rodzaje gaśnic

Czy warto mieć gaśnicę w domu?

To oczywiste, że bezpieczeństwo domowników jest najważniejsze. Budując i wyposażając dom, dbamy o jego wyposażenie, używamy najlepszych materiałów. Chronimy nasze domostwa przed intruzami, zabezpieczając je najnowocześniejszymi systemami alarmowymi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że często największe zagrożenie czyha na nas wewnątrz domu. Nieprawidłowo wykonane instalacje lub ich awarie, niesystematyczne przeglądy komina i instalacji grzewczej, a czasem nieszczęśliwy wypadek mogą być przyczyną pożaru. Warto przygotować się i wyposażyć nasz dom w odpowiednią gaśnicę. To niewielki koszt, a dzięki sprawnej gaśnicy możemy zapobiec tragedii.

Jaka gaśnica do domu będzie najlepsza?

Dobór gaśnicy jest bardzo indywidualny. Głównie dlatego, że istnieje wiele rodzajów gaśnic, które przeznaczone są do gaszenia różnych rodzajów materiałów, substancji – pożarów różnego pochodzenia. Dlaczego dobór odpowiedniej gaśnicy jest taki ważny? Nieumiejętne gaszenie ognia może przynieść więcej szkody niż pożytku i podsycić płomień. Oto najczęściej stosowane rodzaje gaśnic:

Gaśnica proszkowa – substancją gaśniczą jest tu specjalny proszek. Dużą zaletą tego rodzaju gaśnicy jest uniwersalne zastosowanie. Gaśnicy proszkowej można używać do gaszenia urządzeń pod napięciem, ponieważ proszek nie przewodzi prądu.

Gaśnica pianowa – w tej gaśnicy substancją gaśniczą jest środek pianotwórczy i woda. Piana ma zapewnić lepsze wchłanianie się wody. Z tego względu gaśnice pianowe są idealne do gaszenia płonących tkanin, papieru, drewna, tworzyw sztucznych, a także palnych cieczy. Należy pamiętać, że gaśnica pianowa nie nadaje się do gaszenia urządzeń elektrycznych (duża zawartość wody).

Gaśnica śniegowa – jako substancji gaśniczej użyto w tym przypadku dwutlenku węgla w sprężonej postaci. Gaśnica śniegowa pozwala znacznie obniżyć temperaturę – środek gaśniczy w momencie opuszczenia zbiornika ma temperaturę -78°C. Z tego powodu należy ostrożnie używać.

Jak ugasić palący się olej?

Pożar oleju na patelni może przytrafić się w każdej kuchni. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by patelnia stanęła w płomieniach. Potem niewiele potrzeba, by płonąć zaczęły meble i inne elementy wyposażenia kuchni. Płonącego oleju pod żadnym pozorem nie można gasić za pomocą wody! Należy do tego celu użyć specjalnej gaśnicy ABF.

Koszt gaśnicy jest niewielki, a może ona pomóc nam uniknąć tragedii. Pamiętajmy, że przyjazd Straży Pożarnej może potrwać kilka minut, które są kluczowe w ratowaniu dobytku, zdrowia, a przede wszystkim życia. Gaśnica powinna znajdować się w dobrze dostępnym miejscu. Wszyscy domownicy powinni wiedzieć, gdzie się ona znajduje. Warto też z wszystkimi członkami rodziny przedyskutować i przećwiczyć obsługę gaśnicy. Dbajmy o bezpieczeństwo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *