Architektura

Dom na pochyłej działce – na co zwrócić szczególną uwagę?

• Zakładki: 44


Pochyła działka, na której ma powstać nowy dom, często jest uznawana za niekorzystną – to może mieć znacznie więcej zalet niż jesteśmy w stanie to sobie wyobrazić. Przeanalizujmy specyfikę domów na działkach ze spadkiem – na pochyłym terenie.

Położenie domu na takiej działce daje m.in. możliwość bardzo ciekawej adaptacji jego projektu. Poza tym cena pochyłej działki bardzo często może dużo być niższa w porównaniu do działki płaskiej o podobnym metrażu w tej samej okolicy. Nie musi to jednak oznaczać, że całkowity koszt budowy domu zawsze będzie niższy. Może się bowiem zdarzyć, że pochyły teren wygeneruje pewne dodatkowe wydatki w porównaniu z inwestycją w dom o podobnych tyle, że na terenie płaskim. Podpowiadamy, jak się przygotować do budowy domu na pochyłej działce, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę i o czym pamiętać kupując działkę na pochyłym terenie.

Położenie pochyłej działki względem kierunków świata i kąt nachylenia terenu

W przypadku pochyłych działek, bardzo ważne są kierunek spadku takiego terenu względem stron świata – kierunków geograficznych, a także jak nasza pochyła działka jest usytuowana względem względem drogi czy okolicznych domów. W najlepszej sytuacji jesteśmy, jeżeli nasza działka nachylona jest w kierunku południowym. To optymalne nachylenie terenu, jeśli chodzi o kwestie doświetlenia wnętrz. Ponadto takie kierunek daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych ogrodu i elewacji domu, zwłaszcza w górach. Spadek terenu na wschód lub zachód może być nieco większym wyzwaniem, jednak również takie nachylenia dają możliwość, by rozplanować układ pomieszczeń z komfortowym dostępem do światła dziennego. Najmniej korzystny spadek działki w kierunku północnym.

Działka nachylona w stronę drogi, daje możliwość zaprojektowania garażu w piwnicy. Jeśli z kolei działka nachylona jest od strony ogrodu, możemy ten ogród bardzo ciekawie urządzić na zboczu. W kontekście pochyłej działki bardzo istotny jest także kąt jej nachylenia. To jak stromy jest nasz skrawek ziemi, będzie miało duży wpływ na aranżację przydomowego ogrodu, lecz przede wszystkim na to jaki projekt domu powinniśmy wybrać. Jeżeli jest to spadek niewielki, zupełnie wystarczająca może się być niwelacja terenu, a to sprawi, że będziemy mogli postawić dom według projektu typowego dla terenu płaskiego. Natomiast duża pochyłość w zdecydowanej większości przypadków wiązać się będzie z koniecznością budowy domu z podpiwniczeniem.

Badania geotechniczne na działce pochyłej

Stroma działka, czyli zbocze, skarpa jak wspomniano, wiązać się będzie z potrzebą budowy piwnicy. Nasz dom na skarpie możemy podpiwniczyć całkowicie albo częściowo. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że inwestycja w dom z podpiwniczeniem jest szacunkowo o około 30 – 35% droższa od inwestycji w dom o takiej samej powierzchni lecz bez piwnic. Te wyższe koszty związane są z takimi aspektami jak: budowa fundamentów oraz ścian piwnic, odpowiednia izolacja i badania geotechniczne. Badania geotechniczne polegają na przeanalizowaniu się m.in. rodzaju oraz nośności gruntu, a także poziomu wód gruntowych. Dobrze i dokładnie wykonane badania geotechniczne pozwolą na zabezpieczenie domu przed wieloma zagrożeniami, takimi jak m.in. osuwanie się zbocza, na którym stać będzie nasz dom, a także zalewanie piwnicy.

Czym się kierować wybierając projekt domu na pochyły teren?

Rozważając budowę domu na pochyłej działce, musimy wziąć pod uwagę to, że nie każdy projekt domu nadaje się do realizacji na takim terenie. W przypadku niewielkiego nachylenia terenu, można zdecydować się na adaptację projektu, aby móc go dostosować do takiego trudnego ukształtowania terenu. W większości jednak przypadków będzie to generować większe koszty w porównaniu do zakupu projektu dostosowanego do takich działek.

W biurach architektonicznych istnieje również możliwość zakupienia lub zamówienia wedle swoich wytycznych ciekawych projektów domów przeznaczonych na pochyły teren. Jak wspomniano, dom na stromym zboczu wymaga budowy piwnicy – można w niej urządzić garaż, a także kotłownię, lub pralnię z suszarnią, czy nawet pokoje rekreacyjne lub siłownię. Teren ze spadkiem przy domu może nam dać sporo możliwości na zaprojektowanie ciekawego ogrodu.

Przy wyborze projektu domu na pochyłą działkę, powinniśmy styl naszego przyszłego budynku mieszkalnego dopasować do stylu panującego w okolicy. Dzięki temu nasz dom wkomponuje się w zabudowę, która już istnieje. W związku z tym dobrze, aby zapoznać się z zapisami i wytycznymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a gdy taki w danym obszarze nie obowiązuje – z decyzją o warunkach zabudowy. Bardzo często dokumenty te zawierają zapisy, determinujące styl zabudowy, a także dopuszczalne kolory i rodzaje dachów, czy wysokość budynków. Te kwestie mogą znacznie uszczuplić możliwość wyboru projektu domu na konkretną działkę.

Pochyła działka może dla wielu potencjalnych inwestorów być przeszkodą lub dużym utrudnieniem w budowie domu, np. generować wyższe koszty konieczne do realizacji projektu. Lecz dla wielu innych może być wyzwaniem w kontekście wyboru ciekawego projektu domu i kreatywnego zagospodarowania przestrzeni wokół niego.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
159 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *