Design

Meble ogrodowe – rodzaje, porady aranżacyjne w ogrodzie

• Zakładki: 59


Urządzając nasz przydomowy ogród, a także taras i balkon ważne jest, aby dobrze dobrać meble ogrodowe. Powinniśmy też zwrócić uwagę na dobór akcesoriów i artykułów ogrodowych. Ogród pełni ważną rolę w każdym domu jednorodzinnym. Tam bowiem często spędzamy nasz wolny czas, wypoczywamy.

Możemy wybierać spośród różnych mebli ogrodowych, balkonowych czy tarasowych. Dobrze dobrany komplet mebli do ogrodu pozwoli nam, aby cieszyć się czasem wolnym, który spędzamy na świeżym powietrzu. Również impreza w sezonie letnim czy grill w towarzystwie rodziny i przyjaciół będzie miłym przeżyciem. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze mebli ogrodowych.

Meble do ogrodu, na taras i na balkon – porady przy wyborze i aranżacji

Wybór odpowiednich dla nas mebli ogrodowych powinniśmy dopasować do uwarunkowań w naszym ogrodzie, do naszych upodobań oraz do stylu aranżacyjnego naszego ogrodu i stylu elewacji i wykończenia domu. Wiele spośród mebli ogrodowych można też zastosować na tarasie lub balkonie.

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze mebli grodowych?

Jak wspomnieliśmy powyżej, bardzo ważne przy doborze mebli ogrodowych jest to, aby wpisywały się one w styl aranżacyjnych przestrzeni wokół domu i samego domu. Jeśli zatem nasz dom jest drewniany, to również meble powinny być drewniane. Mamy duży wybór np. drewnianych stołów, ław, krzeseł i ławek. Ciekawie zaprezentuje się np. pniak w ogrodzie przy domu w stylu góralskim. Meble drewniane możemy zakupić, dostępne są też meble drewniane z metalowymi konstrukcjami – to bardzo wytrzymałe rozwiązanie. Osoby, które lubią majsterkować, mogą sami wykonać meble drewniane do ogrodu.

Bardzo ważne jest też to, czy nasze meble ogrodowe mają znajdować się cały czas na zewnątrz, czy będziemy je chować na noc. Meble ogrodowe mogą też znajdować się pod otwartym niebem, można je też trzymać pod zadaszeniem, np. w altanie. Można je ustawić bezpośrednio na trawie lub na betonowej podmurówce, kostce brukowej czy na kamiennych płytach. Czasami meble ogrodowe są na stałe wkopane w ziemie – wówczas oczywiście nie możemy ich przenosić. Jeśli meble ogrodowe mają znajdować się na stałe pod gołym niebem nie powinniśmy wybierać mebli z poduszkami itp.

Wybór mebli ogrodowych powinniśmy też dopasować do ich docelowego przeznaczenia. Jeśli zamierzamy często grillować i spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną, sprawdzą się stoły i krzesła. Natomiast, jeśli chcemy spędzać czas korzystając ze słońca, relaksując się w przydomowym zaciszu przy lekturze ulubionej książki, doskonałym rozwiązaniem będą leżaki ogrodowe.

Meble ogrodowe – wybór stylu i formy

Nasz ogród oprócz tego, że chcemy w nim spędzać miło czas, powinien także cieszyć oko – być ładnie zaaranżowany. W związku z tym trzeba brać pod uwagę styl i formę naszych mebli do ogrodu. Przy domu drewnianym sprawdzą się meble drewniane, a czym szerzej pisaliśmy powyżej. Jednak drewniane meble ogrodowe sprawdzą się także wokół domów murowanych – zarówno tych w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym.

Jeśli decydujemy się na metalowe, plastikowe, rattanowe lub drewniane meble ogrodowe, to powinniśmy dobrać ich kolorystykę i styl do elewacji domu, ogrodzenia, dachu i balustrad na balkonach, tarasach.

Z jakich materiałów mogą być wykonane meble ogrodowe?

Meble ogrodowe wykonuje się z różnych materiałów:

  • drewno – to najczęściej spotykany materiał do wyrobu mebli ogrodowych, odpowiednio zabezpieczona powierzchnia drewna, sprawi, że takie meble będą nam służyć przez wiele lat, ciekawym rozwiązaniem w ostatnich latach – prawdziwym krzykiem mody są meble wykonane z palet – to szczególnie ciekawe rozwiązanie dla majsterkowiczów;
  • rattan i technorattan – bardzo dużą popularnością w przydomowych ogrodach cieszą się też meble wykonane z plecionego rattanu oraz technorattanu – tego typu meble do ogrodu dają bardzo dobre wrażenie i sprawiają poczucie lekkości;
  • metal – zestawy ogrodowe mogą też być wykonane z metalu, jednak to ciężkie meble, a sam materiał może być podatny na korozję, jeśli nie zabezpieczymy go w odpowiedni sposób, ciekawym rozwiązaniem jest połączenie metalu i szkła;
  • plastik – meble ogrodowe mogę też być wykonane z tworzyw sztucznych – jeśli myślimy o krzesłach i stołach do ogrodu, to właśnie to rozwiązanie większości z nas jako pierwsze przychodzi do głowy – zaletą takich mebli jest to, że są lekkie i można je w każdej chwili przenieść w inne miejsce lub schować.

Wypoczynkowe komplety mebli ogrodowych – ciekawe zestawy

Często możemy kupić gotowe zestawy mebli ogrodowych – wykonane z tych samych materiałów, w jednolitej kolorystyce. Najpopularniejsze na rynku zestawy mebli do ogrodu to plastikowe komplety krzeseł i stołów. Lecz można też zakupić bardzo ciekawe zestawy wykonane z rattanu lub technorattanu, często są one uzupełnione o leżaki czy kanapy ogrodowe. Taka kanapa z rattanu może być np. pokryta wygodnymi poduszkami, które w razie potrzeby można schować.

Komplety ogrodowe są dostępne w sprzedaży w różnych formach oraz kolorach. Popularne są np. zestawy stylowych mebli drewnianych w postaci stołów z krzesłami lub ławami, a często uzupełnione są też o leżaki ogrodowe. Drewniane zestawy znakomicie sprawdzą się do staropolskiej lub góralskiej aranżacji domu i ogrodu. Zestaw mebli ogrodowych można również złożyć samemu wedle własnych upodobań.

Akcesoria ogrodowe – znakomite uzupełnienie mebli do ogrodu

W ogrodach ustawia się nie tylko same meble, ale też różnego rodzaju akcesoria. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz różnego rodzaju akcesoriów ogrodowych. Mogą to być np. różnej wielkości grille ogrodowe czy paleniska. Kolejnym często wybieranym akcesorium do ogrodu jest huśtawka. To doskonały wybór, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, choć osoby dorosłe również mogą cieszyć się z korzystania z huśtawki.

W ogrodzie sprawdzą się też pergole, przenośne altany czy podpory na pnącza. Duży parasol zapewniający cień można przymocować do stołu, czy też rozłożyć nad kanapą, krzesłami. Innym ciekawym rozwiązaniem jest basen ogrodowy, który można napompować i ustawiać w dowolnym miejscu naszego ogrodu.

Ważnym elementem aranżacyjnym każdego przydomowego ogrodu są odpowiednio dobrane meble oraz akcesoria. To korzystając z nich spędzamy nasz czas wolny w ogrodzie – samemu w zaciszu lub z rodziną czy znajomymi. Powinniśmy zatem tak dobrać meble ogrodowe, aby estetycznie prezentowały się w naszej przestrzeni przydomowej.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
65 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *