Wnętrza

Halogeny sufitowe, czyli aranżacja wnętrz w nowoczesnym stylu!

• Zakładki: 68


Już od jakiegoś czasu jednym z popularnych rodzajów oświetlenia stosowanego w nowoczesnych aranżacjach, są oprawy halogenowe. Tego typu lampy cieszą się uznaniem projektantów i dekoratorów, ponieważ pozwalają na niezwykle funkcjonalne, a równocześnie estetyczne wykończenie wnętrz. Oświetlenie halogenowe jest bowiem traktowane jako element praktyczny i detal dekoracyjny, który zarówno samym wyglądem, jak i generowanym oświetleniem, nadaje pomieszczeniom wyjątkowego stylu. Gdzie warto montować halogeny? Jakie są ich rodzaje? I na czym polega ich uniwersalność? Już wyjaśniamy!

Oświetlenie halogenowe – do jakich wnętrz?

Oświetlenie jest z pewnością jednym z najważniejszych elementów otaczającej nas rzeczywistości. Jest potrzebne zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Ma za zadanie zapewnić nam przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo, jednak ze względu na swoją naturę oraz bogactwo form, jakie przyjmują współczesne lampy, jest również doskonałym elementem dekoracyjnym. Iluminacje wraz z nowoczesnymi oprawami pozwalają tworzyć wspaniałe aranżacje. Jak w tym wszystkim odnajdują się halogeny sufitowe, które montowane są we wnętrzach?

Oprawy halogenowe sufitowe zaliczyć można do jednych z najnowocześniejszych form oświetlenia wnętrz. Już sam fakt, że jest to oświetlenie punktowe, często ruchome, jest czymś oryginalnym, co nadaje wnętrzom innowacyjności i świeżości. Co najważniejsze, oświetlenie halogenowe doskonale sprawdza się praktycznie w każdym pomieszczeniu i z powodzeniem może być montowane w:

 • salonie
 • kuchni
 • przedpokoju
 • łazience
 • sypialni
 • czy gabinecie

Przy czym jest to oświetlenie, które równie dobrze sprawdza się w zastosowaniu domowym, jak i komercyjnym. Ponadto doskonale współgra praktycznie z każdym rodzajem materiału – począwszy od tynków, poprzez nowoczesne materiały takie jak beton, kamień i stal, na drewnie skończywszy.

Nowoczesne oprawy halogenowe – rodzaje

Do najważniejszych zalet, jakimi odznaczają się halogeny sufitowe, to szeroka gama opraw o różnym designie i sposobie montażu. Do wyboru mamy halogeny sufitowe stałe lub ruchome, dostępne w różnych kształtach. Mogą mieć one postać okrągłą, prostokątną lub bardziej fantazyjną.

Pod względem samej budowy halogeny sufitowe można podzielić na:

 • halogeny natynkowe
 • halogeny podtynkowe (wpuszczane – określane jako oczka halogenowe)
 • halogeny regulowane
 • halogeny stałe (bez regulacji kąta świecenia)
 • halogeny LED

Ponadto oprawy halogenowe różnią się materiałem, z jakiego są wykonane. Najczęściej spotykane są halogeny sufitowe aluminiowe, jednak oprócz tego do wyboru między innymi mamy halogeny wykonane z metalu i gipsu czy halogeny z aluminium i szkła. Oprawy halogenowe dostępne są w różnych kolorach.

Halogeny sufitowe, czyli styl i funkcjonalność w jednym!

Oświetlenie halogenowe zaliczane jest do jednego z najbardziej funkcjonalnych i uniwersalnych. Jak już wspomniano, może być montowane praktycznie w każdym pomieszczeniu. Jego punktowy charakter pozwala na precyzyjne oświetlenie danej przestrzeni, co może mieć zarówno praktyczne, jak i estetyczne zastosowanie. Za pomocą regulowanych halogenów można wyeksponować określone miejsce w pomieszczeniu – oświetlić daną dekorację czy stworzyć ciekawy spektakl świateł i cienia.

Halogeny to paradoksalnie również doskonały sposób na intymną i ciepłą atmosferę, co świetnie współgra na zasadzie kontrastu z wnętrzami loftowymi czy industrialnymi. Oczywiście halogeny równie dobrze sprawdzają się we wnętrzach mniej awangardowych, czyli minimalistycznych oraz klasycznych, a nawet rustykalnych. Wszystko zależy tak naprawdę od designu wybranej oprawy.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
251 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *