Design

Jak wybrać tapetę do sypialni? Poradnik

• Zakładki: 167


Rozważając wykończenie ścian w sypialni warto wziąć po uwagę tapety. Współczesne aranżacje wnętrza równie często jak przed laty wykorzystują tapety ścienne. Wśród tych rozwiązań można zastosować między innymi tapety winylowe, tapety z włókna szklanego, tapety fioletowe, czy też tapety turkusowe. Modne ściany w sypialni to także nowoczesne tapety i fototapety.

Współcześnie tapety wracają do łask i aranżacje wnętrza z ich wykorzystaniem cieszą bardzo dużą popularnością. Podobnie jak tapety do salonu, również tapeta do sypialni to bardzo dobry pomysł przy wykończeniu ścian, a nawet sufitów. Tapety ozdobne do sypialni, podobnie jak inne tapety są materiałem okładzinowym, który jest stosowany do oklejania wewnętrznych ścian, w tym przypadku ścian w sypialniach. Tapety produkowane są z różnych materiałów, na przykład z papieru, tkanin, skóry, tworzyw sztucznych i innych. Tapety ozdobne do sypialni mogą mieć różne kolory. Modne ściany w sypialni to zwłaszcza fioletowe, turkusowe, ciemne, a także białe tapety.

Tapeta do sypialni – od czego zacząć?

Tapeta do sypialni może mieć także różne sposoby wykończenia. Mogą być ozdobione nadrukami, tworząc fototapety. Modne tapety do sypialni mogą mieć tradycyjne wzory, czy żłobienia, a nowoczesne tapety pokrywać mogą także geometryczne, futurystyczne wzory. Tapety do sypialni, podobnie jak tapety do salonu i innych pomieszczeń można zwykle nabyć w rolkach, poszczególne paski mają najczęściej wymiary: 10 m długości oraz 53 cm szerokości. Tapeta do sypialni to nie tylko modna aranżacja wnętrza, ale również możliwość wyciszenia i ocieplenia tego pomieszczenia. Tapety w sypialni pozwalają również na ukrycie ewentualnych nierówności i innych wad ścian. Standardowo tapety w sypialni osiągają żywotność około 10 lat.

Tapeta do sypialni – przykładowe aranżacje

Sypialnia to miejsce, gdzie śpimy i wypoczywamy, w związku z tym miejsce to powinno być odpowiednio zaaranżowane w tym celu. Tapety w sypialni dają mnóstwo możliwości na ciekawe i przytulne zaaranżowanie ścian w tym pomieszczeniu. Jednak aranżując ściany sypialni powinniśmy pamiętać o tym, aby dobrze komponowały się także z innymi elementami tego wnętrza. Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku nowoczesnej aranżacji sypialni są fototapety, umiejscowione za łóżkiem. Taki wystrój sypialni pozwala na podkreślenie łóżka w tym pomieszczeniu. Fototapeta to także dobre rozwiązanie jako tapeta do białej sypialni. W nowoczesnej sypialni świetnie wyglądać będą kolorowa, kontrastująca tapeta do białej sypialni, do białych ścian. Sprawdzą się takiej aranżacji na przykład turkusowe i fioletowe, nowoczesne tapety, ale równie dobrze zaprezentuje sięciemna tapeta.

W przypadku aranżacji sypialni w stylu klasycznym także mamy wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych przy użyciu tapet. Jednym z takich rozwiązań może być pokryta kwiatowymi, roślinnymi wzorami tapeta do białej sypialni. W sypialni klasycznej sprawdzi się także styl glamour z tapetami tekstylnymi, może to być na przykład ciemna tapeta tekstylna kontrastująca z kolorowymi bądź jasnymi elementami sypialni. Ciemna tapeta z wzorami geometrycznymi, takimi jak na przykład koniczyna marokańska to także bardzo ciekawe rozwiązanie w sypialni urządzonej w stylu tradycyjnym

Tapeta do sypialni – rodzaje

Tapeta flizelinowa do sypialni

Tapety do sypialni, podobnie jak tapety do salonu, czy też do innych pomieszczeń mogą być między innymi flizelinowe. Tapeta do sypialni flizelinowa to dwuwarstwowy materiał dekoracyjny. Tego typu tapety ozdobne do sypialni można nabyć w wielu różnych kolorach oraz wzorach. Tapeta na flizelinie jest łatwa w nakładaniu, gdyż klejem pokrywa się jedynie ścianę. Flizeliną nazywana jest włóknina powstająca w wyniku połączenia termicznego lub sklejenia syntetycznych włókien, mogą to być na przykład włókna polipropylenowe połączone w innymi włóknami sztucznymi. Tapety fizelinowe do sypialni można malować co daje jeszcze więcej możliwości na modne ściany w sypialni. Warto wspomnieć także o tym, że tapety na flizelinie do sypialni nie ulegają rozciąganiu ani kurczeniu. Tego typu tapety mają bardzo dobre opinie wśród użytkowników.

Tapety papierowe do sypialni

Wciąż najpopularniejszym rodzajem tapet, w tym tapet do sypialni są tapety papierowe. Tego rodzaju tapety mogą występować jako lekkie, czyli jednowarstwowe oraz ciężkie, czyli dwuwarstwowe lub nawet trzywarstwowe. Modne tapety papierowe do sypialni to na przykład fototapety z różnymi ciekawymi zdjęciami przyrody, widoków itp. Występują papierowe tapety wodoodporne i zmywalne. Dostępne są także różne ich wzory. Niektóre tapety papierowe mogą być malowane, co dodaje im wartości aranżacyjnych w sypialniach.

Tapety winylowe do sypialni

W sypialni można również z powodzeniem stosować tapety winylowe. Tego rodzaju tapety produkowane są ze spienionego PVC. Tapety winylowe mają świetne opinie jako modne i nowoczesne rozwiązanie do aranżacji ścian w sypialni. Są one bardzo wytrzymałe i odporne są ścieranie, wodę i różnego rodzaju środki chemiczne. Daje to możliwość utrzymania ich w czystości i regularnego mycia, czyszczenia, szorowania.

Tapety tekstylne do sypialni

Modne tapety do sypialni to także tapety tekstylne, czyli tapety posiadające podłoże flizelinowe lub papierowe, a pokryte są tkaninami, czy to naturalnymi, jak na przykład jedwab lub len, czy to sztucznymi jak na przykład polipropylen. Tapeta tekstylna to poprzez swoją specyfikę idealne rozwiązanie do sypialni urządzonych w stylu klasycznym, a szczególnie dobre opinie ma przy aranżacji bardzo eleganckich sypialni w stylu glamour.

Tapety strukturalne do sypialni

W sypialni doskonale sprawdzą się także tapety strukturalne, które charakteryzują się ziarnistością i są tłoczone. Dobrą cechą aranżacyjną tych tapet jest możliwość malowania na nich i co równie ważne mogą skutecznie zakryć niedoskonałości ściany. Dostępne są różne rodzaje tapet strukturalnych. Jednym z tych rodzajów są tapety raufaza. Te tapety to dwuwarstwowe tapety papierowe strukturalne, które charakteryzują się dużą grubością i są fakturowane, a pomiędzy warstwami papieru wprasowane są trociny. Można je malować. Innym popularnym rodzajem tapet strukturalnych do sypialni są tapety z włókna szklanego. Takie tapety z włókna szklanego mogą być jednokolorowe, gładki, a także posiadać wypukłe wzory geometryczne. Można na nich malować nawet kilkukrotnie i są odporne na szorowanie i na zadrapania. Tapety wykonane z włókna szklanego mają bardzo długą żywotność nawet do 30 lat.

Współcześnie tapety po krótkim okresie zapomnienia w aranżacji wręcz wracają do łask i swe zastosowanie znajdują między innymi w sypialniach. Miejsce wypoczynku i snu można przy użyciu tapet zaaranżować na wiele ciekawych sposobów. Dobre będą zarówno fototapety podkreślające miejsce łóżka w tym pomieszczeniu, jak również aranżacje nowoczesne i tradycyjna sypialni przy użyciu tapet.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
119 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *