Różne

Jak oczyścić powietrze w domu?

• Zakładki: 34


Jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Stężenie szkodliwych substancji w powietrzu co roku przekracza normy o kilkaset procent. Jak się przed tym chronić, kiedy nawet w domach powietrze nie jest czyste, a nie masz możliwości wietrzenia?

Za oknem smog, a w domu jakość powietrza jest niewiele lepsza – brudna klimatyzacja, pleśnie, roztocza czy dym papierosowy. Co robić, żeby oddychać w domu czystym powietrzem? Jak zadbać o to, żeby powietrze w domu było możliwie jak najczystsze? Sprawdź te kilka prostych sposobów na oczyszczanie powietrza w mieszkaniu i domu!

Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu – sprzątanie

Na dobry początek podstawy, czyli regularne sprzątanie. Odkurzanie odkurzaczem z filtrami HEPA, ścieranie kurzy na mokro i mycie podłóg potrafią w prosty sposób oczyścić powietrze, zapobiec rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń i usunąć nieprzyjemne zapachy. Unikaj silnych, chemicznych preparatów do sprzątania, które mogą mieć drażniące działanie na drogi oddechowe. Często pierz dywany i zasłony oraz pościel. Kołdrę i poduszki możesz wietrzyć na mrozie lub w dużym słońcu. Wykorzystaj też oczyszczającą moc roślin domowych.

Czyste powietrze w domu a wietrzenie i wentylacja

Kiedy tylko masz taką możliwość – systemy śledzenia poziomu smogu nie wskazują na alarmujące stężenie zanieczyszczeń, a więc warunki pozwalają na wietrzenie – uchylaj okno przynajmniej na kilkadziesiąt minut dziennie i wywołuj przeciągi. Zadbaj o sprawne systemy wentylacji w domu. Współczesne budownictwo oznacza dużą szczelność w domach, dlatego warto zadbać o sprawną wentylację. W przypadku nowoczesnych domów postaw na wentylację mechaniczną.

Rekuperacja dla najwyższej jakości powietrza w Twoim domu

Nowoczesne systemy oczyszczania powietrza najlepiej poprawiają mikroklimat we wnętrzach budynków. W przypadku rekuperacji pobierane z zewnątrz powietrze przechodzi przez wymiennik powietrza, w którym jest ogrzewane i oczyszczane. Zużyte, brudne powietrze jest wydalane na zewnątrz. Największe zalety rekuperacji to:

  • Ciągła wymiana zużytego, brudnego powietrza
  • Filtracja powietrza nawiewanego z zewnątrz
  • Brak alergenów, owadów, pleśni w domu
  • Kontrola ilości wwiewanego powietrza

Rekuperator zapewnia czyste, świeże powietrze w domu bez względu na pogodę i jakość powietrza na zewnątrz. Powietrze w domu jest pozbawione nieprzyjemnych zapachów, alergenów, bakterii i zanieczyszczeń – po prostu czyste.
Artykuł powstał we współpracy z Centrum Rekuperacji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
71 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *