Budowa i remont

Dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym? Zalety i wady obu rozwiązań

• Zakładki: 33 • Komentarz: 1


Dom piętrowy czy dom z użytkowym poddaszem? Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Jakie są zalety i wady domu z poddaszem, a jakie domu piętrowego? Poznaj je wszystkie, by wybrać dom dopasowany do potrzeb Twojej rodziny.

Dom piętrowy czy z poddaszem – budowa którego domu będzie mniej kosztować?

Ogólnie przyjęte założenie mówi o tym, że budowa domu z poddaszem o takiej samej powierzchni netto, jaką ma dom piętrowy, jest tańsza. Jednak nie zawsze musi tak być. Co może podnieść koszt budowy domu z użytkowym poddasze?

Przede wszystkim wielospadowy dach, który jest droższy od dwuspadowego dachu, jaki najczęściej stosuje się w domach piętrowych. Oszczędzić na dachu można, wybierając tańsze materiały do pokrycia. Kolejną sprawą jest więźba i izolacja stropu – trzeba wykonać ją dokładniej i z lepszych jakościowo materiału, ponieważ między użytkowym poddaszem a dachem nie ma żadnej przestrzeni, która izolowałaby dom zimą przed wychładzaniem się, a latem przed nagrzewaniem się. Ostatnim największym kosztem może okazać się samo wykończenie i umeblowanie użytkowego poddasza. Skośne dachy znacznie utrudniają aranżację wnętrz – nierzadko trzeba zamawiać meble na wymiar.

Układ strefy dziennej i strefy nocnej w domu piętrowym i domu z poddaszem

Oba rodzaje zabudowy różnią się także stosunkiem powierzchni netto parteru, a drugiej kondygnacji. W domach z poddaszem użytkowym strefa dzienna znajdująca się na dole jest przestronniejsza od strefy nocnej. Jeśli zależy nam na przestronnym salonie z aneksem kuchennym, a na górze wystarczą nam przeciętnej wielkości sypialnie z jedną łazienką i bez garderoby, lepiej wybrać dom z poddaszem. Natomiast jeśli cenimy sobie wysoki standard strefy nocnej i marzy nam się, by każda sypialnia miała własną garderobę, a łazienka była naprawdę duża, lepiej zdecydować się na dom piętrowy.

Dom piętrowy powinny wybudować także osoby, które planują mieć wysoki salon z pustą przestrzenią nad nim. Jeśli natomiast nie zależy nam na wyjątkowo dużym salonie, ani na wielu sypialniach, a chcemy mieć garaż w bryle budynku, powinniśmy skłaniać się ku domu z poddaszem.

Dom piętrowy i dom z poddaszem a powierzchnia działki

Przed budową domu na pewno musimy wziąć pod uwagę nasze potrzeby – ile sypialni potrzebujemy, jak duży chcemy mieć salon oraz wielkość działki, na której będziemy budować dom. Jeśli powierzchnia działki nie jest imponująca, a nam nie wystarczą dwie sypialnie, zdecydowanie lepszym wyborem będzie dom piętrowy.

Na koniec jeszcze jedna ważna cecha – design domu. Dom z użytkowym poddaszem lepiej wpasuje się w wiejski krajobraz, a piętrowy dom charakteryzuje się miejskim stylem – chociaż granice te coraz bardziej się zacierają.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
105 wyświetleń
bookmark icon

1 thoughts on “Dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym? Zalety i wady obu rozwiązań

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *