Choć właściciele psów i kotów traktują czworonogi jak członków rodziny, zdając sobie sprawę z tego, że podobnie jak dzieci mają one wyjątkowy talent do siania spustoszenia i czarny pas w demolce artystycznej, nie oznacza to, że nie ogarnia ich frustracja, gdy widzą, co pazury i zabłocone łapy ich ulubieńców zrobiły z podłogą. Używanie jej zamiast drapaka lub jako wychodka nie jest tym, czego życzą sobie właściciele. Zamiast denerwować się, spędzać sporo czasu na czyszczeniu i wymienianiu – częściej niż inni – zniszczonej podłogi, warto wykluczyć niektóre materiały podłogowe źle wypadające w kontakcie z płynami oraz pazurami i zdecydować się na podłogę, która będzie najlepsza dla czworonogów i tym samym dla ciebie. Podłoga przyjazna zwierzętom w praktyce oznacza rzadsze czyszczenie, mniej zniszczeń i zero bólu głowy. Jest o co walczyć!
Dywan, wykładzina dywanowa i drewno, szczególnie z drzew liściastych, nie zaliczają się do najlepszych wyborów, gdy w naszym domu mieszkają czworonogi. Podłoga powinna być przede wszystkim wytrzymała. Nawet dobrze przycięte paznokcie mogą wyżłobić twarde drewno i zahaczyć dywan, rozrywając włókna. Zabłocone łapy i zwierzęta, które jeszcze nie nauczyły się korzystać ze swojej toalety również nie tworzą udanych duetów z ww. materiałami. Powstałe plamy i nieprzyjemne zapachy mogą być bardzo ciężkie lub wręcz niemożliwe do usunięcia, nawet jeśli użyjemy przemysłowych środków czyszczących. Nie chodzi bowiem o jednorazową akcję. Kot, który wyczuje zapach swojego moczu w mieszkaniu, najprawdopodobniej prędzej czy później załatwi się w tym samym miejscu, uznając je za toaletę, którą sam wybrał. Gdy mamy w domu kilka nadaktywnych psów, nawet najwyższej klasy drewniana podłoga – po krótszym niż by się można spodziewać czasie – będzie wymagać renowacji.
Jeśli jednak bardzo upierasz się przy drewnie, to zadbaj o to, aby było egzotyczne (np. merbau, wenge, teak) i wykończone olejem naturalnym, który wnikając do środka tworzy ochronną powłokę. W przypadku rodzimego dębu postaw na jasny kolor, który zmniejsza widoczność rys po pazurach.
Najlepsza podłoga (idealna nie istnieje) dla zwierząt to taka, która jest odporna na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i na dodatek jest plamoodporna. Powinna być również antypoślizgowa, by zapobiec obrażeniom zwierząt. Nie od dziś wiadomo, że szaleją bardziej niż dzieci, doznając przy tym urazów stawu biodrowego. Poniżej kilka materiałów, które warto wziąć pod uwagę, gdy w naszym domu mieszają czworonogi. Są one polecane przez największą organizację kynologiczną w USA.
Najlepsza podłoga dla zwierząt: beton
Betonowe podłogi choć przez niektórych nadal uważane są za zbyt surowe, kojarząc się z przestrzeniami przemysłowymi, znakomicie sprawdzają się w domach i mieszkaniach, ujawniając duży potencjał aranżacyjny. Beton można obrabiać na wiele sposobów, które pozwalają na uzyskanie różnorodnych efektów wizualnych. Dzięki temu betonowa podłoga sprawdzi się nie tylko w przypadku aranżacji w stylu nowoczesnym. Materiał jest trwały i odporny na plamy oraz zalanie (po odpowiedniej obróbce). Nie odkształca się i nie jest trudno utrzymać go czystości. Jego wrodzoną surowość można przełamać czy też zmiękczyć, wprowadzając do wnętrza niewielkie dywaniki. Łatwo je wymienić lub wyprać, jeśli ulegną uszkodzeniu przez zwierzęta. Przy użyciu odpowiedniego rodzaju betonu (wylewka anhydrytowa) możemy zastosować ogrzewanie podłogowe, eliminując w ten sposób uczucie zimna, które na ogół towarzyszy betonowej posadzce. Decydując się na podłogę betonową, trzeba pamiętać o tym, że jej powierzchnia może być śliska, więc nie zawsze sprawdzi się przy szalejących psach.
Najlepsza podłoga dla zwierząt: płytki ceramiczne lub porcelanowe
Pięknie wyglądają, wpisują się w niemal każdy styl projektowania, są odporne na kontakt z psimi i kocimi pazurami, a w wersji szkliwionej również na plamy i wnikanie płynów, a ponadto mogą występować w formie matowej. Płytki ceramiczne lub porcelanowe to świetna opcja dla właścicieli czworonogów. Występują w wielu wzorach i kolorach, więc nie będzie problemu z uczynieniem ich częścią bieżącej aranżacji. Jeśli dojdzie do uszkodzenia pojedynczej płytki (upadek przedmiotu z wysokości), można ją wymienić bez naruszania reszty podłogi. Poplamione przez zwierzęta fugi również i to bez wzywania ekipy remontowej. Biorąc pod uwagę zalety tego typu podłogi, warto o niej pomyśleć w pierwszej kolejności.
Podłoga z kamienia naturalnego
Natura zawsze jest odpowiedzią. Decydując się na naturalny kamień, mamy gwarancję, że podłoga przetrwa długie lata. Na dodatek wiele rodzajów kamieni zyskuje z czasem. Charakterystyczna struktura i użylenie pogłębiają się, a starzejąca się posadzka wprowadza do wnętrza wyjątkowy klimat. Przeciwnicy twierdzą, że matowieje i się wyciera. Na szczęście tego typu podłogę można odnawiać (i to wiele razy). Ze względu na swoje walory estetyczne wiele osób decyduje się na podłogi marmurowe lub granitowe. Nie jest to jednak najlepszy wybór. Polerowane i szlifowane materiały, wykończone „na lustro” mogą zarysować się, mając częste spotkania trzeciego stopnia ze zwierzęcymi pazurami.
Przy czworonogach w domu znakomicie sprawdzą się płytki kamienne o wykończeniu naturalnie łupanym. Nierówna powierzchnia występująca w początkowej fazie będzie dodatkową atrakcją dla zwierząt, niosąc korzyści również właścicielom. Chropowata tekstura wielokolorowego kamienia pomoże ukryć brud, sierść i inne zanieczyszczenia. Z czasem kamień stanie się gładszy (codzienne użytkowanie, mycie), a przez to podłoga jeszcze bardziej szlachetna. Jeśli wolimy opcję naturalną, ale od linijki, to warto postawić na łupek kwarcowy w wykończeniu szlifowanym. By naturalny kamień był odporny na plamy i wnikanie wody, należy go pokryć środkiem uszczelniającym.
Najlepsza podłoga dla zwierząt: drewno inżynieryjne
Sęki, słoje i nieregularne wybarwienia – drewniane podłogi sprawiają, że pomieszczenie wydaje się przytulne i ciepłe. Nic dziwnego, że to najchętniej stosowany sposób wykończenia wnętrz. Choć tego typu podłogi wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, zbyt duża ilość zarysowań i wgnieceń powoduje, że tracą swój urok. Zwierzaki niestety nie chodzą w kapciach. Rozwiązaniem jest tak zwana podłoga inżynieryjna (spolszczenie od angielskiej nazwy engineered wood flooring), będąca połączeniem litego drewna i laminatu. Składa się z co najmniej dwóch sklejonych ze sobą warstw – właściwej i ścieralnej. Odpowiedni wybór wykończenia sprawia, że nawet kontakt z gwoździami nie wyrządza podłodze krzywdy. Na dodatek niektóre podłogi warstwowe mogą być szlifowane i odnawiane. To zdecydowanie dobra podłoga dla zwierząt!
Podłoga dla zwierząt: luksusowy winyl
Luksusowe panele winylowe LVT (skrót od ang. Luxury Vinyl Tiles) to ulepszona wersja niewychodzącego z mody winylu. Dzięki zaawansowanej technologii wytwarzania panele LVT są grubsze i trwalsze, a przez to znacznie bardziej odporne na zarysowania i wilgoć, dlatego stanowią znakomity materiał podłogowy dla domów, gdzie występują czworonogi. Luksusowy winyl jest dostępny w szerokiej gamie wzorów, więc często trudno odróżnić go od drewna, kamienia lub podłóg ceramicznych. Materiał doskonale tłumi hałas, więc zredukuje drażniący (na dłuższą metę) dźwięk powstający w momencie kontaktu psich pazurów z posadzką.
Korek przyjazny zwierzętom
Trwała, ekologiczna, łatwa w utrzymaniu, o wysokiej zdolności pochłaniania dźwięków, przyjemna dla oka – wobec zalet podłogi korkowej nie sposób przejść obojętnie. Mocno sprasowana warstwa korka to gwarancja, że podłoga wytrzyma lata. Gęstość korka (ok. 700 kg/m³) sprawia, że materiał zalicza się do kategorii tych solidnych. Jest zarówno odpowiednio sprężysty, aby pochłaniać dźwięk, jak i wystarczająco twardy, aby być odpornym na zarysowania. By nie kusić losu, warto jednak dokładnie przycinać zwierzętom paznokcie. Korek jest odporny na rozwój bakterii i pleśni, a potraktowany środkiem do uszczelniania powierzchni radzi sobie z wilgocią i plamami. Kolejną zaletą tego materiału jest występowanie w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala na łatwe dopasowanie korkowej podłogi do aranżacji wnętrza. Jeśli kochasz drewno miłością absolutną i nie wyobrażasz sobie zamienników, które są w stanie odtworzyć zaledwie namiastkę przytulnego klimatu (w twoim odczuciu), to może przekona cię jeszcze jeden argument. Amortyzująca powierzchnia podłogi korkowej zmniejsza nacisk na stawy i kręgosłup!
Bambusowa podłoga przyjazna zwierzętom
Bambus to trawa wielu talentów. Po przekształceniu w podłogę zyskuje supermoc, jaką jest niespotykana twardość, której ustępuje nawet lite drewno! Bambusowe podłogi są ponad dwa razy bardziej wytrzymałe na eksploatację niż tradycyjne podłogi drewniane. Wielowarstwowe lakierowanie i utwardzanie promieniami UV sprawia, że materiał jest odporny na ścieranie. Dzięki żywicom użytym w procesie produkcji bambus jest odporny na wilgoć i plamy. Niestety nie ma zdolności pochłaniania dźwięków, więc „klikanie” paznokci w kontakcie z podłogą będzie słyszalne. Deski bambusowe dostępne są nie tylko w swojej naturalnej, bursztynowej odsłonie, ale także w wielu innych wybarwieniach. Jest to możliwe, dzięki odpowiedniej obróbce termicznej. Nie bez znaczenia jest fakt, że podłogi produkowane z bambusa stanowią ekologiczne rozwiązanie, a zatem odciążają i tak już ledwo zipiącą naturę.
Jaki kolor podłogi wybrać, jeżeli w domu mieszkają czworonogi?
Zarówno jasna, jak i ciemna podłoga mają tyle samo wad co zalet. Najlepszym rozwiązaniem będzie sugerowanie się umaszczeniem naszego pupila. Jeśli odcień podłogi będzie spójny z kolorem gubionej sierści, łatwiej będzie ją zamaskować. Choć w pogromców sierści bawimy się codziennie lub nawet kilka razy dziennie, odpowiednio dobrany kolor pomoże nam uniknąć zbędnego stresu w momencie niezapowiedzianej wizyty gości. W końcu nie chcemy, by ktoś, kto nigdy nie miał psa lub kota, pomyślał, że u nas nigdy się nie sprząta.
M.Ś.