Kuchnia

Czym są sztućce platerowane i jak je pielęgnować? Poznaj rady ekspertów z firmy Gerlach

• Zakładki: 17


Jeśli kochasz srebro i blask, który roztacza, ale zakup sztućców z tego szlachetnego materiału przekracza twoje możliwości finansowe, rozwiązaniem są sztućce platerowane. Stanowią tańszą i mniej kłopotliwą w pielęgnacji alternatywę dla ekskluzywnych sztućców srebrnych. 

Czym jest platerowanie?

Platerowanie to pokrywanie metalowych powierzchni warstwą srebra lub złota.  Sztućce platerowane, nazywane również posrebrzanymi, na pierwszy rzut okna niczym nie różnią się od swoich bardziej szlachetnych kuzynów. Dopiero ich waga zdradza przynależność do nieco niższej klasy sztućców. Platerowane łyżki, noże i widelce są lżejsze niż sztućce wykonane ze srebra o próbie 925 (92,5% czystego srebra), ale za to bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję i przez to łatwiejsze w użytkowaniu. Platerowanie zwiększa wartość i jakość sztućców stalowych, dodając im urody. Sztućce pokryte warstwą srebra mogą być ozdabiane grawerunkami, a nawet herbami!  Prezentują się równie pięknie, jak sztućce niemal w całości wykonane ze szlachetnego kruszcu, stanowiąc piękną oprawę stołu przygotowanego na wyjątkowe okazje. 

Platerowane sztućce – pielęgnacja

Mimo iż platerowane sztućce są bardziej odporne na uszkodzenia niż sztućce srebrne, obecność powłoki ze szlachetnego materiału sprawia, że musimy zadbać delikatniejszą pielęgnację. W praktyce oznacza to rezygnację z czyszczenia w zmywarce, używanie środków do srebra i przechowywanie w ciemnym i suchym miejscu. 

Jak przechowywać sztućce platerowane?

Aby wydłużyć żywotność platerowanych sztućców, zapewnij im odpowiednie warunki do odpoczynku w czasie, w którym z nich nie korzystasz. Po umyciu i wysuszeniu owiń je przewiewnym materiałem (flanelą, niebielonym muślinem bawełnianym), a następnie zamknij w szczelnym pudełku lub też woreczku do przechowywania sztućców ze srebra. Całość schowaj do szuflady lub szafy. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
25 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *