Prawo budowlane i pieniądze

Jak wykonuje się malowanie poziome? – nowoczesne metody

• Zakładki: 41


Prawidłowe oznakowanie w przestrzeni publicznej jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników tejże przestrzeni. Spośród znaków wyróżniamy pionowe i poziome. Każdy z tych rodzajów znaków ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa i organizacji ruchu. Budując parking, garaż podziemny, czy organizując przestrzeń wokół firmy lub budynku mieszkalnego, należy pamiętać o wykonaniu odpowiedniego oznakowania poziomego.

Dlaczego warto wykonać oznakowanie poziome?

Wiele osób zastanawia się, czy wykonywanie oznakowania poziomego jest konieczne? Przecież mamy znaki pionowe, które zawierają wiele informacji. Tymczasem spróbujmy wyobrazić sobie, jakby wyglądał parking bez wyznaczonych linii. Każdy kierowca zostawiałby samochód tam, gdzie byłoby mu wygodnie. To doprowadziłoby do chaosu, a także zwiększyłoby ryzyko kolizji i nieporozumień.

Dzięki odpowiednio wykonanemu oznakowaniu poziomemu możemy w czytelny sposób wytyczyć ciągi komunikacyjne, wyznaczyć skrzyżowania, a także strefy wyłączone z ruchu. Oznakowanie poziome jest też bardzo pomocne w przypadku osiedlowych dróg wewnętrznych. To doskonały sposób na zabezpieczenie przed parkowaniem w niedozwolonych miejscach, zmniejszenie ryzyka sąsiedzkich konfliktów, a także zastawiania dróg przeciw pożarowych albo śmietników.

Nowoczesna technologia malowania linii

W dzisiejszych czasach liczy się czas, dlatego wybierając usługi chcemy, by było one wykonane jak najszybciej. Trudno sobie wyobrazić, by magazyn, parking w uczęszczanym miejscu lub droga były wyłączone z ruchu przez kilka dni, podczas których wykonywane byłoby malowanie linii. Dlatego do oznakowania poziomego stosowana jest metoda malowania hydrodynamicznego. Metoda ta jest bezpowietrzna i polega na natryskowym nakładaniu farby na wybraną powierzchnię, za pomocą specjalnego urządzenia.

Do metody hydrodynamicznej możemy stosować farby akrylowe, lateksowe, emulsje, antykorozyjne i chlorokauczukowe. Urządzenie nanosi farbę na powierzchnie przy użyciu dużej siły, więc linie są trwałe i odporne na ścieranie.  Dużą zaletą tej metody jest dokładność wykonania malowania, co pozytywnie wpływa na czytelność oznakowania poziomego. Do tego malowanie hydrodynamiczne przebiega bardzo szybko i sprawnie. Co ważne, podczas malowania linii nie jest konieczne, by cały obiekt był wyłączony z działania – może on funkcjonować normalnie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Oznakowanie Poziome.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
19 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *