Budowa i remont

Malowanie kaloryferów – jaką farbę wybrać i jak przygotować powierzchnię?

• Zakładki: 83


Kaloryfery starszej technologii obecne są w wielu domach, kamienicach i mieszkaniach w blokach. Choć nie zawsze są ulubionym wizualnym elementem mieszkańców, to mają wiele zalet. Żeliwne kaloryfery znacznie dłużej trzymają ciepło – nawet po ich zakręceniu. Żeby poprawić wygląd żeliwnych kaloryferów, warto co jakiś czas wykonać ich renowację. Odnawianie kaloryfera wykonujemy poprzez odnowienie powłoki. Dowiedzcie się, jak prawidłowo wykonać renowację kaloryferów, aby przekonać się, że malowanie kaloryferów nie jest trudne. Przygotowaliśmy dla Was wraz z producentem farb SiD Coating’s krótki poradnik, dotyczący malowania kaloryfera. Krok po roku, z najważniejszymi poradami. 

Odpowiednio przygotuj kaloryfer do malowania 

Pierwszym i jednocześnie bardzo ważnym krokiem w renowacji kaloryferów, jest właściwe przygotowanie powierzchni do dalszych prac malarskich. Przez dość specyficzną budowę kaloryfera, ma on sporo zakamarków, więc trzeba poświęcić odpowiednio dużo uwagi, aby dokładnie odkurzyć i umyć powierzchnię grzejnika z kurzu i zabrudzeń. Warto także obejrzeć stan starej powłoki farby. Jeżeli w którymś miejscu łuszczy się lub co gorsza, zauważasz ogniska rdzy, należy koniecznie oczyścić te miejsca papierem ściernym. Na koniec warto zmatowić powierzchnię całego kaloryfera drobnoziarnistym papierem ściernym w celu jej zmatowienia, a także umyć odpowiednim preparatem odtłuszczającym.

Czym malować kaloryfer, by dobrze wyglądał?

W malowaniu kaloryfera kluczowe jest kilka kwestii. Najważniejsza z nich to wybór farby. Zdecydowanie nie może to być zwykła olejna farba do metalu. Nie jest ona przystosowana do wysokich temperatur, co może spowodować jej łuszczenie się, żółknięcie i powstawanie pęcherzy. Najlepszym wyborem jest farba termoodporna, która ma odpowiednie właściwości, uodparniające ją na działania wysokich temperatur. Jednocześnie farba ta chroni metalową powierzchnię przed wilgocią i działaniem korozji. Do nakładania farby na powierzchnię grzejnika najlepiej użyć pędzli o różnych wymiarach i kształtach. W ofertach wielu sklepów można znaleźć specjalne pędzle do malowania kaloryferów z przedłużoną i lekko zakrzywioną rączką, co znacznie ułatwia malowanie przestrzeni między żeberkami. Malowanie kaloryfera powinno obejmować dwie warstwy farby. Należy jednak pamiętać, że druga farba powinna zostać wykonana po odpowiednim czasie – zgodnie z zaleceniami producenta. Wówczas możemy być pewni, że tak wykonane malowanie kaloryfera będzie trwałe i estetyczne. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
45 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *