Planując budowę lub remont domu, warto zadbać również o obszar wokół niego. Ważnym etapem jest wybór odpowiedniego ogrodzenia i bramy, które są przecież inwestycją na wiele lat. Idealna brama powinna spełniać kilka istotnych zadań. Przede wszystkim jest stanowi barierę dla osób z zewnątrz, których z różnych przyczyn nie chcielibyśmy gościć na naszym podwórku. Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa pełni dokładnie taką samą funkcję jak drzwi wejściowe. Chroni domowników przed światem zewnętrznym i niepożądanymi gośćmi na terenie posesji.
Poza tym brama powinna również maksymalnie ułatwiać mieszkańcom nieruchomości wjazd i wyjazd na podwórze. Właśnie dlatego warto, aby wybrane przez nas rozwiązanie było wyposażone automatyczne rozwiązania. Automatyka do bram skrzydłowych i przesuwnych to dziś jeden z najważniejszych parametrów decydujących o zakupie określonego modelu ogrodzenia.
Brama dwuskrzydłowa – dlaczego warto?
Jednym z głównych czynników wpływających na decyzję o zakupie bramy dwuskrzydłowej jest jej cena. Takie modele są znacznie tańsze niż bramy przesuwne. Wybierając je, można więc zaoszczędzić i niepotrzebnie nie zarażać budżetu na niespodzianki. Poza tym brama skrzydłowa będzie idealnym uzupełnieniem budynku zaprojektowanego w tradycyjnym stylu. Delikatne zdobienia, które można umieścić na skrzydłach i dodadzą całej konstrukcji lekkości i niepowtarzalnego stylu.
Coraz więcej modeli tego typu jest dziś wyposażonych w automatykę do bram skrzydłowych. W ten sposób design łączy się z funkcjonalnością. Montaż automatyki do bram skrzydłowych sprawia bowiem, że ich użytkownicy nie muszą wysiadać z auta, jeśli chcą dostać się na działkę.
Najważniejsze wady bram dwuskrzydłowych
Niestety brama skrzydłowa ma również wiele wad. Należy do nich m.in. konieczność posiadania stosunkowo dużej działki. Aby brama skrzydłowa mogła się otworzyć, potrzeba bowiem terenu umożliwiającego ruch skrzydeł bez obaw o zarysowanie czy uszkodzenia przedmiotów znajdujących się na posesji. Ogólna zasada mówi, że brama wjazdowa powinna mieć szerokość nie mniej niż 2 metrów i 40 cm. Oznacza to, że każde skrzydło będzie miało minimalną długość 1,20 m, a to naprawdę dużo.
Tradycyjna brama dwuskrzydłowa może też przysporzyć kłopotów w sezonie jesienno-zimowym. Zalegające warstwy śniegu i liści skutecznie utrudniają jej otwieranie. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do uszkodzenia automatyki do bram skrzydłowych spowodowane jej zablokowaniem.
Co przemawia za wyborem bramy przesuwnej?
Coraz częstszym wyborem stają się więc nowoczesne bramy przesuwne. Zajmujące stosunkowo niewiele miejsca, są idealnym rozwiązaniem dla posiadaczy małych działek. Brama przesuwna porusza się po specjalnej szynie. Dzięki temu nie trzeba się martwić na przykład o uszkodzenia pojazdów zaparkowanych w jej pobliżu. Kolejną zaletą bramy przesuwnej jest praktycznie zerowe ryzyko niekontrolowanego zamknięcia. Automatyczne bramy przesuwne są wyposażone w specjalny czujnik rejestrujący przejazd samochodu. Ich tradycyjne wersje posiadają natomiast doskonale wyważony mechanizm przeciwdziałający podobnym zdarzeniom.
Słabe strony bram przesuwnych
Aby jednak w pełni cieszyć się urokami bramy przesuwnej, trzeba odpowiednio wymierzyć działkę, na której chcemy ją zainstalować. Okazuje się, że przeciwwskazaniem dla montażu systemu przesuwnego jest zbyt mała szerokość posesji. Bramy przesuwne najczęściej składają się tylko z jednego skrzydła, jest ono zatem bardzo długie. Wraz z szyną i pozostałymi elementami konstrukcji zajmują dużo miejsca, więc z instalacją na wąskiej działce może być kłopot.
Artykuł powstał we współpracy Beninca Polonia.