Łazienka

Jak dobrać grzejnik łazienkowy?

• Zakładki: 101


Jednym z przydatnych elementów wyposażenia łazienki jest grzejnik. Mogłoby się nam wydawać, że wybór odpowiedniego grzejnika nie stanowi problemu. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, które znacznie ułatwią nam podjęcie decyzji. O czym musimy pamiętać?

Rodzaje grzejników łazienkowych

W sklepach możemy znaleźć kilka rodzajów grzejników łazienkowych. Zanim zdecydujemy się na konkretny, powinniśmy znać ich charakterystyki.

Grzejniki wodne

Wodne grzejniki z powodzeniem ogrzeją łazienkę i zastąpią tym samym kaloryfery. Podłącza się je do instalacji centralnego ogrzewania. Ich minusem jest to, że nie działają poza sezonem grzewczym. Wtedy też nie wysuszymy prania i nie dogrzejemy łazienki, jeśli dzień okaże się chłodniejszy.

Grzejniki wodno-elektryczne

Grzejniki te podłączane są do instalacji centralnego ogrzewania tak jak grzejniki wodne. Różnią się jednak występowaniem dodatkowej grzałki elektrycznej wbudowanej w jeden z kolektorów. Pozwala to na korzystanie z grzejnika przez cały rok.

Grzejniki elektryczne

Ostatni rodzaj grzejników to grzejnik łazienkowy elektryczny. Ma niewielką moc, więc niekoniecznie nadaje się do samodzielnego ogrzania łazienki. Mimo to świetnie sprawdzi się do jej dogrzania lub do suszenia garderoby. Co więcej, montaż tego typu grzejników jest bardzo prosty. Wystarczy jedynie zawiesić je na ścianie i podłączyć do gniazdka elektrycznego o mocy 220 V. Niektóre modele mają możliwość regulacji mocy.

Materiał grzejnika łazienkowego

Większość suszarek elektrycznych wykonanych jest ze stali lub aluminium. Wodne grzejniki zazwyczaj wykonuje się z ze stali, chociaż niektórzy producenci oferują modele miedziane. Sprawdzą się one szczególnie dobrze, jeśli nasza instalacja jest również miedziana. Jeśli mimo wszystko chcielibyśmy połączyć stalowy grzejnik z miedzianą instalacją, pamiętajmy o zastosowaniu teflonowych przekładek, by zapobiec korozji.

Moc grzejnika do łazienki

Moc grzejników wodnych do łazienek może wahać się od 500 do 8000 W. Grzejniki elektryczne natomiast mają moc od 25 do 210 W. Odpowiednia temperatura w łazience to 25°C. Idealny grzejnik powinien mieć więc od 100 do 130 W na każdy 1 m2 powierzchni podłogi. Do tego koniecznie dodać musimy 10-20% zapasu na suszenie garderoby oraz ręczników. Biorąc pod uwagę te parametry, znacznie łatwiej będzie nam dobrać właściwy model grzejnika łazienkowego.

Jeśli zależy nam na zakupie dobrej jakości grzejnika łazienkowego, powinniśmy zajrzeć do oferty firmy sanitbuy.pl.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
73 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *