Design

Aranżacja mieszkania w stylu prowansalskim

• Zakładki: 66 • Komentarz: 3


Zarówno mieszkańcy wsi, jak i miast, mogą wprowadzić do swoich domów i mieszkań sielski klimat. Jedną z inspiracji może być Prowansja – popularny wśród turystów region Francji. Położony między Alpami a Morzem Śródziemnym kojarzony jest z wolno płynącym czasem, spokojem i kontaktem z naturą. Dowiedz się, jak zaaranżować mieszkanie w stylu prowansalskim.

Pokój dzienny w stylu prowansalskim

Wnętrza w stylu prowansalskim są jasne, dzięki różnym odcieniom bieli i kolorom pastelowym. W mieszkaniu w stylu prowansalskim znajdziemy także jasne szarości oraz wyrazisty kolor lawendy, który przełamuje stonowane barwy. Styl prowansalski kojarzony jest również z naturalnymi materiałami – drewnem, kamieniem, lnem, metalem. W Prowansji domy w większości są nieco podstarzałe, oczywiście na swój urokliwy sposób. Urządzając mieszkanie w stylu prowansalskim, dobrze jest wybierać meble stylizowane na zużyte, niektóre meble możemy także samodzielnie przerobić.

W pokoju dziennym powinny znaleźć się meble wygodne, ale jednocześnie stylowe. Fotel w stylu ludwikowskim, stoliki kawowe na rzeźbionych nóżkach oraz kredens z przeszkloną górą najczęściej utrzymane są w jasnych kolorach. Z kolei prosta komoda przeważnie jest ciemna, dzięki czemu wprowadza nieco kontrolowanego chaosu w salonie w stylu prowansalskim. Ludwikowskie meble możemy zastąpić również meblami z wikliny. Styl z południa Francji najlepiej oddaje drewniana podłoga, w szczególności deski. Piękny i charakterystyczny kolor lawendy najlepiej jest wkomponować do pomieszczeń za pomocą dodatków, w szczególności tekstyliów. Na porcelanowych zastawach i wazonach powinny znaleźć się motywy iście prowansalskie – lawenda, oliwki i zioła.

Łazienka i kuchnia w stylu prowansalskim

W łazience styl prowansalski podkreślimy przede wszystkim dzięki wolnostojącej wannie, najlepiej na nóżkach. Pastelowe ściany, terakota na podłodze i dość minimalistyczny wystrój łazienki, w której znajdzie się miejsce na duże lustro w postarzanej ramie – tak prezentuje się łazienka w stylu prowansalskim. Z kolei w kuchni możemy pozwolić sobie na znacznie więcej. Tutaj królują zioła, które należy trzymać w doniczkach i z których oczywiście warto korzystać podczas przygotowywania posiłków.

Meble kuchenne powinny być pobielane, koniecznie z tradycyjnymi uchwytami. Blat może być drewniany lub kamienny. Urządzając kuchnię w stylu prowansalskim, nie musimy rezygnować z płytek, postawmy jednak na takie, które dobrze oddadzą klimat południowo-wschodniej Francji. Na podłodze możemy położyć modne dziś płytki imitujące drewno, które są łatwo dostępne. W kuchni nie powinno zabraknąć przepiśniku, ręcznie pisanego, w którym oczywiście warto zapisywać cenne przepisy na pyszne dania.

W mieszkaniu w stylu prowansalskim dobrze sprawdzą się również bibeloty znalezione w piwnicy, na strychu czy kupione na pchlim targu. Nie przesadzajmy jednak z ich ilością, by nie zagracić mieszkania. Powinno być ono naszą oazą, w której czujemy się dobrze i bezpiecznie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Meble Krysiak

comments icon3 komentarze
3 komentarze
204 wyświetlenia
bookmark icon

3 thoughts on “Aranżacja mieszkania w stylu prowansalskim

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane