Budowa i remont

Czy warto wykonać badanie gruntu przed budową domu?

• Zakładki: 22


Budowa domu to nie lada wyzwanie. Decyzja o własnych czterech kątach wiąże się z dużą odpowiedzialnością.

Dom ma być ostoją, w którym powinniście czuć się bezpiecznie. Dlatego też każda decyzja powinna być przemyślana i podjęta z rozwagą. Dom powinien być przede wszystkim trwały i solidny.

Najważniejszymi wyborami, jakie czekają nas na etapie planowania jest wybór odpowiedniej działki i projektu. Zanim zdecydujecie się na zakup działki warto przeanalizować dokładnie lokalizację. Dobrze jest zrobić rekonesans, czy przypadkiem działka nie znajduje się na terenach zalewowych lub czy w pobliżu nie jest planowana budowa drogi.

Co do projektu domu, to jest to kwestia bardzo indywidualna. Z pewnością trzeba zwrócić dużą uwagę na funkcjonalność budynku, dobre rozplanowanie pomieszczeń. Kiedy już przetrwasz wybór doskonałego terenu i idealnego projektu, wydawałoby się, że kolejnym największym zmartwieniem będzie wybór koloru kafelek do łazienki. Niestety, zanim ekipa przystąpi do prac budowlanych warto zadbać o jeszcze jeden element – badania gruntu.

Dlaczego warto je przeprowadzać, kto się zajmuje ich wykonaniem i jak ich wynik może wpłynąć na budowę?

Dziś odpowiemy na te i inne pytania związane z badaniem gruntu na działce budowlanej.

Czy badania gruntów są obowiązkowe?

Wielu osobom badania gruntów kojarzą się z poważnymi inwestycjami. Tymczasem zgodnie z obecnie z panującymi przepisami, konieczne jest sporządzenie opinii geotechnicznej dla budynków ze wszystkich kategorii geotechnicznych – również domów jednorodzinnych. Pewnie zastanawiacie się, co mają na celu takie badania.

Wybierając działkę budowlaną, najczęściej zwracamy uwagę na to co widać „gołym okiem” – lokalizację, ukształtowanie terenu, sąsiedztwo, itd. Oczywiście to bardzo ważne czynniki, jednak równie istotne jest to, czego nie widać.

Pod niewinną zielenią trawy mogą czaić się wody gruntowe niestabilne podłoże itd. Te czynniki mają realny wpływ na komfort życia, a przede wszystkim na stan techniczny budynku.

Co może wykazać badanie gruntu?

Wyszczególnia się kilka rodzajów warunków gruntowych:

  • Proste – to najkorzystniejsze warunki gruntowe. Nie występują w nim niekorzystne zjawiska geologiczne, a grunty są jednorodne geologicznie.
  • Złożone – te grunty często są niejednorodne genetycznie i litologicznie, w tej kategorii znajdują się też grunty słabonośne.
  • Skomplikowane – występują tu niekorzystne zjawiska geologiczne, formy osuwiskowe, krasowe, kurzawkowe i inne. Skomplikowane warunki występują również na obszarach szkód górniczych i w obszarach delt rzek.

Określenie warunków gruntowych pozwala dopasować projekt budynku i rozwiązania technologiczne.

Dzięki badaniom geologicznym możemy również określić głębokość wód gruntowych, co ma duże znaczenie w przypadku wykonania podpiwniczenia. Rodzaj warunków gruntowych wymaga dobrania odpowiedniego rodzaju fundamentów.

Warto o tym pamiętać, aby uniknąć dodatkowych, niezaplanowanych kosztów inwestycji.

tagi: badanie gruntu, badanie geologiczne, sporządzenie opinii geotechnicznej, projekt domu, zakup działki, 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *