Budowa i remont

Czy fotowoltaika to dobre rozwiązanie?

• Zakładki: 27 • Komentarz: 4


Mimo, że fotowoltaika jest bardzo popularna w Polsce, to wciąż nie do końca jest doceniania. Ale czy tak naprawdę wiemy czym jest fotowoltaika i jakie są jej zalety?

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to urządzenia zamieniające energię promieni słonecznych w energię elektryczną jaką możemy wykorzystać w naszych gospodarstwach. Mówiąc wprost, dzięki panelom fotowoltaicznym mamy prąd w gniazdkach zamiast od dostawcy, to z odnawialnego źródła jakim jest słońce. Taką uzyskaną energię możemy zużyć do bieżących celów – zasilić nią sprzęty domowe, oświetlenie itd. Jeżeli jednak zostanie nam jej nadmiar, istniej możliwość albo zmagazynowania energii i zużycia jej w innym czasie, albo sprzedania energii do dostawcy.

Czy fotowoltaika jest droga?shutterstock_56827273

W pierwszym momencie, fotowoltaiczni sceptycy mogą jako argument przeciwko takiej instalacji podać fakt, iż koszty na początku nie są niskie. To prawda, cena zakupu i założenia paneli fotowoltaicznych może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy. Oczywiście koszty wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy i zależą od rodzaju i wielkości instalacji (więcej na ten temat dowiesz się na: http://solarx.pl/). Dla osób, które nie posiadają wystarczających środków przygotowano programy dotujące (np. Prosument).

Czy to się  opłaca?

I to w zasadzie koniec wad tego rozwiązania. Myśląc o kosztach startowych, warto pomyśleć też o tym, że w przyszłości nie będziemy musieli płacić rachunków za prąd, gdyż cała energia pozyskiwana będzie ze słońca. Panele fotowoltaiczne nie generują też kosztów związanych z eksploatacją. Całość urządzenia, po zainstalowaniu jest praktycznie bezobsługowa i nie wymaga żadnej troski. Zakładając instalację fotowoltaiczną, możemy liczyć na jej bezawaryjne działanie przez 25 lat!

comments icon4 komentarze
4 komentarze
40 wyświetleń
bookmark icon

4 thoughts on “Czy fotowoltaika to dobre rozwiązanie?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane