Design

Drabina w aranżacji wnętrz

• Zakładki: 51


Jeśli chcesz przyprawić swoje wnętrza odrobiną rustykalnego stylu, wprowadzając do mieszkania przytulną atmosferę, to przeproś się z nieużywaną od lat drabiną, nadając jej drugie życie w ramach idei upcyklingu. Drzemie w niej ogromny potencjał aranżacyjny. Projekty z drabiną w stylu vintage pasują nie tylko do wnętrz czerpiących ze stylistyki nawiązującej do wsi. Znakomicie uzupełniają lub przełamują nowoczesne aranżacje.

Znana od blisko 10 000 lat drabina, choć została stworzona, by pomóc użytkownikom w dotarciu do wysoko ułożonych przedmiotów, dopiero gdy nie można się po niej wspinać, ujawnia swój ukryty talent, jakim jest umiejętność wprowadzania do wnętrz nieoczywistości. Przy odrobinie kreatywności stare drabiny stają się poręcznymi schowkami, miejscami do wyeksponowania przedmiotów, regałami, stolikami, a nawet karniszami. Łączą w sobie estetykę i funkcjonalność, zwalniając nas z obowiązku wyboru między jedną a drugą cechą. Pomagają w pełni wykorzystać przestrzeń. Mogą stanowić ekonomiczną alternatywę dla schodów. Drabina „na emeryturze” to przedmiot wielu możliwości, który sprawdzi się zarówno w domu, jak i ogrodzie. Na dodatek dobrze czuje się w każdej konfiguracji – na podłodze, suficie lub ścianie. Mówili, że przechodzenie pod drabiną przynosi pecha. Zapomnieli wspomnieć, ile dobrego może zrobić dla naszego wnętrza taki przedmiot. Przedstawiamy kilka wpisujących się w nurt upcyklingu rozwiązań, które pozwolą zamienić starą drabinę w mocną kropkę nad i twojej aranżacji.

Preferencje estetyczne

Nie zawsze nadgryziona zębem czasu drabina jest tym, czego potrzebuje twoje wnętrze. Czasami trzeba złagodzić działanie czasu, by przedmiot mógł zharmonizować się z pozostałymi elementami danego wnętrza. Możesz oczywiście postawić na drabinę, która nie jest wykonana z drewna, ale i z mocno postarzanym drewnem można sobie łatwo poradzić w warunkach domowych. By drabina w stylu vintage nie wyglądała tak staro, umyj ją zwilżoną w mieszance płynu do mycia naczyń i wody szmatką. Jeśli po tym zabiegu nadal znajduje się na niej brud lub resztki farby, przetrzyj ją – w kierunku słojów drewna – cienką wełną stalową. Następnie spryskaj suchą szmatkę olejkiem pomarańczowym i wypoleruj drabinę do połysku.

Drabina pod sufitem

W toskańskiej kuchni wiele przedmiotów codziennego użytku znajduje się na wierzchu, mimo że w takiej przestrzeni nie brakuje szafek, również tych z przeszkleniami.  Mieszkańcy tego regionu Włoch lubią wieszać na widoku garnki i patelnie. Jeśli chcesz podążać ich śladem, zapraszając w progi kuchni klimat tak charakterystyczny dla włoskich wnętrz, to stara drabina będzie, jak znalazł. Wystarczy, że przymocujesz ją do sufitu w pozycji poziomej, wieszając na niej ww. przedmioty. Drabina w takiej pozycji może stać się miejscem do suszenia ziół czy też kwietnikiem. Jeśli bardziej niż na funkcjonalności zależy ci na designie, wrażeniu estetycznym, to polecamy użycie drabiny w duecie z oprawami oświetleniowymi. Możesz zdecydować się na takie rozwiązanie zarówno w jadalni, jak i salonie. Ważne, by materiał, z którego wykonano drabinę, jak i rodzaj opraw, nie gryzł się ze stylem, w jakim zaaranżowano dane wnętrze. Drabinę powieszoną poziomo polecamy również do pralni. Suszenie ubrań nigdy nie było bardziej stylowe.

Drabina jako sztuczna belka sufitowa? Dlaczego nie! To sposób na wydzielenie pewnych stref bez stosowania zamkniętych podziałów w postaci drzwi. Dzięki drabinie możesz w ciekawy sposób wyeksponować swoje książki, a przy tym optymalnie wykorzystać przestrzeń. Wystarczy, że zamienisz ją w półkę narożną. Sposobem na poradzenie sobie z rzadziej używanymi przedmiotami kuchennymi, które zalegają w szafkach, zajmując cenne miejsce, jest wykorzystanie przestrzeni nad szafkami. Zamontowana bezpośrednio na ścianie lub pod sufitem drabina, to sposób na większy porządek w kuchni. Większość rzeczy przymocujesz za pomocą sznurka. Te cięższe możesz postawić na szczeblach (gdy drabina jest wystarczająco gruba i przymocowana do ściany). Jak dotrzeć do takich rzeczy? Oczywiście po drabinie. Tej samej, która na co dzień stoi oparta o ścianę, a ty przechowujesz na niej ręczniki kuchenne, gazety, niewielkie rośliny doniczkowe, świeczki i wiele innych rzeczy.

Nocny stolik lub kwietnik

Drabiny bywają różne – wolno stojące, przystawne, rozstawne, przegubowe oraz wielofunkcyjne. Jeśli masz niewielkich rozmiarów drewnianą drabinę rozstawną ze schodkami, możesz zamienić ją w uroczy nocny stolik. Na każdym ze stopni można przechowywać innych rodzaj przedmiotów, w zależności od częstotliwości ich używania. Szklanka wody, lekarstwa, okulary na górze. Książka, czytnik e-booków, tablet na środkowym poziomie. Na dole budzik, by trzeba było trochę nagimnastykować się o poranku, by go wyłączyć i starym zwyczajem ponownie zatopić się w miękkości poduszki. Tego typu drabinkę możesz szybko przekształcić w klimatyczny kwietnik na rośliny doniczkowe. By twój nowy projekt wyglądał zachwycająco, stosuj rośliny o różnych wysokościach i rozmiarach.

Drabina jako otwarta minigarderoba

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na taką słabość jak Carrie Bradshaw z serialu i filmu Seks w wielkim mieście, czyli garderobę, to drewniana rozstawna drabina może stać się jej namiastką. Dzięki niej poradzisz sobie z nadprogramową ilością butów lub po prostu wyeksponujesz te, które uważasz za najładniejsze. Harmonia, porządek i komfort – to wszystko zapewni ci zwykła i jednocześnie niezwykła drabina. Koniec z upychaniem butów w szafie lub w kartonie pod łóżkiem. Połącz dwie drabiny w jeden regał i ciesz się pięknym widokiem. Jak to zrobić? Jedną z opcji jest przyklejenie do ściany dwóch drabin otwartych, tak by stworzyły literę W, a zatem do góry nogami i wstawienie pomiędzy belki desek o różnej wysokości i szerokości. Ten niecodzienny regał znakomicie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Możesz również przykleić deski do belek poprzecznych drabiny za pomocą wsporników kształcie litery L.

Karnisz do łóżka z baldachimem

Jak wprowadzić do wnętrz egzotykę w nieoczywistym wydaniu, będącą wypadkową różnych stylów? Spełnij swoje marzenie o łóżku z baldachimem, montując tkaninę na karniszu wykonanym z drabiny, przymocowanym do ściany za pomocą haków lub do sufitu z wykorzystaniem łańcuchów.

Drabina jako ramka na zdjęcia

Czy myślałeś kiedyś o drabinie jako nietuzinkowej ramie do wyeksponowania kolekcji rodzinnych zdjęć? Zawieszona w poziomie bezpośrednio na ścianie pozwala w łatwy sposób sterować wystrojem wnętrza. Jeśli drabina jest cienka, wstaw pomiędzy poszczególne szczeble fotografie w różnych rozmiarach. W przypadku drabiny z grubymi szczeblami możesz sobie pozwolić przechowywania na nich drobnych przedmiotów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pomalować drabinę na dowolny kolor i wieszając ją na ścianie, pozostawić całkowicie puste wnętrze. Tak wyeksponowana drabina wygląda, jak pochylone dzieło sztuki i skutecznie przyciąga wzrok domowników i gości.  Jako że drabiny są wąskie i długie najczęściej wieszane są nad sofą lub łóżkiem.

Wieszak na ręczniki

Drabina w przestrzeni toaletowej to sposób na przechowywanie kosmetyków lub ręczników. Jeśli drabina ma zastępować wieszak, wystarczy, że zdecydujesz się na wersję przystawną i oprzesz ją o ścianę. Ręczniki powieś na szczeblach drabiny. Możesz również oprzeć drabinę o okno, by letnią porą móc je otwierać i pozwolić ręcznikom wysychać na wietrze. Dodając druciane kosze do drabiny pochylonej, możesz w ciekawy sposób przechowywać ręczniki dla gości. Jeśli twoja łazienka nie jest mikroskopijnych rozmiarów, więc nie musisz walczyć o każdy centymetr, zdecyduj się na drabinę rozkładaną ze stopniami po obu stronach. Ułóż ręczniki w kostkę lub zwiń w rulon, a następnie wyeksponują na stopniach. Gotowe. Jedna strona stopni może służyć do przechowywania kosmetyków kąpielowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprojektować drabinowy ręcznik tak, by pasował do szafek lub półek występujących w łazience. Z drabiną można nieźle poszaleć.

Drabina na kółkach

Jeśli od zawsze marzyłeś o dużej bibliotece w swoim domu, która zajmowałaby całą ścianę od podłogi aż do sufitu, to niech drabina stanie się pretekstem do zamiany marzeń w czyn. Nie będziemy tłumaczyć, jak wykonać domową biblioteczkę, ale zdradzimy, jaką rolę odgrywa drabina. Zawsze chodzi o klimat. A czy jest lepszy klimat niż ten spotykany w filmach? Do swojej drabiny przymocuj kółka, a do ściany lub regału służącego za bibliotekę rurkę prowadzącą. Misja zakończona sukcesem. Drabina w otoczeniu książek prezentuje się zjawiskowo, a sam proces sięgania po książki, które są niemal pod sufitem przypomina kadry znane z filmów. Możesz oczywiście pójść na skróty i kupić gotową drabinę biblioteczną przesuwną, ale my polecamy własnoręczną metamorfozę drabiny w coś bardziej prestiżowego.

Toaletka z lustrem

Kto powiedział i gdzie jest napisane, że lustro w łazience musi wisieć na ścianie? To po prostu bardzo oczywiste i przez to funkcjonalne rozwiązanie. Na szczęście na tym się nasze możliwości nie kończą. Jeśli usuniesz z drewnianej drabiny ściennej szczeble, między jej ramionami zamontujesz dwie funkcjonalne szuflady z pełnym wysuwem, niewielką półeczkę i lustro (z funkcją regulacji lub bez), to otrzymasz piękną toaletkę, które pozwoli ci zrezygnować z kilku innych przedmiotów lub mebli w łazience. Możesz również wprowadzić ten niebanalny mebel do sypialni. Jeśli do konstrukcji dodasz haczyki, będziesz mógł powiesić kilka niewielkich roślin.

Drabina w ogrodzie – przestrzeń ekspozycyjna i dom dla ptaków

Jeśli masz składaną drabinę i jedną, dwie lub trzy drewniane deski, to w zasadzie masz już niecodzienną przestrzeń wystawową. Wystarczy, że deski ułożysz poziomo na szczeblach, a następnie wyeksponujesz na powstałych półkach rośliny w kolorowych doniczkach lub gliniane garnuszki. Aby zapobiec wysychaniu, pękaniu i odpryskom, zabezpiecz konstrukcję drewnianą bejcą. Innym sposobem na wykorzystanie drabiny w ogrodzie jest zawieszenie lub postawienie na szczeblach domków dla ptaków. Taką drabinę możesz oprzeć o ścianę lub zainstalować pośród krzewów.

Podsumowanie

Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, drabina ma wielki potencjał aranżacyjny. Możesz z niej wyczarować wiele wspaniałych i funkcjonalnych przedmiotów i nie mamy tutaj na myśli wyłącznie półek lub kwietników. Designerki wieszak, industrialne biurko, rama łóżka – ograniczeniem jest tylko twoja wyobraźnia.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
164 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *