Architektura

Domy energooszczędne – czy to się opłaca? Cz. 2

• Zakładki: 20 • Komentarz: 1


Domy energooszczędne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Decydując się na taki rodzaj budownictwa, dbamy nie tylko o środowisko naturalne, ale także o stan naszego portfela. Wiemy już, że domy energooszczędne powinny być stosunkowo małe, dwupiętrowe, najlepiej z jednospadowym dachem. Szczególną uwagę należy zwrócić na ilość i wielkość okien, a także na rozkład pomieszczeń. Co jeszcze warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o budowaniu energooszczędnego domu?

Ocieplanie ścian i dachów w domach energooszczędnych

Ocieplanie ścian - budowa domu

Już na etapie projektowania ekologicznego domu należy postawić sprawę jasno: jeśli chcemy zaoszczędzić na ogrzewaniu domu, nie możemy oszczędzać na materiałach budowalnych. Tylko najlepszej jakości materiały oraz umiejętne ich zastosowanie zapewnią nam sukces w postaci mniejszej utraty ciepła.

Niezbędne jest oczywiście ocieplenie ścian. W tym celu wykorzystuje się najczęściej styropian lub wełnę mineralną. Zaleca się, by warstwa izolująca miała grubość co najmniej 15 cm, chociaż coraz częściej specjaliści rekomendują, by jej grubość sięgała 20, a nawet 25 cm. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że abyśmy dom mogli nazwać energooszczędnym, jego zapotrzebowanie na ciepło w skali roku nie może przekraczać 70 kWh/m2. Według standardów europejskich wartość ta powinna być mniejsza niż 50 kWh/m2.

Wspominaliśmy już, że znaczna część ciepła ucieka przez dach, dlatego o jego ocieplenie powinniśmy zadbać w sposób szczególny. Aby przez dach uciekało jak najmniej energii cieplnej, jego warstwa izolacyjna powinna być gruba na minimum 30 cm, ale najczęściej stosuje się jeszcze grubsze warstwy izolacyjne.

Domy energooszczędne – ochrona mostów termicznych

Do jednych z największych wyzwań dla projektantów oraz wykonawców projektu energooszczędnego domu jest odpowiednie zabezpieczenie mostów termicznych. Dzięki zastosowaniu prostej w konstrukcji bryle, najlepiej na planie prostokąta, liczba mostów termicznych maleje, jednak nie ma możliwości zrezygnowania z nich całkowicie. Dlatego tak ważne jest, by były one odpowiednio zabezpieczone przed utratą ciepła.

Mosty termiczne pojawią się najczęściej przy ościeżach drzwi i okien, w wieńcach stropu nad piwnicą, w nadprożach oraz na łączeniach płyt balkonowych ze stropem. Oczywiście najłatwiej by było zrezygnować z balkonu, jednak mało który inwestor chce się na to zgodzić. Ponieważ łączenia stropu z płytą balkonową są wyjątkowo trudne do ocieplenia, częściej stosuje się rozwiązanie, polegające na dostawieniu balkonu na własnej konstrukcji lub łączenie płyt balkonowych ze stropem specjalnymi łącznikami. Ich zastosowanie zapewnia lepszy dostęp do łączenia, co z kolei ułatwia kładzenie warstwy izolacyjnej.

Prawidłowe ocieplenie mostków termicznych ma podwójne znaczenie. Poprawnie wykonana izolacja uchroni przed utratą ciepła oraz zabezpieczy przegrody budowlane przed skraplaniem się pary wodnej. Zbieranie się wilgoci w mostkach termicznych sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

Rekuperacja w domach energooszczędnych

Na nic zdadzą się najlepsze materiały, grube warstwy izolacyjne, najlepsze okna czy zwarta bryła domu, gdy nie zadbamy o odpowiedni system wentylacyjny. Wentylacja grawitacyjna, czyli najczęściej stosowana wentylacja w tradycyjnych domach, powoduje, że nagrzane powietrze ucieka na zewnątrz, a chłodne i mroźne powietrze kanałem wentylacyjnym dostaje się do środka.

W domach energooszczędnych zaleca się instalację rekuperatora, czyli systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Zastosowanie rekuperacji w domu niesie za sobą inne wymierne korzyści. Poza utrzymaniem optymalnej temperatury w całym domu, rekuperator zapewnia także utrzymanie właściwej wilgoci, a dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów, rekuperacja doskonale sprawdza się w przypadku alergii.

Nie warto oszczędzać na materiałach ani na robociźnie, bezwzględnie oszczędności nie należy szukać też w systemie wentylacji. Dzięki rekuperacji jesteśmy bowiem w stanie zachować aż 50% energii cieplnej. Projekt energooszczędnego domu warto zlecić doświadczonemu architektowi, a realizację sprawdzonej firmie budowlanej. Aleksandra i Bartosz Wiśniewscy z Bydgoszczy specjalizują się właśnie w budownictwie domów energooszczędnych i pasywnych. I chociaż na etapie projektowanie i budowania energooszczędnego domu nie powinniśmy szukać oszczędności, tania eksploatacja domu w kilka lat zrekompensuje nam poniesione koszty.

Tagi: domy energooszczędne, rekuperacja w energooszczędnym domu, ocieplanie domu styropianem, Aleksandra i Bartosz Wiśniewscy Bydgoszcz

comments icon1 komentarz
1 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

One thought on “Domy energooszczędne – czy to się opłaca? Cz. 2

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *