Budowa i remont

Jak samemu zrobić regał na książki? Sprawdzone rozwiązania

• Zakładki: 228


Półka, regał na książki to przyda się w każdym domu, którego mieszkańcy cenią wiedzę, literaturę, edukację. Można kupić gotowy regał na książki lub zamówić u stolarza na wymiar, jednak przy odrobinie chęci regał na książki można wykonać nakładem własnych sił.

Regał na książki to mebel, który można wykonać na kilka sposobów. Oprócz tradycyjnej półki na książki wykonanej z drewnianych desek, można także zdecydować się na wykorzystanie surowców wtórnych, np. drabiny, palet lub skrzynek. Półkę na książki można także wykonać przy użyciu pasków. Propozycji jest wiele, każdy może wybrać najlepszą dla siebie.

Półka na książki – projekt, narzędzia

Wykonanie regału na książki, jak każdego innego mebla, należy rozpocząć od wykonania projektu. Można go rozrysować np. na papierze milimetrowym uwzględniając wszystkie wymiary. Przy planowaniu trzeba uwzględnić to ile książek będzie się tam znajdowało (a może także inne rzeczy – np. pamiątki rodzinne, zdjęcia itp.), kto będzie z mebla korzystał oraz w jakim pomieszczeniu będzie się znajdował regał.

Jak zrobić drewnianą półkę na książki?

Aby zbudować regał na książki potrzebne będą deski drewniane i płyty pilśniowe, a także kątowniki, gwoździe, śruby i kołki do drewna. Można kupić gotowe, docięte na wymiar i zaimpregnowane deski. Trzymając się wcześniej przygotowanego projektu należy skręcić ze sobą deski korzystając z kątowników, a także śrub i kołków do drewna. Elementy regału można również sklejać ze sobą klejem do drewna typu wikol. Gdy już powstała konstrukcja regału, czas na umieszczenie półek. Mocuje się ja na małych kołeczkach. Przed zamocowaniem kołków trzeba zaznaczyć ołówkiem na deskach miejsca, gdzie będą się znajdować. Tył regału wykonuje się z płyty pilśniowej, którą można przymocować do desek wkrętami. Drewniany regał na książki należy wykończyć, możesz do tego użyć lakieru lub bejcy do drewna.

Jak zrobić regał na książki ze skrzynek?

Regał na książki można wykonać z drewnianych skrzynek. Ułóż je na sobie – w ten sposób powstaną półki. Poszczególne skrzynki skrzynki można ze sobą skręcić – wówczas powstanie stabilny mebel. Można je też jedynie poustawiać – w ten sposób mebel będzie mobilny i będzie można go dopasować do aranżacji pomieszczenia.

Jak wykonać półkę na książki z palet?

Podstawa palety, która łączy deski, tworzy także zagłębienie – możne je zamienić w kieszeń na książki. Aby uzyskać pojedyncze półki, docina się paletę tak, aby uzyskać wspomnianą kieszeń. Wystająca ponad nią deska będzie stanowić tył konstrukcji. W jednej palety stworzysz regał posiadający 2 lub 3 takie półki. Następnie możesz połączyć ze sobą kilka takich elementów, aż stworzą regał dopasowany do przestrzeni, którą dysponujemy. Trzeba jednak pamiętać, aby po docięciu palet wyszlifować je papierem ściernym lub szlifierką oraz zabezpieczyć impregnatem do drewna. Poszczególne elementy konstrukcji łączy ze sobą prostownikami i wkrętami do drewna.

Jak zrobić regał na książki z drabiny?

Do stworzenia półki na książki można także wykorzystać drewnianą drabinę. W przypadku drabiny rozkładanej w formie odwróconej litery „V” montuje się na jej szczeblach deski. Posłużą one jako półki – szybki i prosty, a zarazem bardzo kreatywny sposób.

Jak zrobić półkę wiszącą na paskach?

Ciekawym pomysłem na wykonanie półki na książki jest użycie mocnych pasków skórzanych lub syntetycznych albo taśm. Potrzebne będą dwa takie paski o długości 1,5 m i szerokości 3 cm każdy. Każdy z pasków składa się na pół. Jeden koniec trzeba złożyć w taki sposób, aby jego część – około 3-5 cm nachodziła po zgięciu na drugi. W ten sposób powstaną 3 warstwy. Wiertarką wykonuje się otwór w zgiętej części pasów. Następnie należy wywiercić otwory w ścianie i zamontować kołki rozporowe. Teraz trzeba przykręcić pasy do ściany w taki sposób, aby utworzyły one oczka. Następnie należy włożyć deskę między pasy i wypoziomować.

Jak widać, sposobów na wykonanie regału na książki jest sporo. I co niemniej ważne, wcale nie są one trudne. Każdy, kto ma żyłkę majsterkowicza, może samemu wykonać regał na książki lub elementy ozdobne itp. w swoim domu lub mieszkaniu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
138 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *