Budowa i remont

Ekologiczne oczyszczalnie przydomowe – co to i jak działają?

• Zakładki: 57


Dom tani w użytkowaniu i przyjazny naturze to marzenie wielu, którzy planują budowę nowych czterech kątów. Nowoczesnym, a jednocześnie ciekawym rozwiązaniem są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Co warto wiedzieć o ekologicznych oczyszczalniach ścieków?

Czym jest ekologiczna oczyszczalnia ścieków?

Przydomowe ekologiczne oczyszczalnie ścieków sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe przyłączenie gospodarstwa domowego do sieci kanalizacyjnej albo koszty związane z podłączeniem znacznie przekraczają koszt zakupy i instalacji alternatywnych metod oczyszczania ścieków. Wówczas jedynym możliwym albo znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakup ekologicznej oczyszczalni przydomowej.

Jak działa ekologiczna oczyszczalnia ścieków?

Ekologiczna oczyszczalnia składa się z dwóch części – zbiornika i systemu drenażu rozsączającego. Proces oczyszczania ścieków rozpoczyna się w zbiorniku, a konkretnie w osadniku gnilnym, w którym nieczystości oczyszczane są w procesach bez udziału tlenu. Następnie dochodzi do naturalnej fermentacji, a wszelkie tłuszcze i nierozpuszczalne substancje są rozdzielane od płynnych nieczystości. Pierwsza część oczyszczalni, czyli zbiornik, zakończony jest specjalnym koszykiem, który zatrzymuje bakterie ze ścieków.

Na kolejnym etapie płynne ścieki trafiają do systemu drenażu rozsączającego, w którym dochodzi do ich oczyszczenia z udziałem tlenu docierającego przez specjalne kominki. Bakterie tlenowe rozkładają substancje organiczne zawarte w ściekach na substancje nieorganiczne, które są bezpieczne dla natury. Relatywnie niskim kosztem w Twoim przydomowym ogródku może zatem trwać proces ekologicznego oczyszczania ścieków.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bioeden.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
37 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *