Przemysł ciągle się rozwija. Coraz częściej nawet w budownictwie wykorzystuje się metal. Pomimo swoich świetnych właściwości jest podatny na korozję. Dlatego też należy zadbać o jego zabezpieczenie i tutaj sprawdzi się farba reaktywna na rdzę.
Farba reaktywna na rdzę – dobry wybór i wyjątkowa trwałość
Rdza jest dużym problemem. Może pojawić się na skutek kontaktu metalu z wodą czy też wilgocią nie prezentuje się dobrze. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest tylko problemem estetycznym. Przede wszystkim zmniejsza trwałość materiału. Sprawia, że jest on podatny na uszkodzenia mechaniczne, ale też może się kruszyć. Wymiana metalowych elementów wiąże się z niemałymi kosztami, dlatego też w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć należy zastosować farbę reaktywną na rdzę. Czym właściwie jest i skąd się wzięła? Farba reaktywna na rdzę to nic innego jak farba okrętowa. Pierwotna nazwa pochodzi oczywiście od zastosowania. Była wykorzystywana do malowania okrętów i zabezpieczania ich przed uszkodzeniami czy rdzą. Skoro sprawdziła się w tak trudnych warunkach, gdzie występuje duże zasolenie wody, to oczywiście wykorzystuje się ją na szeroką skalę nawet w przemyśle lekkim, budownictwie, warsztatach mechanicznych czy na użytek prywatny. W jej składzie znajdziemy dużą ilość spirytusu. Dzięki temu powierzchnia zostaje oczyszczona i nie trzeba jej specjalnie przygotowywać, co niewątpliwie jest dużą oszczędnością czasu oraz pieniędzy. Zaletą farby jest także fakt, że jej nakładanie jest naprawdę proste. Można zrobić to za pomocą pędzla, wałka czy też natrysku. Bardzo szybko się wiąże i wysycha. Zazwyczaj trwa to dwie godziny, natomiast jeżeli chcecie nałożyć kolejną warstwę, to lepiej poczekać do 4 godzin. Taką farbę można używać w środowisku, w którym temperatura wynosi od minus 20 do 40 stopni Celsjusza.
Zalety farby reaktywnej na rdzę
W składzie farby reaktywnej znajdziemy też pigmenty. Zapewniają one mocną i trwałą powłokę i odporność nawet na środowisko morskie. Taka farba wykazuje silne działanie antykorozyjne. Skutecznie zabezpiecza ogniska rdzy, zapobiegając ich dalszemu rozrostowi. Doskonale sprawdzi się do malowania różnego rodzaju metali oraz pochodnych metali. Często stosowana jest do zabezpieczania podwozia i to nawet maszyn rolniczych. Możecie też malować nią poręcze czy metalowe ogrodzenia i w każdym przypadku naprawdę dobrze się sprawdzi. Będzie odpowiednia nawet do powierzchni drewnianych czy wykonanych z materiałów drewnopochodnych. Stosuje się ją do blachodachówek. Zabezpiecza je nie tylko przed korodowaniem, ale też zmiennymi temperaturami oraz promieniowaniem UV. Blachodachówka nie straci swoich właściwości technicznych, nie będzie też blaknąć. Farbę spirytusową, bo również pod taką nazwą jest znana można stosować na starą, nieoczyszczoną powierzchnię.
Fot. Shutterstock