Kuchnia

Jak dbać o garnki? Pielęgnacja różnych materiałów

• Zakładki: 16


Garnki są niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni. Służą nie tylko do przygotowywania posiłków, a i przechowywania żywności. Aby zestawy garnków mogły być użytkowane przez długie lata, musimy odpowiednio o nie dbać. Pielęgnacja garnków zależy od materiału, z którego są wykonane. Dowiedz się, jak dbać o poszczególne materiały.

Jak dbać o stalowe, żeliwne, ceramiczne, kamienne i miedziane garnki?

Stalowe, żeliwne i ceramiczne garnki przed pierwszym użyciem należy umyć ciepłą wodą z mydłem lub delikatnym detergentem, a następnie dokładnie osuszyć. Stalowe i żeliwne garnki powinny być zakonserwowane olejem jadalnym (oliwą, olejem rzepakowym), by stworzyć na powierzchni warstwę ochronną. Ceramiczne garnki należy myć delikatnymi detergentami i osuszać miękkim ręcznikiem. Należy unikać stosowania szorstkich gąbek i szczotek, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię garnka. Po każdym użyciu należy dokładnie umyć i osuszyć garnek, aby uniknąć gromadzenia się bakterii i pleśni. Jeśli masz w domu garnek wykonany z granitu, zanim zabierzesz się za jego czyszczenie, poczekaj aż temperatura garnka spadnie. Zbyt nagła zmiana temperatury (gorący garnek + zimna woda) mogłaby skończyć się uszkodzeniem naczynia.  Jako że miedź z czasem pokrywa się tlenkami, powinna być regularnie czyszczona z nalotu. Połączenie soku z cytryny i soli kuchennej w równej proporcji – 50 ml soku z cytryny i 2 łyżki drobnoziarnistej soli kuchennej – całkowicie załatwi sprawę. 

Jak zachować długotrwałą jakość i wygląd garnków?

Aby zachować długotrwałą jakość i wygląd zestawów garnków, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy używać tylko odpowiednich narzędzi do gotowania, takich jak drewniane lub silikonowe łyżki i szpatułki, unikając stosowania metalowych przedmiotów, które mogą uszkodzić powierzchnię garnka. Ponadto należy myć garnki po każdym użyciu i dokładnie je suszyć. Warto również regularnie czyścić powierzchnię garnka specjalnymi środkami czyszczącymi lub delikatnym detergentem, a także stosować się do instrukcji producenta dotyczących użytkowania naczyń.  Jeśli na dnie garna pojawią się białe plamki, czyli efekt osadzania się składników mineralnych zawartych w wodzie, możemy dodać do mycia ocet lub kwasek cytrynowy. By zapobiec wżerom w garnkach, trzeba pamiętać o soleniu wody, dopiero gdy zacznie wrzeć. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Gerlach.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
5 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *