Budowa i remont

Jak wybudować dom bez pozwolenia na budowę, w cenie mieszkania?

• Zakładki: 42


Jeszcze do niedawna proces budowy domu kojarzył się z wieloma formalnościami i koniecznością zdobycia niezbędnych pozwoleń na budowę. Na początku 2022 roku z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę były zwolnione wyłącznie domki rekreacyjne o powierzchni maksymalnej 35 m2. Wraz z Nowym Ładem dotychczasowe przepisy zostały zmienione i od stycznia możliwe jest wybudowanie domu o powierzchni do 70 m2 bez potrzeby tracenia czasu na skomplikowaną biurokrację. Przepis ten dotyczy nie tylko domków rekreacyjnych, ale także całorocznych.

Oczywiście zwolnienie z pozwolenia na budowę nie oznacza, że inwestora nie dotyczą żadne formalności. Konieczne jest dokonanie zgłoszenia do urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Zgłoszenie powinno zawierać informacje o planowanym terminie rozpoczęcia prac. Należy także dostarczyć projekt budowlany, potwierdzenie własności działki, a także oświadczenie o budowie domu na własne potrzeby mieszkaniowe, a także o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową (w przypadku braku kierownika budowy).

Dom bez pozwoleń w cenie mieszkania – czy to możliwe?

Czy realne jest wybudowanie domu, którego koszt będzie porównywalny do kosztu mieszkania? Rozwiązaniem spełniającym takie wymagania jest całoroczny dom bez pozwolenia 70 m2 budowany technologią modułową. Co najważniejsze, domy te są bardzo funkcjonalne, trwałe i mogą być gotowe do zamieszkania już po kilku miesiącach!

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Domki Marysia.

Foto: Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
38 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *