Design

Jakie lustro sprawdzi się w małej łazience?

• Zakładki: 65


Lustro jest nieodzownym elementem wyposażenia każdej łazienki. To w tym pomieszczeniu codziennie wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne. Dokładne mycie twarzy, czesanie włosów, golenie się, czy robienie makijażu są czynnościami, których bez korzystania z lustra nie da się wykonać.

Podpowiadamy, jakie wybrać lustro do małej łazienki tak, by spełniało swoje funkcjonalne zadania, a jednocześnie było estetyczną częścią jej wyposażenia i dobrze komponowało się z pozostałymi elementami. Już na wstępie warto zaznaczyć, że lustra optycznie powiększają przestrzenie pomieszczeń i je doświetlają, zatem w małej łazience mamy duże pole do popisu.

Mała łazienka, czyli duże wyzwanie aranżacyjne

Aranżacja małej łazienki stanowi duże wyzwanie – niewielka przestrzeń, jaką dysponujemy sprawia, że rozmieszczenie poszczególnych elementów powinno być bardzo dobrze przemyślane. Każdy mebel, czy urządzenie musi mieć swoje praktyczne zastosowanie. Nietrudno bowiem o zagracenie małego pomieszczenia, a z drugiej strony na zmieszczenie w nim wszystkiego, czego tam potrzeba. Lustra łazienkowe często występują w komplecie z szafkami, co nie zawsze jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku małych łazienek.

W małej łazience, powinniśmy również wykluczyć lustra stojące – zajmują więcej miejsca, które chcemy zaoszczędzić i wykorzystać w optymalny sposób. Warto na tym etapie wspomnieć, że dobór lustra do łazienki zależy nie tylko od wielkości tego pomieszczenie, ale także od stylu, w jakim ma być ono zaaranżowane i od kolorystyki. Ma ono przecież pełnić funkcję nie tylko praktyczną, ale również dekoracyjną.

Lustro do małej łazienki w stylu nowoczesnym

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz bardzo dobrze sprawdza się minimalizm. Ta koncepcja szczególnie sprawdza się w przypadku małych pomieszczeń. Znakomicie w takich kompozycjach sprawdzają się więc lustra bez ram, umieszczone pomiędzy płytkami. W takiej aranżacji możemy np. zastosować lustro prostokątne lub o nietypowych kształtach – w nowoczesnych aranżacjach doskonale sprawdzają się proste figury geometryczne, ciekawym rozwiązaniem może być też kształt chmur lub puzzli. Świetnie w nowoczesnej aranżacji łazienki zaprezentują się fragmenty lustra zastępujące w niektórych miejscach płytki – mogą znakomicie doświetlić przestrzeń. Im większą powierzchnię będzie zajmować lustro w nowoczesnej małej łazience, tym lepiej.

Lustro w małej łazience urządzonej w stylu tradycyjnym

Jeśli małą łazienkę urządzamy w stylu tradycyjnym lub retro, najlepiej zaprezentują się duże lustra z ramami – te powinniśmy dopasować do kolorystyki i stylu mebli, płytek oraz dodatków. Rama lustra nadaje szyku i elegancji pomieszczeniu. Należy jednak zaznaczyć, że rama w małej łazience nie może być zbyt duża, gdyż stanie się przytłaczająca. W tradycyjnych małych łazienkach dobrze wyglądają lustra w kształcie prostokątnym, okrągłym, owalnym, a także ze zwieńczeniem w kształcie łuku. Takie kształty nawiązują do dawnych epok, a to jeden z najważniejszych aspektów w przypadku tradycyjnych aranżacji.

W małej łazience – duże lustro oraz dużo światła

Lustra to taki element wystroju, który może wizualnie powiększyć przestrzeń pomieszczeń, a także dodatkowo ją doświetlić – rzecz jasna, dzięki odbijaniu światła. Dlatego w małej łazience paradoksalnie lepiej pomyśleć o lustrze o jak największej powierzchni. Powinniśmy jednak zachować odpowiednie proporcje. Aby jak najlepiej zagospodarować przestrzeń małej łazienki, dobrze jest zastosować lustro z wbudowanym podświetleniem. Dzięki temu nie musimy montować dodatkowej lampki, która również wchodzi w przestrzeń łazienki. W nowoczesnej aranżacji świetnie zaprezentują się lustra z oświetleniem LED-owym, a w tradycyjnej halogenowym.

Lustro w małej łazience to nie tylko praktyczny i estetyczny element jej wyposażenia, ale również sposób na optyczne powiększenie przestrzeni małej łazienki i doświetlenie jej. W przypadku małych łazienek, czy to w stylu klasycznym, czy nowoczesnym, zawsze sprawdza się zasada, że im większe lustro, tym lepiej.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
67 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *