Architektura

Architektura i fotowoltaika – gdzie montuje się panele PV?

• Zakładki: 105


Wydajna praca paneli słonecznych zależy przede wszystkim od ich ustawienia względem kąta padania promieni słonecznych. W związku z tym panele PV instaluje się na dachach budynków, a czasami na gruncie – w tym przypadku podobnie jak w farmach fotowoltaicznych.

Jednak sam montaż paneli na dachu to nie wszystko – konieczne jest zachowanie odpowiedniej ekspozycji względem słońca. Na co zwrócić uwagę montując panele na dachu? Jaki powinien być projekt domu, na którym chcemy umieścić panele PV?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu – na co zwrócić uwagę?

W przypadku domów jednorodzinnych panele fotowoltaiczne montuje się zazwyczaj na dachu. Przy czym na samym początku należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii:

  • panele słoneczne powinny być zwrócone w stronę południową – mogą to być także wariacje południowy-wschód lub południowy zachód,
  • najlepszy kąt nachylenia paneli słonecznych w przypadku dachów skośnych to 20 – 40 stopni, natomiast przy dachach płaskich to 10-15 stopni,
  • montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim jest możliwy – stosuje się specjalne wsporniki,
  • montaż paneli na dachu o złożonej – skomplikowanej bryle może być trudnym wyzwaniem (lecz w wielu przypadkach nie niemożliwym )
  • paneli PV nie ma sensu montować w miejscach zacienionych.

Jeśli powyższe warunki pozwalają, panele słoneczne można także zamontować na garażu, na budynku gospodarczym, czy na innym budynku przylależnym.

Montaż paneli PV – konstrukcje wsporcze

W przypadku dachów skośnych panele mocuje się przy pomocy specjalnych mocnych konstrukcji szkieletowych, zwykle aluminiowych. Konstrukcje to przykręca się na wkręty do dachu, a następnie umieszcza na nich panele. Należy jednak pamiętać o tym, że proces montażu będzie różnił się w zależności od rodzaju pokrycia dachowego, kąta nachylenia połaci dachowej, oraz stopnie skomplikowania konstrukcji bryły dachowej. W wielu przypadkach stosuje się także dodatkowe wzmocnienia.

W przypadku dachów płaskich do montażu paneli fotowoltaicznych stosuje się specjalne konstrukcje wsporcze. Takie konstrukcje zapewniają, że promienie słoneczne będą padać na panele pod odpowiednim kątem. To przekłada się na największą możliwą do uzyskania wydajność paneli. Konstrukcje wporczych do dachów płaskich mogą być montowane na wiele sposobów – wszystko zależy od pokrycia dachowego i warunków solarnych.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Alternatywą dla umieszczania paneli fotowoltaicznych na dach, jest ich montaż na gruncie. Również w przypadku montowania instalacji fotowoltaicznej na gruncie stosuje się specjalne konstrukcje montażowe. Panele PV montuje się na gruncie w przypadku, gdy montaż na dachu nie jest możliwy, to także dobre rozwiązanie w przypadku działek o dużych powierzchniach. Panele PV mogą być umieszczone na niemal każdym rodzaju gruntu. Jedynym podłożem, które całkowicie wyklucza montaż paneli jest piasek.

Projekt domu z panelami fotowoltaicznymi

Osoby, które w posiadanym już domu chcą zastosować instalację fotowoltaiczną, muszą dokładnie przeanalizować, czy ich dom i działka spełniają powyższe warunki. W dużo bardziej uprzywilejowanej sytuacji są natomiast osoby, które dopiero planują budowę domu i rozglądają się za działką pod dom. Mają możliwość wyboru działki o odpowiednim usłonecznieniu, projektu domu, który będzie dopasowany do instalacji PV. Posiadając działkę i projekt domu z odpowiednimi parametrami dachu – można zaplanować ułożenie budynku, tak aby był on optymalnie ułożony względem kierunków świata.

Sam zakup i montaż paneli fotowoltaicznych nie wystarczy do tego, by cała instalacja PV działała w odpowiedni sposób. Nie mniej ważny jest odpowiedni ich montaż, tak by optymalnie wykorzystać promienie słoneczne padające na naszą działkę.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
92 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *