Budowa i remont

Jak samemu zbudować altanę ogrodową krok po kroku? Poradnik

• Zakładki: 89


Altana ogrodowa to doskonałe miejsce relaksu i rodzinnych spotkań na świeżym powietrzu. Budowa prostej altanki nie powinna sprawić ci problemu. Do postawienia obiektu nie większego niż 25 metrów kwadratowych nie potrzebujesz pozwolenia, ale za to trochę czasu, wysiłku, a także niezbędnych materiałów i narzędzi. Sprawdź, jak zbudować altanę ogrodową własnoręcznie.

Przed budową altany ogrodowej warto zastanowić się nad właściwym dla niej miejscem. Najkorzystniej umiejscowić ją w głębi ogrodu, z pewnością z dala od ruchliwej ulicy, dzięki czemu korzystając z altanki, można cieszyć się ciszą i spokojem.

Pomysły na drewnianą altanę ogrodową

Najczęściej w przydomowych ogrodach powstają altany drewniane, które z łatwością dopasować do pozostałych elementów architektury ogrodowej i stylu domu. Drewniane konstrukcje są też najprostsze do samodzielnego postawienia. Warto jednak wiedzieć, że altanki ogrodowe można zbudować również z cegieł, pustaków czy kamienia. Ich konstrukcje są bardzo solidne, ale ich budowa wiąże się z wyższymi kosztami i większym nakładem pracy niż w przypadku domków drewnianych.

Drewniane altany ogrodowe mogą powstać z niedrogich i łatwo dostępnych desek sosnowych lub świerkowych albo trwalszych desek dębowych, modrzewiowych lub jodłowych. Altanę z drewna można wykonać samodzielnie od podstaw, uprzednio zamawiając jej projekt u architekta lub korzystając z dostępnych projektów w internecie, albo też kupić gotową konstrukcję do własnoręcznego montażu.

Budowa drewnianej altany ogrodowej – fundament

Prosta altanka ogrodowa z drewna to lekka konstrukcja, która nie wymaga ciężkiego i skomplikowanego fundamentu. Pamiętaj jednak, że drewno nie powinno bezpośrednio stykać się ani z betonem, ani z ziemią. Wystarczą betonowe stopy fundamentowe oraz równe i twarde podłoże. Takie słupki fundamentowe osadza się w gruncie 70-80 cm w odstępach maksymalnie 100 cm i muruje się na zaprawie cementowej. Następnie na mocowanych w nich metalowych kotwach osadza się drewnianą konstrukcję altanki.

Budowa altany ogrodowej – konstrukcja i dach

Przed wykonanie konstrukcji drewnianej warto zadbać o właściwe zaimpregnowanie poszczególnych elementów z drewna, co zabezpieczy je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych – ten krok możesz również wykonać po zakończeniu budowy, nadając jednocześnie altance wybrany kolor. Następnie po wykonaniu fundamentów altany ogrodowej do obsadzonych w cemencie kotew montuje się 4 drewniane słupy konstrukcyjne. Na nich już teraz może opierać się dach domku, jednak bardziej funkcjonalna i atrakcyjniejsza będzie konstrukcja z trzema ściankami. Do budowy ścian altany możesz wykorzystać ozdobne kratownice ogrodnicze, które dodadzą uroku obiektowi, lub też deski albo panele drewniane.

Najprostszy do wykonania jest dach płaski altany. Wybierając go pamiętaj jednak, że musi być lekko pochylony, aby śnieg lub woda opadowa mogły skutecznie z niego spływać. Przydomową altankę może wykańczać również jednak dach dwuspadowy, który będzie znacznie bardziej efektowny, zwłaszcza z poszyciem przypominającym pokrycie dachowe domu – np. dachówką lub blachodachówką. Naturalnie i ciekawie prezentują się też dachy altan pokryte gontem lub strzechą. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
150 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *