Architektura

Klimatyzator na balkonie – czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

• Zakładki: 27


Klimatyzacja zapewnia komfort cieplny, jednocześnie pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu, czy w mieszkaniu, najprawdopodobniej zastanawiasz się, czy zamontować klimatyzator na balkonie. Sprawdź, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania!

Klimatyzacja w bloku – formalności

Klimatyzacja wpływa pozytywnie na naszą koncentrację i efektywność. Stwarza komfortowe warunki do pracy, odpoczynku i snu w czasie upalnych dni. Nowoczesne urządzenia nie tylko chłodzą pomieszczenia, lecz także filtrują i jonizują powietrze. Dzięki temu ułatwiają oddychanie, szczególnie alergikom i astmatykom. Klimatyzator na balkonie powinny również rozważyć seniorzy i osoby z nadciśnieniem tętniczym lub innymi chorobami układu krążenia.

Planujesz zainstalować klimatyzator na balkonie i zastanawiasz się, czy potrzebujesz zgody? Jeśli zamontujesz urządzenie w odpowiednim miejscu, możesz uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Pamiętaj, by wystąpić o nią w formie wniosku.

Jak uzyskać pozwolenie na montaż klimatyzacji w domu?

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, montaż klimatyzatora na balkonie zależy tylko od Ciebie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku bloku i kamienicy. Tutaj musisz wziąć pod uwagę zasady przyjęte przez zarządcę nieruchomości, właściciela lub wspólnotę mieszkaniową. Zanim zdecydujesz się na instalację klimatyzacji domowej, zapoznaj się ze szczegółowymi regulaminami. 

Upewnij się, że Twój projekt nie narusza wymagań danej jednostki. W przeciwnym razie powinieneś liczyć się z tym, że wniosek zostanie odrzucony przez komórkę administracyjną. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, porozmawiaj z administratorem nieruchomości. Przed spotkaniem zweryfikuj warunki techniczne instalacji wybranego klimatyzatora.

Sposoby montażu klimatyzatora na balkonie

Jeśli jednostka zewnętrzna jest duża, ciężka lub wpływa na estetykę budynku, najprawdopodobniej zarządca nie wyrazi zgody na jej powieszenie. Możesz wtedy rozważyć montaż urządzenia na posadzce. Taki sposób instalacji klimatyzatora na balkonie to niewątpliwie duża wygoda. W tej sytuacji nie potrzebujesz zgody zarządcy budynku i wspólnoty mieszkaniowej. Jeżeli masz mały balkon, a nie dostałeś pozwolenia na montaż jednostki na elewacji, istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. Porozmawiaj z zarządcą, czy możesz zainstalować klimatyzator na suficie balkonu lub dachu nieruchomości. W tym przypadku zapoznaj się szczegółowymi wytycznymi, określonymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Polskich Normach.

Montując klimatyzator na balkonie, zwróć uwagę zarówno na względy estetyczne, jak i praktyczne. Upewnij się, że urządzenie znajduje się w odpowiedniej odległości od posadzki i ściany. Dzięki temu masz pewność, że klimatyzacja będzie działała bez zarzutu. Pamiętaj, by nie zakrywać klimatyzatora roślinami. Lepiej sprawdzi się drewniana obudowa, która łączy elegancję z funkcjonalnością. Może posłużyć jako dekoracja i stolik lub ławeczka.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
66 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *