Czy fotowoltaika to dobre rozwiązanie?

Mimo, że fotowoltaika jest bardzo popularna w Polsce, to wciąż nie do końca jest doceniania. Ale czy tak naprawdę wiemy czym jest fotowoltaika i jakie są jej zalety?

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to urządzenia zamieniające energię promieni słonecznych w energię elektryczną jaką możemy wykorzystać w naszych gospodarstwach. Mówiąc wprost, dzięki panelom fotowoltaicznym mamy prąd w gniazdkach zamiast od dostawcy, to z odnawialnego źródła jakim jest słońce. Taką uzyskaną energię możemy zużyć do bieżących celów – zasilić nią sprzęty domowe, oświetlenie itd. Jeżeli jednak zostanie nam jej nadmiar, istniej możliwość albo zmagazynowania energii i zużycia jej w innym czasie, albo sprzedania energii do dostawcy.

Czy fotowoltaika jest droga?shutterstock_56827273

W pierwszym momencie, fotowoltaiczni sceptycy mogą jako argument przeciwko takiej instalacji podać fakt, iż koszty na początku nie są niskie. To prawda, cena zakupu i założenia paneli fotowoltaicznych może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy. Oczywiście koszty wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy i zależą od rodzaju i wielkości instalacji (więcej na ten temat dowiesz się na: http://solarx.pl/). Dla osób, które nie posiadają wystarczających środków przygotowano programy dotujące (np. Prosument).

Czy to się  opłaca?

I to w zasadzie koniec wad tego rozwiązania. Myśląc o kosztach startowych, warto pomyśleć też o tym, że w przyszłości nie będziemy musieli płacić rachunków za prąd, gdyż cała energia pozyskiwana będzie ze słońca. Panele fotowoltaiczne nie generują też kosztów związanych z eksploatacją. Całość urządzenia, po zainstalowaniu jest praktycznie bezobsługowa i nie wymaga żadnej troski. Zakładając instalację fotowoltaiczną, możemy liczyć na jej bezawaryjne działanie przez 25 lat!

4 Replies to “Czy fotowoltaika to dobre rozwiązanie?”

  1. Pierwszy raz słyszę o takim rozwiązaniu. Bardzo mnie to zaciekawiło. Poszukam w sieci innych opinii na ten temat. Może to faktycznie będzie dobry wybór.

  2. Patrząc krótkoterminowo to mało osób może się zdecydować na takie rozwiązanie. Generalnie bardzo fajny pomysł i mógłby przynieść ludziom dużo pożytku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *