Design

Jak dobrać lampy do salonu? Porady

• Zakładki: 91 • Komentarz: 2


Salon to reprezentacyjne miejsce w każdym domu i mieszkaniu. Przyjmuje się tu gości, urządza przyjęcia. To także miejsce, gdzie wypoczywają domownicy. Lampa, żyrandol pełni bardzo ważną rolę w aranżacji tego pomieszczenia, stanowiąc jeden z dominujących elementów jego wyposażenia.

Wybierając sposób i styl oświetlenia salonu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim design tego pomieszczenia. Jeśli salon ma być zaaranżowany w stylu nowoczesnym, trzeba zdecydować się na nowoczesny żyrandol do salonu. Jeśli z kolei urządzamy salon w stylu tradycyjnym, to w takim samym stylu powinien być żyrandole, lampy. Ciekawymi rozwiązaniami są także aranżacje z stylach loftowym, skandynawskim, prowansalskim, retro, rustykalnym, czy nawet egzotycznym. Do wszystkich tych stylów dopasować można eleganckie lampy.

Nowoczesne lampy, żyrandole do salonu

Jednym z najczęściej wybieranych stylów w aranżacji wnętrz jest styl nowoczesny. Pomieszczenia urządzane w takim designie charakteryzują się minimalizmem oraz prostotą. W nowoczesnych aranżacjach wnętrz stosuje się elementy metalowe, a kolorystyka tych wnętrz opiera się na bieli, czerni, różnych odcieniach szarości oraz dodatkach w kolorze srebra. W nowoczesnych dekoracjach wnętrz modne są także dodatki w jaskrawych i wyraźnych kolorach, szczególnie modne są jaskrawy zielony, pomarańczowy, czerwony i żółty. Nowoczesne żyrandole do salonu dają wiele możliwości aranżacyjnych.

Te cechy należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności dobierając nowoczesną lampę do salonu. W nowoczesnych salonach sprawdzą się minimalistyczne żyrandole metalowe o różnych rozmiarach, to także ważne, aby odpowiednio dobrać rozmiar lampy do salonu. Minimalistyczny design, chromowe dodatki, proste, geometryczne kształty to najważniejsze cechy żyrandolu do nowoczesnego salonu. W przypadku, gdy w salonie są jaskrawe elementy, warto także pomyśleć, aby i nowoczesna lampa do salonu miała taką kolorystykę.

Oświetlenie salonu w stylu tradycyjnym

Inną często spotykaną aranżacją salonów jest styl tradycyjny. Do niego również można dobrać eleganckie oświetlenie. Styl klasyczny w aranżacji pomieszczeń opiera się o naturalne materiały, elementy drewniane, a często także nawiązuje do minionych epok historycznych. Te drewniane elementy i naturalne materiały doskonale uzupełniają ciepłe kolory w postaci mocnej czerwieni, bordo, czy intensywnej zieleni, na jasnym, zazwyczaj białym, beżowym, czy kremowym tle.

Taki klasyczny design, znakomicie podkreślają tradycyjne, ekskluzywne żyrandole, które odznaczają się eleganckimi, pięknymi zdobieniami. Dobrze będą współgrać w takim stylu salonu żyrandole świecznikowe – zaprezentują się niezwykle designersko. Dostojnie w salonie zaaranżowanym w stylu tradycyjnym wyglądać będą także lampy z abażurami, łączące w sobie elementy drewniane i metalowe.

Eleganckie żyrandole do salonu w stylu loftowym

W ostatnich latach coraz modniejszy w urządzaniu wnętrz staje się styl loftowy. Ten surowy, industrialny, minimalistyczny design charakteryzuje się otwartymi przestrzeniami, wypełnionymi cegłą, płytami kamiennymi, betonem i elementami metalowymi w postaci np. widocznych rur. Stanowi specyficzne połączenie nowoczesności i klasyki, typowe dla starych fabryk i zakładów przemysłowych. W takim pełnym prostoty i pozbawionym zbędnych dodatków salonie sprawdzą się żyrandole o podobnej charakterystyce.

Dla miłośników tego designu dedykowane są żyrandole industrialne. Salon zaaranżowany w minimalistycznym, surowym stylu loftowym oświetlą lampy w nietypowych kształtach i konstrukcji, np. z odsłoniętymi żarówkami. Do wnętrza salonu w stylu loft sprawdzi się eleganckie oświetlenie z elementami metalowymi. Industrialne żyrandole do salonu nadadzą oryginalny klimat i sprawią, że Twój loftowy salon nabierze niepowtarzalnego charakteru.

Eleganckie lampy do salonu w stylu skandynawskim

Pochodzący z dalekiej północy styl skandynawski cechuje silny związek z naturą. Salony urządzane w tym stylu charakteryzują się minimalizmem oraz prostotą formy. Ich ściany są jasne, zazwyczaj białe, stosuje się elementy drewniane oraz funkcjonalne meble. Dominuje jasna kolorystyka, dzięki której przestrzenie wydają się większe. Natomiast surowe drewno sprawia, że wnętrza salonów wydają się cieplejsze. Charakterystyczne jest także stosowanie tkanin w jasnych kolorach.

W salonie w stylu skandynawskim świetnie sprawdzą się minimalistyczne, eleganckie, drewniane żyrandole z dodatkami z różnych rodzajów tkanin. Ciekawym rozwiązaniem są także lampy, które mają prostą konstrukcję i klosze w formie klatki. Do salonu w stylu skandynawskim świetnie sprawdzą się także żyrandole wykonane z naturalnego drewna, posiadające abażury.

Dobór oświetlenia do salonu w stylu prowansalskim

W wykończeniu salonu modny jest również styl prowansalski. Salony aranżowane w stylu prowansalskim nawiązują do sielskiego klimatu francuskiej wsi, a także do domowego, rodzinnego ciepła. Takie salony są przytulne, stosuje się w nich naturalne materiały i tradycyjne meble. Kolorystyka salonów prowansalskich pochodzi wprost z francuskiego krajobrazu, stosuje się jasne, stonowane barwy. W salonach urządzonych w stylu prowansalskim jest dużo roślin, dodatków, flakonów itp.

Jako żyrandol w takim salonie znakomicie sprawdzi się model nawiązujący do tych elementów. Takie pomieszczenia świetnie oświetlą drewniane, eleganckie lampy z abażurami w stylu tradycyjnym. Do salonów w stylu prowansalskim można śmiało zastosować żyrandole, których abażury skierowane są zarówno do góry, jak na dół. Ważne jest także dopasowanie kolorystyki drewnianej konstrukcji lampy oraz abażurów do pozostałych elementów wystroju salonu w stylu prowansalskim.

Oświetlenie salonu w stylu retro

Wiele osób decyduje się na aranżację salonu w stylu retro. Takie pomieszczenia inspirowane są designem rodem z lat 50., 60. oraz 70. XX wieku. Są zatem pełne żywych kolorów, obfitują we wzory geometryczne, a poszczególne elementy takich aranżacji mogą z pozoru do siebie zupełnie nie pasować. Pokoje gościnne w stylu retro obfitują także w dziwne, czy wręcz zwariowane dodatki z plastiku, który w tamtych czasach stanowił ostatni krzyk mody. Aranżacje w stylu retro mogą łączyć ze sobą praktyczne wszystko – to sprawia, że mają tak wiele fanów, jak i przeciwników, którzy traktują ten styl wręcz jako kiczowaty.

Jako oświetlenie do salonów w stylu retro sprawdzą się zarówno eleganckie modele lamp z ciekawymi abażurami, jak i proste, minimalistyczne lampy z nieosłoniętymi żarówkami. Do takiej aranżacji salonów sprawdzą się tak konstrukcje drewniane, jak i metalowe. Lampy do salonów w stylu retro to pełna dowolność w wyborze kolorystyki, ale najlepiej zaprezentują się takie z ciepłych kolorach i z naturalnymi materiałami. Materiałowe abażury o różnych kształtach i kolorach mogą znakomicie ocieplić wystrój salonu w stylu retro.

Oświetlenie salonu w stylu rustykalnym

Bardzo modne i w dobrym smaku jest wracanie do przeszłości w aranżacjach wnętrz. Jednym z takich designerskich powrotów to zamierzchłych czasów jest styl rustykalny. Styl rustykalny jest odniesieniem do wiejskiego, spokojnego rytmu życia w zgodzie z naturą. Jest to ukłon w stronę ludowości w przełomów XIX i XX wieku. Nie brakuje mocnych nawiązań do dawnych gospodarstw góralskich, kurpiowskich, mazurskich i z każdego innego zakątka Polski. Przywołuje on atmosferę wiejskich chałup i polskich dworków. Stosuje się go zwłaszcza w domach jednorodzinnych.

Lampy w salonach urządzonych w stylu rustykalnym powinny nawiązywać do dawnych elementów typowych dla polskiej wsi. Sprawdzą się zwłaszcza dużych rozmiarów żyrandole w stylu klasycznym z elementami metalowymi i drewnianymi. Bardzo dobrym rozwiązaniem w takim salonie będą żyrandole świecznikowe. Dopasowując oświetlenie do salonu w stylu rustykalnym warto postawić na ciemne brązy, biel i czerń. Powinien on oczywiście współgrać pod względem stylu i kolorystyki z pozostałymi elementami wyposażenia tego pomieszczenia.

Lampy w salonie w stylu egzotycznym – kolonialnym

W aranżacji salonów bardzo modna jest stylistyka egzotyczna. Salon w stylu egzotycznym może nawiązywać do typowych motywów afrykańskich, być pełen elementów drewnianych i kolorowych tkanin. Salony w takim stylu mogą także być pełne motywów orientalnych, rodem z krajów bliskiego wschodu, Indii, Japonii, czy Chin. Salony w stylu kolonialnym mogą również nawiązywać do motywów indiańskich z obydwu Ameryk. Styl egzotyczny wybierany jest zazwyczaj przez osoby, które kochają podróże na odległe kontynenty.

Eleganckie lampy do salonu w stylu egzotycznym, czy kolonialnym to przede wszystkim takie, które posiadają cechy typowe dla danej kultury. Jeśli salon nawiązuje do Dalekiego Wschodu, sprawdzą się żyrandole z tkaninami. W salonie nawiązującym do kultury hinduskiej, arabskiej, czy tureckiej, idealne będą eleganckie, tradycyjne żyrandole z abażurami oraz żyrandole świecznikowe. W przypadku nawiązań do Afryki, czy motywów indiańskich, doskonale w salonie zaprezentują się proste żyrandole drewniane.

Wybór oświetlenia do salonu, wielu osobom przysparza bólu głowy. Jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę styl w jakim ma być urządzony nasz pokój gościnny, dużo łatwiej będzie wybrać odpowiednią lampę, żyrandol do naszego salonu. Nie możemy zapominać o tym, aby poszczególne elementy wyposażenia tego pomieszczenia, w tym lampa, współgrały ze sobą.

Marek Lont

comments icon2 komentarze
2 komentarze
173 wyświetlenia
bookmark icon

1 thoughts on “Jak dobrać lampy do salonu? Porady

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *