Budowa i remont

Kiedy domy do 70 m2 na zgłoszenie? Budowa i projekty domów do 70m2.

• Zakładki: 21


Na początku XXI wieku na własny dom mogły sobie pozwolić tylko osoby, które zarabiały naprawdę sporo. W 2015 roku wprowadzono możliwość budowy własnego domu na zgłoszenie. Procedury w takim przypadku były uproszczone. Nie trzeba było zatrudniać kierownika budowy i prowadzić dziennika budowy. Powierzchnię zabudowy ograniczono przy takich domach do 35 m2

Jedyną wadą takich domków było to, że nie mogły to być obiekty mieszkalne. Jeśli inwestor zdecydował się na ocieplenie i zamontowanie wszystkich niezbędnych mediów w domku rekreacyjnym, mógł wypoczywać w nim o dowolnej porze roku. Nie mógł się tu jednak zameldować. Już niedługo mogą wejść w życie nowe przepisy. Nie dość, że na zgłoszenie będzie można budować domy mieszkalne, to jeszcze będą to domy do 70m2 zabudowy. 

Krótka historia Polskiego Ładu i projektów domów do 70 m2.

6 października 2021 roku nad ustawą o zmianie ustawy – Prawo Budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym obradowały wspólnie aż dwie senackie komisje. Jedna z nich była powiązana z Samorządem Terytorialnym. Druga z Administracją Państwową i Infrastrukturą. Senatorowie podnosili głównie argumenty za odrzuceniem ustawy. Ostatecznie w wyniku głosowania 8 października wniosek o odrzucenie ustawy zyskał poparcie większości.

Jak to się stało, że obecnie czeka ona jedynie na podpis Prezydenta RP? Wniosek o odrzucenie ustawy musiałby być poparty przez Sejm, by postępowanie ustawodawcze zostało zamknięte. Tymczasem 13 października sejmowa Komisja Infrastruktury oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zaopiniowała wniosek o odrzucenie ustawy negatywnie. 14 października wniosek ten został więc odrzucony. Co oznacza, że decyzja należy teraz do głowy państwa.

Co zmieni się w procedurach zgłaszania budowy domu bez pozwolenia?

Jak widać, zawirowania wokół ustawy i związane z nią wątpliwości były spore. Jeśli jednak wejdzie ona w życie, co się zmieni? Przede wszystkim bez pozwolenia na budowę będzie można stawiać domy o powierzchni zabudowy do 70 m2. Istotne jest też to, że będzie je można budować wyłącznie na tych działkach, które są objęte Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli nie są, trzeba będzie wystąpić o warunki zabudowy, które urząd będzie miał obowiązek wydać w ciągu 21 dni.

Pytanie brzmi, czy rzeczywiście urzędy dotrzymają terminów. Dotąd MPZP i warunki zabudowy nie były konieczne. 21 dni czekało się na milczącą zgodę urzędową. Jeśli urząd nie zgłosił zastrzeżeń, można było rozpoczynać budowę. Niestety o ile sama idea jest szczytna, dopiero w praktyce przekonamy się, jak będzie z jej realizacją. Jeśli liczba urzędników wydających WZ pozostanie ta sama, piękny plan może spalić na panewce.

Czy konstrukcja domów do 70m2 zabudowy będzie inna?

Do tej pory na zgłoszenie można było budować wyłącznie domy parterowe. Dopuszczalna była antresola, która nie jest uznawana za osobną kondygnację. Dom o maksymalnej powierzchni zabudowy do 35 m2 mógł więc mieć niemal dwukrotnie większą powierzchnię użytkową. Jeśli ustawa przejdzie w obecnym kształcie, na zgłoszenie zbudujesz dom z poddaszem. Liczy się tylko to, by konstrukcja była zgodna z warunkami zabudowy lub MPZP.

W dalszym ciągu bez pozwolenia będziemy budować wyłącznie domy wolnostojące. W tej kwestii nic się nie zmienia. Ustawa dopuści jednak budowanie bez pozwolenia budynków mieszkalnych, a nie tylko rekreacyjnych. Na każde 500 m2 działki będzie można postawić jeden domek letniskowy. Domy mieszkalne będą wymagać większego kawałka ziemi. Jeden mieszkalny dom bez pozwolenia na budowę postawisz na 1000 m2 działki.

Czekać na dom 70 m2 czy stawiać na działce dom parterowy do 35 m2?

Co zrobić, gdy Twoja działka ma mniej niż 1000 m2? Możesz ją sprzedać, kupić większą i poczekać, aż ustawa wejdzie w życie. Albo wybudować tu ocieplony dom letniskowy do wypoczynku o każdej porze roku. Przy działkach o powierzchni 1000 m2 i więcej decyzję podejmujesz wyłącznie na podstawie swoich oczekiwań i budżetu. 

Największe wątpliwości w nowych przepisach budzi jedna, pozornie drobna rzecz. To inwestor ma składać oświadczenie, że dom zbudowano zgodnie z prawem i warunkami technicznymi. Niby jest to wygodne, ale w razie błędów przy stawianiu konstrukcji, to na niego spadnie odpowiedzialność za potencjalne wypadki.

Dlatego w Hyta.pl to my stawiamy całą konstrukcję zamkniętą budynku wraz z oknami i drzwiami zewnętrznymi. Koniecznie zerknij na nasze projekty domów szkieletowych utrzymanych w stylistyce skandynawskiej. Tworzymy je tak, by wykorzystać każdy skrawek przestrzeni i z premedytacją stosujemy wszelkie sztuczki optyczne, by pomieszczenia wydawały się większe.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
52 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *