Różne

Fotografia nagrobkowa — elegancka dekoracja nagrobka

• Zakładki: 37


Piękny i starannie wykonany nagrobek to jeden ze sposobów uczczenia pamięci o zmarłej osobie. Najczęściej nagrobki wykonywane są z granitu, piaskowca, lastryko, a także innych rodzajów kamienia czy nawet drewna. Jedne z nich są monumentalnie minimalistyczne, inne wzruszają swym romantycznym charakterem. Sposobów na upamiętnienie zmarłej osoby jest bardzo wiele. Jednak trwały i estetyczny pomnik, to zaledwie baza. Warto pomyśleć nad innymi sposobami dekoracji nagrobka. Wciąż popularnym sposobem są rzeźby i płaskorzeźby wykonane w kamieniu lub drewnie. Doskonałym rozwiązaniem jest też umieszczenie na pomniku eleganckiej wazy na kwiaty — świeże, czy te wykonane z tkaniny wyglądają bardzo pięknie! W przypadku nagrobków wykonanych z kamienia, pięknie komponują się ozdobne litery, a także ornamenty wykonane z mosiądzu czy stali nierdzewnej (kolorystykę najlepiej dopasować do odcienia kamienia). Jednak najpiękniejszym sposobem na upamiętnienie utraconej bliskiej osoby, jest fotografia nagrobkowa. Dziś z firmą Ovale doradzimy Wam, jaki wybrać rodzaj fotografii nagrobkowej, by pięknie zdobiła pomnik.

Fotografia nagrobkowa na porcelanie

Zdjęcia umieszczane na porcelanie nie są nowym wynalazkiem — ta technika jest praktykowana już od 1855 roku. Pierwsze wzmianki o wykonywaniu fotoceramiki w Polsce można znaleźć już w prasie z lat 60. XIX w. W tradycyjnej formie przenoszono na porcelanę, szkło, emalię, a nawet kość słoniową wybraną fotografię. Końcowym etapem było wypalanie ceramiki w specjalnym piecu, co utrwalało fotografię. Fotoceramika była ozdobą nie tylko nagrobków, ale i przedmiotów użytku codziennego, czy biżuterii.

Dziś fotografia na porcelanie wykonywana jest przy użyciu specjalnej drukarki, która przenosi wybraną fotografię na ceramikę. Jednak etap utrwalenia wygląda dokładnie tak samo — wciąż obraz utrwala się w wysokiej temperaturze.

Fotografia nagrobkowa może być wykonana na porcelanie o różnych kształtach: owalnej, prostokątnej, w kształcie serca, w kształcie książki, kopuły. Piękną formą fotoceramiki jest kształt bohemia — owalna porcelana z wypukłym rantem tworzącym eleganckie obramowanie. Oczywiście jest też możliwość wykonania dodatkowej ramki z mosiądzu. 

Dlaczego warto wybrać fotografię nagrobkową na porcelanie? 

Fotografia na porcelanie to piękny detal dekoracyjny. Ponadczasowa elegancja i trwałość na warunki atmosferyczne sprawi, że będzie wspaniałym zdobieniem każdego nagrobku przez długie lata. Dzięki fotografii umieszczonej na pomniku, bliska osoba będzie zawsze w naszej pamięci.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
101 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *