Różne

Kolana hamburskie – jakie wybrać i gdzie stosować?

• Zakładki: 26


Wykonanie trwałej i sprawnie działającej instalacji rurociągowej wymaga wyboru najlepszych elementów. Jednym z elementów, bez którego trudno byłoby wykonać instalację rurociągową jest z pewnością kolano hamburskie. Jest to rodzaj kształtki stalowej, umożliwiający przeprowadzenie rurociągu w skomplikowanym terenie i zmianę jego kierunku. Oczywiście bardzo ważny jest wybór odpowiedniej jakości elementów. – W instalacji rurociągowej nie ma miejsca na przypadek, tutaj ważny jest każdy szczegół — mówi specjalista z firmy Imotexen Plus specjalizującej się w produkcji kolan hamburskich. 

przemysł, rury, stal, korytarz

Rodzaje kolan hamburskich

Przeprowadzenie rurociągu — niezależnie od jego przeznaczenia — wymaga odpowiedniego projektu, a także wyboru właściwych komponentów. Nieodpowiednie przeprowadzenie instalacji, niskiej jakości, lub źle dobrane elementy mogą negatywnie wpłynąć na jej działanie i trwałość. Żeby tego uniknąć, należy wybrać elementy armatury dopasowane do ich przeznaczenia. Kolana hamburskie produkuje się z kilku rodzajów materiałów: ze stali węglowej, stali nierdzewnej lub stali kotłowej. Kolana hamburskie wykonuje się rozpęczniając rurę i jednocześnie wyginając ją. Dzięki temu można uzyskać kształtkę o kącie nawet 90 stopni. Firma Imotexen Plus, będąca polskim oddziałem ukraińskiego producenta oferuje kolana hamburskie wykonane z najwyższej jakości stali. Kolana hamburskie oferowane są w różnych wielkościach średnicy. Tak szeroki wybór pozwoli dobrać najlepszy rozmiar armatury, co zapewni trwałość i szczelność instalacji rurociągowej. Ważne jest, by kolana hamburskie wykonane były zgodnie z obowiązującą normą EN 10253-1:1999. 

Należy wiedzieć, że kolana hamburskie produkowane są w dwóch wariantach: 

  • kolana bezszwowe — odznacza je wysoka trwałość, doskonale sprawdzą się w instalacjach, w których występują nagłe zmiany ciśnienia. Najczęściej kolana hamburskie bezszwowe stosowane są w instalacjach wodno-kanalizacyjnych oraz gazowych. 
  • kolana szwowe — do łączenia tych kolan z rurami instalacji używa się specjalnych spawów. Z uwagi na to, że taki rodzaj kolan sprawdza się tylko w instalacjach niskociśnieniowych, są one dość rzadko stosowane. 

Gdzie stosuje się kolana hamburskie?

Kolana hamburskie stosuje się praktycznie w większości instalacji rurociągowych — zarówno w przemyśle, jak i budownictwie mieszkalnym. Produkt ten znajduje swoje zastosowanie w przemyśle spożywczym, morskim, a także chemicznym. Kluczowy jest wybór najwyższej jakości kolan, wykonanych z odpowiedniego rodzaju stali. Bez kolan hamburskich nie byłoby możliwe wykonanie instalacji wodnych, kanalizacyjnych i gazowych w budynkach mieszkalnych i użytkowych. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
37 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *