Design

Kolorowy zawrót głowy w pokoju dziecka – urządzamy pokój dziecięcy

• Zakładki: 77


Zastanawiając się nad aranżacją pokoju dla dziecka, świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie kolorów. Miejsce, w którym mieszkają najmłodsi domownicy powinno być pełne życia i energii, a taki efekt zagwarantuje zastosowanie wielu barw.

Choć kolory w pokoju dziecięcym dają mnóstwo możliwości adaptacyjnych, to przy urządzaniu przestrzeni życia naszych pociech, musimy pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Musimy wziąć pod uwagę wiek naszego dziecka – inaczej zaaranżujemy pokój dla niemowlaka, inaczej dla przedszkolaka, inaczej dla malucha w wieku szkolnym, a jeszcze inaczej dla nastolatka. Ważna jest też płeć dziecka – dziewczęta i chłopcy mają przecież zupełnie inne preferencje odnośnie kolorów i dodatków. Również wielkość pomieszczenia, którą dysponujemy, może nas w pewnym stopniu ograniczać. Lecz nie powinien nas ograniczać wiek dziecka – dobrze, aby aranżacja wyprzedzała czas i była zaplanowana niejako na przyszłość.

Pokój dziecięcy dla niemowlaka

W pokoju dla dziecka, które dopiero przyszło na świat, oczywistym elementem wyposażenia jest łóżeczko – w tym przypadku nie powinniśmy mieć żadnego problemu z wyborem. Jedyną rzeczą, o której w tym kontekście powinniśmy pamiętać jest pozostawienie rezerwy miejsca na przyszłość – na większe łóżko czy tapczanik, gdy nasz maluszek pójdzie już do przedszkola.

Szczególną uwagę powinniśmy też zwrócić na materiał, z jakiego została wykonana podłoga – dziecko wraz z dorastaniem będzie się przecież bawić i spędzać czas na podłodze. W związku z tym zalecane materiały to parkiet lub panele podłogowe. Na nie można ułożyć wykładzinę lub dywan – dostępnych jest wiele ciekawych kolorowych wzorów, np. popularne ulice miasta, które mogą stanowić idealne tło do zabawy dla malucha. Zdecydowanie odradza się stosowanie płytek – są zimne i twarde – łatwo na nich o przeziębienie i bolesne upadki.

Ściany w pokoju dla małego dziecka to kolorowy zawrót głowy – możemy tu naprawdę poszaleć – jednak pamiętajmy o doborze koloru do płci maluszka:

  • pokój chłopca – tu idealnie zaprezentują się różne odcienie zieleni, kolor niebieski lub beż;
  • pokój dziewczynki – w tym przypadku mamy dużo więcej możliwości zabawy z kolorem – oprócz powyższych kolorów sprawdzą się też róż, czerwień, a także kolory pomarańczowy i żółty.

Na ściany można też zastosować fototapety lub naklejki – mogą to być np. motywy z ulubionych bajek.

Meble w pokoju niemowlaka to już inwestycja na przyszłość – gdy zacznie dorastać i być coraz bardziej samodzielne. Warto postawić na ciekawe kolorowe meblościanki z wkomponowanym biurkiem. Mogą to być też małe szafki, komody, regały, skrzynki na zabawki, a także stoliki, stoły i biurka – wszystko to dostępne jest w różnych kolorach i można znaleźć bardzo ciekawe modele.

Pokój dla dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym

Jeśli decydujemy się aranżację pokoju dla dziecka, które jest w wieku przedszkolnym, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim fakt, że nasz maluch jest już w dużym stopniu samodzielny. Warto więc, aby zwrócić uwagę na wybór mebli, które będą przede wszystkim praktyczne. Jak już wspomnieliśmy, pokój dla dziecka ma rosnąć razem z nim. Do najważniejszych elementów wyposażenia takiego pokoju będzie biurko. Dziecko, które chodzi do przedszkola będzie się na nim bawić, rysować i wykonywać pierwsze odkrycia – pisanie literek, cyferek, szlaczków. Z czasem, gdy dziecko pójdzie do szkoły, biurko będzie przede wszystkim służyć do nauki. Dostępne są bardzo ciekawe biurka w wielu kolorach, które można dopasować do pozostałych elementów wyposażenia pokoju dziecięcego.

Ważna jest lokalizacja biurka – powinno się ono znajdować jak najbliżej okna, aby zapewnić dostęp do światła dziennego. Biurko może być elementem meblościanki dziecięcej – jak bardzo duży wybór takich rozwiązań i takie zestawy dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych. Elementem takiej meblościanki są też szafki oraz regały na książki czy zabawki. Dziecko w wieku przedszkolnym będzie tam trzymać zabawki, a te z czasem, powoli będą ustępować miejsca książkom i akcesoriom do nauki. Ważnym elementem wyposażenia pokoju dla dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym jest też szafa, w której będą trzymane ubrania. Nieodłącznym elementem wyposażenia pokoju dla dziecka w tym wieku jest też łóżko – jeśli pokój ma służyć dwójce maluchów można zdecydować się np. na łóżko piętrowe.

Ściany w pokoju dla dziewczynki można pomalować na żółto, do nich dopasować zielone meble, a wszystko urozmaicić białymi i brązowymi dodatkami. Taka kolorystyka pokoju sprawia, że robi on wrażenie żywego, jest dobrze doświetlony, jasny, słoneczny z elementem natury. W przypadku chłopca natomiast doskonale sprawdzą się komplety mebli w intensywnie niebieskim kolorze.

Pokój młodzieżowy

Jednak największym wyzwaniem dla rodziców będzie urządzenie pokoju dla nastolatka. Tutaj powinniśmy zdać się na opinię naszych już prawie dorosłych dzieci i wspólnie zaplanować pewne rozwiązania.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
78 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *