Budowa i remont

Jak wybrać najlepszy napęd do bramy przesuwnej?

• Zakładki: 57


Choć bramy skrzydłowe ciągle cieszą się dużą popularnością, to na znaczeniu coraz bardziej zyskują też bramy przesuwne. Nie zajmują one dużo miejsca, świetnie więc sprawdzą się na posesjach z krótkim podjazdem. Wybierając bramę, warto pamiętać o właściwym wyborze napędu do bramy przesuwnej.

Jak działa brama przesuwna?

Brama przesuwna działa w ten sposób, że jej skrzydło przesuwa się wzdłuż ogrodzenia. Najważniejszą zaletą bram przesuwnych jest spora oszczędność czasu, a także możliwość sterowania bramą zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu czy z samochodu. Zdecydowanie największy komfort korzystania z bramy, dają bramy przesuwne z napędem. Pozwala to oszczędzić wysiłek, a także usprawnić cały proces otwierania i zamykania bramy, jednocześnie zapewniając wysoką sprawność i skuteczność pracy bramy. Obecnie na rynku istnieją zarówno napędy do 800 kg wagi bramy, jak i napędy do bram przesuwnych do 2000 kg przeznaczone do automatyzacji posesji prywatnych, jak i np. dużych fabryk. Są one łatwe w montażu i proste w obsłudze. Napęd do bramy przesuwnej może być sterowany za pomocą pilota, ale również z telefonu komórkowego.

Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać?

Przy wyborze napędu do bramy przesuwnej trzeba się kierować takimi kryteriami jak szerokość bramy, szybkość jej otwierania czy częstotliwość otwierania bramy przesuwnej przez napęd. Trzeba pamiętać, że im szersza brama, tym dłuższy czas otwierania i zamykania bramy, co ma wpływ na żywotność napędu. Warto pamiętać o tym, że ciężar bramy zawsze powinien być mniejszy od maksymalnego ciężaru zapisanego w specyfikacji napędu. Pomoże to uniknąć awarii spowodowanej trudnymi warunkami atmosferycznymi np. oblodzeniem. Ważny będzie też materiał, z jakiego wykonano wypełnienie bramy. Trzeba wziąć tutaj pod uwagę, że np. drewno pod wpływem wilgoci może zmienić swój ciężar. Z kolei brama stalowa sama w sobie będzie cięższa. Napędy bramy są coraz bardziej innowacyjne i mają wbudowany enkoder, co jest dodatkowym zabezpieczeniem przed ewentualnym uszkodzeniem przedmiotów znajdujących się w świetle bramy przesuwnej. Bardzo ważne jest to, żeby napęd do bramy przesuwnej był wysokiej jakości, wykonany z takich wytrzymałych materiałów jak brąz czy stal hartowana. Świetnie sprawdzają się siłowniki do bram zanurzone w kąpieli olejowej, dzięki czemu są one dłużej sprawne, bez konieczności ciągłej naprawy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii udaje się uniknąć takich awarii napędu, jak zamarznięcia czy przegrzania siłownika, co oznacza bezawaryjne działanie automatyki przez lata.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą BENINCA Automatyka do bram 

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
22 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *