Budowa i remont

Do czego służy stalowy trójnik hamburski?

• Zakładki: 50


Kształtki spawalnicze hamburskie to ważne elementy instalacji spawanych, w których płyną ciecze i gazy. Poza redukcją hamburską (zwężką stalową) i kolanem hamburskim 90° instalacje spawane mogą składać się też ze stalowego trójnika hamburskiego. Czym jest trójnik hamburski i kiedy się go używa?

Trójnik hamburski ze stali – co to?

Trójnik hamburski jest istotną częścią wielu instalacji spawanych. Używa się go w instalacjach wodnych, cieplnych i gazowych. Stalowy trójnik hamburski to kształtka równoprzelotowa lub redukcyjna, która pozwala zmienić bieg instalacji albo ją rozgałęzić. Element tworzy się z rur stalowych bez szwu, co ma ogromne znaczenie dla jego wytrzymałości. Proces produkcji trójników powinien przebiegać zgodnie z określonymi normami, które wskazują, do jakich ciśnień i temperatury przeznaczone są poszczególne kształtki.

Stalowy trójnik hamburski – zastosowanie

Trójników stalowych hamburskich używa się, aby łączyć ze sobą trzy rury, także o różnej średnicy. Omawiane kształtki pozwalają na precyzyjne zaprojektowanie i wykonanie skomplikowanych instalacji wodnych, grzewczych i gazowych. Umożliwiają łączenie rur w różnych płaszczyznach i pod różnym kątem.

Jakie inne elementy wykorzystuje się powszechnie w instalacjach wykonanych ze stali? Wszystkie rury i złączki powinny być wykonane ze stali, odpornej na wysokie i zmienne temperatury, a także na wysokie ciśnienie. Poza trójnikami hamburskimi projektanci często sięgają po stalową zwężkę redukcyjną oraz kolano hamburskie, umożliwiające zmianę biegu instalacji.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Plastmetix.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *