Sezon grzewczy w Polsce trwa kilka miesięcy, zatem wybór urządzenia grzewczego jest sprawą bardzo istotną. Dostępnych jest bardzo wiele urządzeń wykorzystujących różne źródła ciepła i paliwa – od stałych paliw, przez gaz, po zielone źródła energii. Jednym z mniej oczywistych urządzeń grzewczych jest… klimatyzator. Z pewnością większości z Was klimatyzacja kojarzy się raczej z urządzeniem, które przynosi ulgę w upalne dni. Tymczasem okazuje się, że wiele modeli klimatyzatorów wyposażonych jest w funkcję grzania. Jak wygląda to w praktyce? Czy można przez całą zimę ogrzewać dom klimatyzatorem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Zalety ogrzewania domu klimatyzacją
W związku ze zmianami klimatycznymi, które zmieniają nasz świat, zmieniają się także metody ogrzewania domów. Staramy się by były one bardziej przyjazne przyrodzie, ale także przyjazne dla naszego portfela. Jak ma się do tego ogrzewanie domu za pomocą klimatyzacji? Nowoczesne urządzenia odznaczają się niewielkim zużyciem prądu. Zaletą klimatyzacji jest jej czystość, a także niewielkie rozmiary urządzeń. Do tego do różnych celów używamy tylko jednego urządzenia – zarówno do chłodzenia wnętrz, jak i do ich ogrzewania.
Warto pamiętać, że klimatyzacja ma specjalne systemy filtracji, które oczyszczają powietrze z kurzu, zanieczyszczeń i alergenów. Coraz częściej urządzenia wyposażone są w funkcję jonizacji. Pozwala to jeszcze skuteczniej wyeliminować z powietrza alergeny, bakterie i wirusy.
Czy można klimatyzacją ogrzać cały dom?
Odpowiedź na pytanie zadane powyżej jest zależna od wielu czynników. W dużej mierze zdolność grzewcza wynika z mocy urządzenia, a także specyfiki budynku. Choć producenci zapewniają, że niektóre z urządzeń są w stanie zapewnić efektywne ogrzewanie nawet przy temperaturze -15 stopni Celsjusza za oknem. Trzeba jednak przyznać szczerze, że przy zimach, jakie zdarzają się w naszym kraju, taki sposób ogrzewania domu może być dość kosztowny. Za to klimatyzator doskonale sprawdzi się, jako dodatkowe ogrzewanie, które uzupełni główny system grzewczy. Jako podstawę ogrzewania warto wybrać pompę ciepła, panele fotowoltaiczne lub ogrzewanie gazowe. Funkcja ogrzewania przy pomocy klimatyzatora doskonale sprawdzi się podczas tak zwanych okresów przejściowych – szczególnie jesienią i wiosną. Często występują wówczas pojedyncze dni lub noce, w czasie których temperatura spada. Uruchamianie na tę okazję głównego systemu jest nieopłacalne, za to klimatyzator sprawnie poradzi sobie z lekkim podgrzaniem powietrza we wnętrzu.
Artykuł powstał z firmą Centrum Rekuperacji.