Design

Jak zaaranżować przestrzeń wokół okna wykuszowego?

• Zakładki: 53

Czasami do uzyskania spektakularnego efektu potrzeba naprawdę niewiele. Wystarczy oszklony wykusz, który sprawia, że pomieszczenie skąpane w słońcu zyskuje inny wymiar.  Wielkim błędem jest myślenie o nim jako elemencie architektonicznym domów sprzed dziesiątek lat. Czerpanie z myśli budowalnej minionych epok znowu stało się modne, a sam wykusz stanowi idealne tło do kreatywnego projektowania. Podpowiadamy, jak zaaranżować przestrzeń okna wykuszowego, by móc cieszyć się nie tylko pięknym widokiem.

Czym jest wykusz?

Wykusz to według definicji nadwieszony powyżej parteru albo na wysokości jednej lub kilku kondygnacji element konstrukcyjny, wystający ze ścian budynku, poszerzający przylegające wnętrze. Pierwotnie był to element konstrukcji ścian warownych, a jego pochodzenia można dopatrywać się w architekturze Bliskiego Wschodu. Do Europy dotarł wraz z wyprawami krzyżowymi. Największą popularność zyskał w epoce renesansu, zdobiąc pałace. W Polsce pojawił się w lach 80. XX wieku i występował najczęściej w formie wielościennej – od 3 do 5 ścian. Ten element konstrukcyjny przybiera formy kwadratu, prostokąta, wielokąta lub półkola. 

Czym jest okno wykuszowe?

Jest to przestrzeń zwykle składająca się z co najmniej trzech okien, która wystaje na zewnątrz i wychodzi poza główne ściany pokoju, tworząc wnękę w pomieszczeniu. Okno wykuszowe czasami nazywane jest oknem obrazkowym. Posiadacze tego typu okien mogą uznać się za szczęśliwców. Niezależnie od tego, czy postanowią pozostawić taką przestrzeń wolną od mebli, czy też wypełnić ją, aby zmaksymalizować aranżację, ilość naturalnego światła, które wlewa się do pomieszczenia, maluje przestrzeń równie pięknie, jak Claude Monet.

Jakie okna w wykuszu?

Jeśli nasz dom urządzony jest w stylu klasycznym, najlepiej sięgnąć po tradycyjne drewniane okna wykuszowe ze szprosami. W domach nowoczesnych sprawdzą się okna wykuszowe PCV, które dopełnią modernistyczny charakter bryły.

Jak ozdobić okno wykuszowe?

Sposób dekoracji okna wykuszowego zależy od jego wielkości, lokalizacji i funkcjonalności.  Dzięki wykuszowi możesz podnieść rangę fragmentu wnętrza lub wyeksponować cenne przedmioty – dzieła sztuki albo rodzinne pamiątki. Nietypowa lokalizacja, plastyka ściany i światło, które kreuje nastrój – takie trio to gwarancja wyjątkowo udanej aranżacji.

Co możesz umieścić w oknie wykuszowym?

Co tylko chcesz! Nie ma sztywnych reguł dotyczących tego, co może znaleźć przy oknie wykuszowym. Wszystko zależy od twoich potrzeb. Taka przestrzeń daje duże pole do popisu. Bez problemu zamienisz ją w miejsce do czytania, minisłownię domową, kącik do pracy lub zabawy czy też estradę na wieczorne występy dla przyjaciół. Równie dobrze możesz nie nadawać tej przestrzeni żadnej konkretnej funkcji, zostawiając ją wolną od jakichkolwiek przedmiotów, aby widok pozostawał jasny i otwarty lub też skromnie ją umeblować, ustawiając koło okna niewielki stolik na wazon z kwiatami albo krzesło akcentujące.

Jadalnia

Podczas porannej krzątaniny nie ma czasu na dostrzeganie piękna otaczającego nas świata i rozkoszowanie się promieniami słonecznymi. Na szczęście można to zmienić, nie zmieniając jednocześnie przebiegu i harmonogramu czynności, którym oddajemy się przed wyjściem do pracy. Wykusz to idealne miejsce na kącik śniadaniowy. Wystarczy ustawić stół jadalny i odpowiednią ilość krzeseł (zależną od ilości domowników) lub też ławkę bankietową, by móc rozkoszować się z posiłkiem w pięknych okolicznościach przyrody. Choć nie możesz być na łonie natury, możesz ją podglądać, a to też się liczy. Jeśli nie jadasz śniadań w domu, to po prostu usiądź w takim miejscu z kubkiem gorącej kawy w dłoni i pozwól, by smolisty płyn z każdym łykiem wypełniał twoje ciało energią. Aranżując śniadaniowy kącik, pamiętaj, że w strefie okna obowiązuje całkowity zakaz zagracania. Ustaw tam tylko to, co niezbędne.

Miejsce dla roślin

Nie tylko my potrzebujemy światła, by czuć się dobrze. Światłolubne rośliny doniczkowe podziękują ci za umieszczenie ich przy oknie wykuszowym świetną kondycją i długim żywotem. Dodatkowego światła nigdy nie za wiele. Jeśli nie masz wbudowanego siedziska pod oknem, na którym można by postawić kwiaty, wykorzystaj konsolę, niewielką komodę lub po prostu mały stolik. Skrzynki, stołki, taborety też dadzą radę. Jeśli zamierzasz zaaranżować strefę bliżej podłogi, nie zapomnij o dywanie. Mała, zielona oaza w twoim domu to nie tylko piękny widok i sposób na oczyszczenie powietrza, ale i dobre samopoczucie od samego rana.

Kącik relaksu

Jeśli należysz do tych osób, które w restauracji lub kawiarni wybierają miejsce przy oknie, a gdy jest taka możliwość, korzystają z ogródka przy lokalu, to już wiesz, że strefa relaksu, gdzie można swobodnie porozmawiać, będzie idealnym rozwiązaniem na zagospodarowanie przestrzeni przy oknie wykuszowym. Wystarczą dwa fotele, niewielki stolik (gdzieś trzeba postawić ulubione napoje) i lampa podłogowa, by móc prowadzić rozmowy wieczorową porą. Nic więcej nie trzeba, by we własnym domu odpocząć po ciężkim dniu pracy i porozmawiać z bliską osobą.  Jeśli lubisz spotkania towarzyskie w większym gronie, to zdecyduj się na dostawienie dwuosobowej kanapy. Warto również rozważyć konsolę tuż za nią, która podczas spotkań późnym popołudniem będzie pełnić funkcję minibaru.

Odpocznij sobie!

Siedzisko pod oknem wykuszowym, gdzie można spędzić wieczór z książką i herbatą lub też winem – w zależności od upodobań – to widok często spotykany w amerykańskich filmach. Na szczęście bardzo łatwy do odtworzenia w każdym domu, gdzie tego typu okno jest. Wylegiwanie się w pobliżu okna, gdzie można chłonąć promienie słońca, to marzenie każdego pracującego człowieka.  Rozłożyć nogi, zamknąć oczy i na chwilę przenieść się do innego świata – tylko tyle i aż tyle. Aby twój zakątek był jeszcze bardziej zachęcający, część przestrzeni oddaj roślinom i poduszkom.

Postaw fortepian!

Jeśli masz w domu fortepian lub pianino i któryś z domowników umie na nim grać, to czas znaleźć dla tego instrumentu szczególne miejsce. Czy jest lepsze niż przestrzeń przy oknie wykuszowym? Stworzenie strefy muzycznej na minirecitale dla przyjaciół i rodziny nigdy nie było prostsze. 

Wiszący fotel

Nie musisz mieć domu z tarasem lub ogrodem, by móc pohuśtać się w fotelu. Wiszące krzesło we wnęce wykuszowej to sposób na niebanalny odpoczynek. Jeśli dorzucisz puf, kilka miękkich poduszek i kwiaty doniczkowe, zrobi się tak przytulnie, że nie będziesz chciał opuszczać tego miejsca. Dobra lektura i promienie słońca – aż chce się wykrzyczeć: chwilo trwaj!

Domowa siłownia

Nasz organizm wytwarza niezbędną dla kości witaminę D pod wpływem światła słonecznego. Czy może być lepszy sposób dbania o swoje zdrowie jak stworzenie minisiłowni domowej w przestrzeni okna wykuszowego? Ustaw swój ulubiony sprzęt treningowy w kąciku okiennym, uchyl okno (letnią porą), załóż słuchawki, włącz ulubioną składankę i ciesz się wyjątkowo przyjemnym treningiem.

Wykusz w sypialni

Wykusz w sypialni to sposób na filmowe poranki. Nie mamy tutaj na myśli rozpoczynania dnia od oglądania filmu, lecz ten moment, gdy wnętrze każdego ranka nasyca się naturalnym światłem, by umilić domownikom start w nowy dzień. Ustaw tak łóżko, by okna stały się twoim zagłówkiem. Dzięki temu światło nie będzie padać na twoją twarz i zakłócać snu.

Sofa przy oknie wykuszowym

Jeśli chcesz sprawić, że przestrzeń będzie wydawać się bardziej otwarta, to umieść sofę we wnęce wykuszowej. Możesz również zbudować wokół tego miejsca cały salon, który dzięki dużej ilości świata wpadającego przez okno i niewielkiemu wsparciu sztucznego światła wieczorową porą, może prezentować się widowiskowo o każdej porze dnia i nocy.

Ściana akcentująca

Okno wykuszowe to wartość sama w sobie. Warto jednak zadbać o to, by ta przestrzeń stała się twoim focal point (z ang. punkt centralny) aranżacji. Jak to zrobić? Pomaluj obszar wokół okna wykuszowego na inny niż pozostałe ściany w pomieszczeniu kolor. Możesz również postawić na wzorzystą tapetę.  Wybór kolorystyki ściany akcentującej warto podporządkować stronie świata, z której do wnętrza wpada światło naturalne. Gdy okna są usytuowane od północy, postaw na żywe, słoneczne kolory.  Koniecznie zadbaj o spójność kolorystyczną we wszystkich wnętrzach, by twój akcent nie był oderwany od rzeczywistości. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie na kolor akcentujący barwy dominującej w innym pomieszczeniu.

Home office

Wnęka wykuszowa to miejsce wprost idealne na domowe biuro. Jeśli przy oknie znajduje się szeroki parapet lub siedzisko, to tak naprawdę potrzebujesz tylko krzesła i ewentualnie lampki, by móc rozpocząć pracę. Biuro z naturalnym światłem i pięknymi widokami to sposób na większą produktywność i ulgę dla zmęczonych wpatrywaniem się w ekran monitora oczu. Na rynku istnieją specjalne biurka do wykuszy, które pozwalają w pełni wykorzystać tę trudną przestrzeń kątową. Aranżując domowe biuro, nie musisz jednak inwestować w zakup sprzętu. Możesz skorzystać z tego, co masz pod ręką, na kilka godzin zmieniając przeznaczenie danego mebla. Jeśli np. zdecydujesz się skorzystać z okrągłego stolika, przy którym spożywasz śniadanie, to musisz ustawić go po przekątnej. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie światła i korzystne ustawienie ekranu, który nie będzie musiał walczyć z odblaskami.

Zasłony

Kształt okna wykuszowego jest wyjątkowy, co stanowi wyzwanie przy wyborze zasłon. Odpowiednio dobrane będą zwiększać atrakcyjność przestrzeni wokół okna niezależnie od tego, jak je powiesimy – po dwóch stronach okna, pomiędzy każdym oknem, na całej długości szklanych paneli lub też do pewnej ich części. Zasłony w oknie wykuszowym mogą być delikatne jak mgiełka, by tworzyć subtelną, na pierwszy rzut okna niemal niezauważalną ozdobę lub okazałe, przykuwające wzrok, dopełniające aranżację przestrzeni wokół okna. By wprowadzić odrobinę dramatyzmu, warto wybrać zasłony wzorzyste lub o ciekawej teksturze.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
184 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *