Budowa i remont

Co to jest korozja i jak jej zapobiegać? Oto sprawdzone sposoby na walkę z niszczeniem elementów metalowych

• Zakładki: 19


Decydując się na montaż metalowego ogrodzenia lub dachu, musimy liczyć się z ryzykiem wystąpienia korozji. Widoczne niszczenie elementów metalowych ma różne przyczyny, jednak skutek zawsze jest taki sam – objęta korozją powierzchnia najczęściej wymaga wymiany. Aby właściwie z nią walczyć, warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest korozja. Dopiero wówczas będziemy w stanie znaleźć skuteczny sposób na ochronę metalowych elementów wokół domu. Dowiedz się, co to jest korozja i poznaj przyczyny jej występowania już dziś.

Co to jest korozja?

Pod nazwą „korozja” kryje się powolny proces prowadzący do niszczenia wybranych materiałów. Wbrew pozorom, działaniu korozji podlegają nie tylko elementy metalowe, ale także powierzchnie wykonane z betonu, tworzyw sztucznych, a nawet drewna. Mimo to najczęstszą odmianą korozji jest ta dotykająca części metalowe. Należą do nich m.in. ogrodzenia, bramy i dachy, a więc obowiązkowe wyposażenie niemal każdej działki. Korozja zachodzi w różnym tempie, w zależności od rodzaju materiału i warunków atmosferycznych, a także wielu innych czynników.

Najczęstsze przyczyny występowania korozji

W zależności od typu materiału, korozja objawia się jako proces:

  • chemiczny,
  • mikrobiologiczny,
  • elektrochemiczny
  • albo fizyczny.

Jednym z najczęściej występujących rodzajów korozji jest korozja chemiczna. Przykładem takiego zjawiska jest utlenianie metali, do którego dochodzi w wysokich temperaturach. Efekty takiej odmiany korozji są widoczne naprawdę szybko, dlatego tak ważna jest ochrona powierzchni przez jej wystąpieniem.

Korozja – jakie skutki niesie?

Wśród najgroźniejszych skutków korozji wymienia się m.in. wady konstrukcyjne i niestabilność infrastruktury. Materiały pozostawione bez zabezpieczenia przeciwko korozji niszczeją wyjątkowo szybko, przez co ich użytkowanie może się okazać wyjątkowo groźne dla pracowników czy mieszkańców. Jednak do skutków korozji można zaliczyć również problemy finansowe, z którymi borykają się firmy budowlane na całym świecie. Wybór nieodpowiednich materiałów, niewłaściwe zabezpieczenie przed działaniem warunków atmosferycznych i inne niedopatrzenia bardzo często doprowadzają ekipy budowlane nawet na skraj bankructwa. Aby tego uniknąć, bardzo istotne jest zabezpieczenie budynku przed wystąpieniem i rozwojem korozji.

W jaki sposób zapobiegać korozji?

Najważniejsza zasada ochrony przed korozją zakłada wybór odpowiednich materiałów budowlanych. Warto również pokryć poszczególne elementy warstwą powłokotwórczego preparatu antykorozyjnego, takiego jak reaktywna farba spirytusowa Anvi-Corr. W ten sposób ryzyko wystąpienia korozji zostanie zminimalizowane. Zanim wybierzemy materiały i produkty do zabezpieczenia, warto przeprowadzić badania symulujące naturalne warunki panujące w środowisku albo zapoznać się z ich wynikami. W ten sposób będziemy pewni, że nasza decyzja jest najlepszą z możliwych.

Artykuł powstał we współpracy z firmą SiD Coating’s.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
36 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *