Różne

Czas na rekuperację – jak wybrać odpowiedni system wentylacji?

• Zakładki: 27


Wentylacja w każdym budynku jest bardzo ważna. Nie wystarczy bowiem dbanie o odpowiednie wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien. Szczególnie w okresie grzewczym stale otwarte lub uchylone okna powodują dużą utratę ciepła, a tym samym wzrost kosztów ogrzewania. Dlatego tak ważny jest odpowiednio dobrany i zamontowany system wentylacji, który zapewnia dopływ powietrza.

System wentylacji – jak go zrobić dobrze?

Wybór odpowiedniego systemu wentylacji uzależniony jest od wielu czynników. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, gdzie ma zostać zamontowany. Dużo łatwiej jest dobrać system w domu, który dopiero jest budowany, niż w budynku, gdzie zmiany wiążą się z dość dużą przeróbką technologiczną. W wentylacji mechanicznej konieczne jest zainstalowanie specjalnego systemu kanałów, które łączą poszczególne pomieszczenia z centralą. I to właśnie konieczność instalacji sieci kanałów stanowi największe wyzwanie, gdy wentylacja mechaniczna ma zostać zamontowana w już powstałych budynkach.

Wiele decyzji dotyczących montażu rekuperacji podejmowana jest na etapie projektowania i budowy domu. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że w instalacji wykorzystywane są aż 3 rodzaje przewodów. Są to:

  • przewody elastyczne,
  • przewody półelastyczne,
  • przewody sztywne.

Ich zastosowanie nie jest przypadkowe, a to, gdzie i jakie powinny zostać umieszczone to decyzja fachowca, który ma wystarczającą wiedzę, aby odpowiednio przygotować cały system tak, by działał skutecznie i efektywnie.

Nie bez znaczenia pozostaje również wybór rekuperatora. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, różniących się od siebie dość istotnie, jeśli analizować ich parametry. Wybór odpowiedniego powinien odbywać się świadomie, uwzględniając rodzaj zastosowanej instalacji w budynku. Rekuperatory cechują się zróżnicowanym poziomem czułości, a tym samym ilością ciepła, jaka zostanie odzyskana. Dobierając rekuperator, należy wziąć pod uwagę opór instalacji, gdyż musi być on adekwatny do wybranego urządzenia. Wszystkie elementy muszą ze sobą współdziałać.

Wybór odpowiedniego systemu rekuperacji jest szczególnie istotny w domach energooszczędnych oraz pasywnych, gdzie głównym wyzwaniem jest zminimalizowanie straty energii, a tym samym obniżenie kosztów utrzymania budynku.

Wentylacja mechaniczna – możliwości i ograniczenia

Montaż systemu wentylacji mechanicznej jest dużo prostszy, jeżeli w projekcie budynku przewidziano zastosowanie takiego rozwiązania. Rekuperacje można zastosować także w już istniejących budynkach, jednak wiąże się to ze zwiększonymi nakładami finansowymi oraz dłuższym czasem wykonania, a to z kolei powoduje wiele niedogodności dla mieszkańców.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
31 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *