Różne

Czy firma sprzątająca to dobry pomysł na biznes?

• Zakładki: 126


Utrata pracy, konieczność znalezienia dodatkowego źródła dochodu, czy chęć zmiany środowiska to niektóre z powodów, dla których szukamy pomysłu na własny biznes. Opcji wejścia na rynek jest niezmiernie dużo, przez co trudniej jest nam podjąć decyzję, która będzie w zgodzie z naszymi wartościami i przekonaniami, a jednocześnie pozwoli na prowadzenie trybu życia na zadowalającym nas poziomie. W dobrym położeniu są osoby, które od lat wiedzą czym chcą się zajmować i sukcesywnie dążą do realizacji tego zadania lub już od dawna działają w swojej niszy. Jeśli Ty jesteś w zgoła innym położeniu i tak naprawdę nie wiesz, co chciałbyś robić, to podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas otwierania firmy sprzątającej.

Pierwsze plany

Jeśli myślisz o firmie sprzątającej, warto przede wszystkim zastanowić się, jaką wiedzę masz na temat tego jak sprzątać, aby generować jak najmniejsze koszty. Pożądane w tej branży jest również przygotowanie na temat zastosowania różnych środków czystości i pielęgnacji. Zastanów się, czy będziesz się tym zajmować w pojedynkę, czy będziesz zlecał wykonanie prac podwykonawcom. Kolejna ważna kwestia, to gdzie i co chcesz sprzątać? Czy zajmiesz się domami prywatnymi, czy interesują Cię biura, a może chcesz zainwestować w sprzęt do czyszczenia i będziesz czyścił kanapy samochodowe i dywany? To wszystko bardzo ważne pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć, by móc wystartować z własną działalnością, ale i tak jedną z najważniejszych rzeczy, jakie musisz zrobić, jest przeprowadzenie badania rynku. Na nic zda się snucie planów o własnym kwitnącym biznesie jeśli w Twojej okolicy nie ma popytu na tego typu usługi lub konkurencja jest zbyt duża.

Biznesplan

Jeśli już wykonałeś research na temat zapotrzebowania na tego typu usługi w Twojej miejscowości i jesteś tym szczęściarzem, który trafił na świetny pomysł, mający spore szanse na powodzenie, to aby podtrzymać dobrą passę, należy wykonać porządny biznesplan. Szczegółowy plan działania firmy zawiera wszystkie procedury, których należy się trzymać, żeby osiągnąć cel firmy. Powinien zawierać wszelkie informacje finansowe, w tym wydatki i zestawienie dochodów. Jeśli nie potrafisz zrobić biznesplanu samodzielnie, to warto na tym etapie skorzystać z firmy konsultingowej, to ważne, ponieważ pozwoli oszacować realne dochody, jakie może wygenerować Twoja działalność. Jeśli masz pieniądze na rozruch, ale zabraknie Ci na opłacenie specjalistów od biznesu, możesz posiłkować się chwilówką bez bik, dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój pomysł wypali.

Zakres usług

Jeśli chcesz rozpocząć działania na lokalnym rynku jako jednoosobowa działalność gospodarcza, nie musisz posiadać wielkiego kapitału początkowego. Będąc na swojej działalności, możesz rozpocząć od sprzątania mieszkań i mycia okien. Wraz z rozwojem marki możesz poszerzać zakres swoich prac i obszar, na którym działasz np. o sprzątanie po remontach czy sprzątaniu piwnic. Po pewnym czasie możesz również zacząć zatrudniać pracowników, inwestować w maszyny lub przyjmować większe zlecenia np. od firm, w celu sprzątania biurowców.

Usługi dodatkowe

Dobrym pomysłem będzie wejście we współpracę z producentem środków czystości. Jeśli wybierzemy kosmetyki do czyszczenia i pielęgnacji dobrej jakości, cechujące się skutecznością i np. ładnym zapachem może również dystrybuować je swoim klientom. Dużym zainteresowaniem cieszą się produkty ekologiczne, dlatego sprzątanie bez chemii to również świetny sposób na wyróżnienie swojej marki na rynku.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
67 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *