Budowa i remont

Kominkowe ABC

• Zakładki: 54 • Komentarz: 4


Symbol domowego ciepła, rodzinnej atmosfery, wielu z nas kojarzący się z zimą i świątecznym czasem. Mowa oczywiście o kominku. To niekwestionowany mistrz budowania przytulnego klimatu. Wyobraź sobie taką scenę: Ty i Twoja druga połówka, odpoczywacie wieczorem, po zabieganym dniu pracy. Wtuleni w siebie, pod miękkim kocem, pijecie aromatyczną herbatę, grzejąc się przy cieple… białego kaloryfera. Nie brzmi to zbyt zachęcająco prawda? Aby uniknąć takich klęsk w pielęgnowaniu naszego życia towarzyskiego, koniecznie rozważcie w swoim obecnym lub przyszłym domu, posiadanie kominka. Pierwszymi dylematami jaki napotkacie podczas realizacji Waszego kominkowego marzenia, będzie wybór wkładu kominkowego i stylistyki w jakiej ma być utrzymana obudowa kominka. Wydaje się trudne? To dopiero początek!

Kominkowa biżuterialiving-room-902345_960_720

Jeżeli techniczne sprawy macie już za sobą i w Waszym salonie honorowe stanowisko zajmuje kominek, czas dobrać kilka odpowiednich gadżetów. Być może pojawią się głosy, że bez kilku z tych akcesoriów można żyć. Owszem – można, lecz po co utrudniać sobie życie, kiedy za niewielką cenę można nabyć kilka praktycznych i bardzo ładnych dodatków.
Pozycją obowiązkową jest zestaw kominkowy. W skład niego wchodzą zazwyczaj szczypce, pogrzebacz, łopatka oraz zmiotka – czyli proste narzędzia, które pomogą Ci zachować czystość i wykonać proste operacje związane z dorzuceniem drewna i uporządkowaniem paleniska. Na rynku dostępne są zarówno zestawy w tradycyjnym, ozdobnym stylu, pełne dekoracyjnych zawijasów i detali, jak i zestawy idealnie współgrające z realizacjami w ultranowoczesnym stylu. Futurystyczne zestawy kominkowe, niejednokrotnie swoim wyglądem przypominają statki kosmiczne, albo nowoczesne rzeźby.
Gadżetem nieobowiązkowym, acz bardzo przydatnym, jest kosz na drewno. Niby wydawałoby się, ze można cały zapas przygotowanego opału trzymać na podłodze lub płycie przy kominku. Jednak wierzcie mi, kiedy po raz enty będziecie z ziemi zamiatać wszędobylskie okruszki, gałązki i inne śmieci, uznacie, że ten pojemnik to żadna fanaberia, a całkiem niezły pomysł. To jaki wybierzesz, to już kwestia indywidualnego gustu. A producenci dwoją się i troją, przedstawiając każdego sezonu nowe modele, zgodne z bieżącymi  kominkowymi trendami.

Troszkę kosmetyki

Równie ważne co akcesoria są środki pozwalające na utrzymanie Waszych kominków w czystości przez długi czas. Mycie kominka, cóż to za filozofia? Ujmę to następująco: każdy kto ma na swoim koncie solidne mycie kominka, finalizujące sezon grzewczy, ten wie, że z kominkowymi brudami nie ma żartów. Sprzątnięcie paleniska to jedno. W tej czynności pomocne będą specjalne odkurzacze, usuwające popiół z wnętrza kominka. Jednak sedno koszmaru zaczyna się w momencie walki z brudnym od sadzycooks-office-770285_960_720 kamieniem obudowy. Posiadacze kominków z zabudowanym szkłem paleniskiem, muszą zmierzyć się z doczyszczeniem szyby kominkowej. Dlaczego zwykłe detergenty nie wystarczają? Ponieważ sadza, odymienie i przypalenia, z którymi mamy do czynienia przy porządkowaniu, są wyjątkowo trudne do zlikwidowania. Aby nie stracić życia na doprowadzaniu kominka do błysku, warto zaopatrzyć się w specjalistyczne środki czyszczące. Jak dla mnie w tej dziedzinie bestsellerami są pianka do czyszczenia szyb oraz płyn do mycia marmuru (TUTAJ znajdziecie zarówno piankę jak i płyn). Ten drugi środek jest nieoceniony przy pielęgnacji kominków z jasnego kamienia, które tak trudno doczyścić. Dobrze radzi sobie z zabrudzeniami z dymu zarówno na porowatym kamieniu, jak i gładkim. Szybkie i skuteczne działanie, pozwoli Wam cieszyć się kominkiem pięknym jak ze świątecznej pocztówki.

comments icon4 komentarze
4 komentarze
46 wyświetleń
bookmark icon

4 thoughts on “Kominkowe ABC

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane