii Indii.

Indyjski styl: usiądź wygodnie!

Indyjski dom to przestrzeń, w której domownicy czują się niezwykle swobodnie. Komunikacja pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami odbywa się bez zakłóceń. Jest to wynik braku barier architektonicznych i podejścia do organizacji przestrzeni. Indyjskie wnętrze charakteryzuje obecność kilku poziomów siedzień – od wysokich kanap, przez podnóżki, na meblach nisko ziemi i podkładkach podłogowych skończywszy.  Taki system siedzień sprawia, że wnętrza wydają się niezwykle przytulne i ciepłe. Podobnie jak w aranżacjach marokańskich znaczącą rolę odgrywają dywany.

Kolory Indii

Kolory Indii inspirowane są samą naturą, a dokładniej przyprawami – stąd obecność przypalanych tonów i świeżych, odważnych kolorów. Indyjski styl to niezwykle dynamiczne połączenia kolorystyczne, których siła bierze się z często kontrastowych zestawień.  Wnętrza w stylu indyjskim skupione są wokół wielu twarzy koloru czerwonego – od wiśniowego, karminowego i szkarłatnego, po krwisty, na karmazynowym skończywszy.  Często sięgają po róż indyjski (ciepły różowobrązowy) i kolory, które odwzorowują atmosferę lokalnego targu – szafranowy, kakaowy, pistacjowy, herbaciany i cynamonowy. Nie brakuje błękitu, granatu i koloru chabrowego oraz srebrnych i złotych akcentów. Aranżując wnętrze w stylu indyjskim należy przestrzegać zasady kwiatu lotosu – jednokolorowy środek otoczony jest promieniście przez płatki często w dwóch odcieniach. Innymi słowy, musi dominować jeden czysty kolor, który jest dopełniany na zasadzie kontrastu przez ciemniejsze lub jaśniejsze barwy.

Meble rodem z Indii

Meble indyjskie nie są ani minimalistyczne, ani skromne. Wykonane z egzotycznego, niezwykle wytrzymałego drewna (najczęściej mango, palisandru i egzotycznej akacji) meble zachwycają misternymi rzeźbieniami i odznaczają się wspaniałym rzemiosłem. Kwintesencję indyjskiego stylu stanowią krzesła z rzeźbionymi oparciami, łóżka z baldachimami, niskie stołki, ławy, a także elementy z kości słoniowej lub metalu oraz gięte podłokietniki i nogi. Meble indyjskie to harmonijnie połączenie funkcjonalności, trwałości i orientalnej estetyki. Większość obecnych na rynku szaf, komód, witryn, skrzyń i biurek wytwarzana jest w Indiach przez lokalnych rzemieślników. Ręczne wykonanie jest gwarancją unikalnego wyglądu, a także orientalnej duszy. W przestronnych wnętrzach sprawdzą się wyróżniające się głęboką ciemnobrązową barwą i masywną konstrukcją meble z palisandru. Niewielkie pomieszczenia optycznie powiększą meble z drewna mango, które charakteryzują się pięknym słonecznym kolorem z żółtymi i zielonkawymi refleksami. Meble z egzotycznej akacji, której odcień zmienia się w zależności od źródła światła, to sposób na zmianę dynamiki aranżacji i samego pomieszczenia.

Indyjski styl: bogactwo barw przynosi szczęście

Ściany indyjskich wnętrz zazwyczaj pokrywane są farbą w jednym odcieniu, barwionym tynkiem, patchworkową mozaiką lub płytkami z motywem paisley przypominającym łezkę. Choć nie jest to wzór wywodzący się z Indii (pojawił się w Iranie na początku naszej ery), jest on popularny w tym rejonie. Innym rodzajem dekoracji ściennej w stylu indyjskim jest fornir drewniany. Panele ścienne połączone z rzeźbionymi elementami nadają pomieszczeniu luksusowego wyglądu.  Nasycone odcienie pomarańczy, maliny, turkusu to częste wybory we wnętrzach inspirowanych kulturą Indii. Choć Europejczykowi przepych kolorystyczny może wydawać się nieco przytłaczający, w Indiach uważa się, że bogactwo barw przynosi szczęście. Wprowadzając indyjską egzotykę do wnętrz współczesnych, nowocześnie zaaranżowanych, warto skupić się na bieli, która uważana jest za serce i duszę Indii, dopełniając ją kombinacją jednego lub dwóch dodatkowych kolorów. Jeśli ściany pozostaną neutralne, pierwsze skrzypce będą mogły zagrać dodatki.

Indyjska posadzka

Tropikalny klimat Indii ma duży wpływ za sposób aranżacji wnętrz. Użyte materiały muszą być łatwe w utrzymaniu, zapewniać schludne wykończenie aranżacji i nie odbarwiać się pod wpływem promieni słonecznych. Podłogi w indyjskich domach najczęściej wykonane są z marmuru, granitu i płytek.  W naszej szerokości geograficznej możemy jednak postawić na podłogę drewnianą. Najlepszym wyborem będzie drewno merbau o czerwonawej lub ciemnobrązowej barwie, które naturalnie występuje w wilgotnym klimacie równikowym. Deski merbau są jednymi z najtwardszych spośród gatunków drzew egzotycznych. Cechuje je znakomita odporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne oraz szkodniki. Nie zaszkodzi im podwyższona wilgotność powietrza, intensywne opady, niskie i wysokie temperatury. Można jest stosować również na tarasie i w ogrodzie. Dobrym materiałem podłogowym, podkreślającym orientalny klimat, będą również płytki w patchworkowym stylu.

podłoga merbau

Indyjski styl: wnętrza otulone tkanymi materiałami

Ręcznie tkane materiały odgrywają dużą rolę w tradycyjnym indyjskim wystroju wnętrz. W pomieszczeniach królują zarówno zwiewne jedwabie i tiule, jak i bawełna, len, kaszmir, juta, zamsz, khadi (indyjska tkanina ręcznie przędzona, zwykle wykonana z bawełny) oraz ikat z właściwą dla siebie feerią barw. Nazwa „ikat” odnosi się zarówno do techniki tkania i barwienia, jak i do gotowego produktu. Niezwykłość tego materiału polega na tym, że wzór tkaniny powstaje w procesie farbowania włókien przed rozpoczęciem tkania. To sprawia, że gotowy wzór (motyw) wydaje się nieco zamglony, przez co przypomina obrazy impresjonistów. Tego typu tkanina stanowi znakomitą i jakże charakterystyczną dla indyjskich domów dekorację ścienną. Wykorzystywana jest również jako obicie luksusowych mebli.  Bogata ornamentyka, szczególnie roślinna i geometryczna, hafty i nadruki blokowe to elementy wyróżniające indyjskie tkaniny. Zasłony, podszewki na poduszki, narzuty, podłokietniki krzeseł i wiele innych elementów wystroju domu – tkaniny są wszechobecnym elementem aranżacji wnętrz w stylu indyjskim.

Indyjski styl: klimatyczne oświetlenie

Miękkie, nieco przytłumione, a zatem niezwykle klimatyczne, światło wyróżnia indyjskie wnętrza. Charakter takiego oświetlenia dopełniają półprzezroczyste materiały, przez które światło dzienne dostaje się do poszczególnych pomieszczeń. Od świec, poprzez lampy i lampiony, na eleganckich kryształowych żyrandolach skończywszy – oświetlenie w klimacie indyjskim przybiera różne formy, nie wykluczając się wzajemnie. Nie ma tutaj miejsca na skromność i minimalizm. Kilka źródeł światła zawsze będzie lepszym wyborem niż jeden, choćby najpiękniejszy i wyjątkowo okazały żyrandol. Dekoracyjne światło to coś, co styl indyjski lubi najbardziej. Chcąc zaprosić Indie do wnętrza, szukaj lamp z ażurowymi lub szklanymi kloszami z różnobarwnych kawałków. Tego typu lampy pięknie rozpraszają światło, dodatkowo tworząc na ścianach swoistego rodzaju świetlny spektakl.

Wzory i motywy

Indyjskie wzory i motywy mają głęboki związek z kulturą i religią. Są ważnym elementem indyjskiego wystroju wnętrz. Chcąc wprowadzić egzotykę do wnętrz nowoczesnych, przełamać aranżację, tworząc przykuwający uwagę element, sięgnij po mozaikę podłogową, gobelin, tkaniny z motywem paisley, mandali lub ptaków, a także patchworkowe kołdry.

Indyjskie dodatki

Posągi Buddy, słoni, krów, koni, wielbłądów to najbardziej rozpoznawalne elementy sztuki indyjskiej. Bardzo często stanowią centralny element wnętrza. Występują również w formie obrazków lub nadruków. Jeśli jednak to dla Ciebie nieco za dużo, to możesz postawić na naczynia z orientalnym motywem. Misa na owoce lub miseczki na przekąski i sosy, do tego ozdobne pudełeczka, szkatułki lub bogato zdobione skrzynie – orientalny duch mieszka w wielu użytecznych przedmiotach o wysokich walorach dekoracyjnych.

Indyjski styl: wnętrza otulone zapachem

Wnętrze w stylu indyjskim to nie tylko feeria barw, niecodzienne dekoracje i bogato zdobione tkaniny. To także zapachy, które otulają każde z pomieszczeń. Kadzidełka, niewielkie kominki zapachowe i wazony ze świeżymi kwiatami – to wszystko sprawia, że zmysły i wyobraźnia są nieustannie pobudzone. Przyjemna woń skutecznie poprawia nastrój.

Indyjski styl w niewielkich wnętrzach

Aranżacje w stylu indyjskim charakteryzuje przepych. Czy to oznacza, że właściciele niewielkich mieszkań muszą porzucić marzenia o wnętrzach pod znakiem bajecznych Indii? Nic z tych rzeczy. Wystarczy zachować równowagę i z rozwagą korzystać z charakterystycznych rozwiązań aranżacyjnych. Design w klimacie indyjskim będzie znakomitym dopełnieniem innych stylów projektowania, szczególnie nowoczesnego lub tradycyjnego. Współczesne indyjskie wnętrze doprawia minimalizm domieszką duchowości.

Małe mieszkania w stylu indyjskim (wskazówki)

  • Mniej znaczy więcej. Postaw na funkcjonalność, oszczędnie dobierając dodatki. By zoptymalizować przestrzeń, wykorzystaj meble modułowe lub niestandardowe o frontach z pięknymi rzeźbieniami, które dopasujesz do wymiarów swojego mieszkania.
  • Użyj neutralnych, przewiewnych kolorów na ścianach. Dzięki temu będziesz mógł sobie pozwolić na akcesoria w soczystych barwach (zieleń, róż, żółć, niebieski, fiolet).
  • Zadbaj o dużą ilość naturalnego światła, rezygnując z pokusy opierania całej aranżacji na klimatycznym oświetleniu.
  • Nie przesadzaj z ilością kolorów. Nie bój się jednak wzorzystych tkanin, patchworkowych kafli na podłodze lub ścianie oraz innych indyjskich motywów.
  • W małej przestrzeni wielki posąg Ganesha lub Buddy niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem. Lepiej postawić na dywan z ciekawym wzorem, barwne zasłony wykonane z jedwabiu, ozdobione chwostkami z połyskujących nici albo ikat na ścianie.
  • Egzotykę wprowadziaj do wnętrz dzięki tkaninom. Baldachim nad łóżkiem, dywaniki i poduszki na podłodze, narzuta na sofie – tylko tyle i aż tyle wystarczy, by stworzyć niezobowiązujący klimat.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
353 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *