Budowa i remont

Montaż drzwi wewnętrznych — ważne zasady według ekspertów z firmy Budmar!

• Zakładki: 38


Drzwi pokojowe to niezbędne elementy, które montuje się podczas wykańczania domu lub mieszkania. Ich montaż nie jest wcale skomplikowany ani czasochłonny. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad, dzięki którym wstawienie drzwi wewnętrznych będzie jeszcze prostsze.

Wymiary i montaż ościeżnicy

Bardzo ważną kwestią przy montażu drzwi pokojowych są wymiary. Od rodzaju ościeżnicy zależne będzie to, jakie wymiary powinien mieć otwór w ścianie. Przy wyborze ościeżnicy regulowanej trzeba zadbać o to, by otwory były o około 8-9 centymetrów większe od skrzydła drzwi. W przypadku wyboru wersji stałej wymiary powinny wynosić około 11-11,5 centymetra. Ościeżnicę umieszcza się w przygotowanych specjalnie wnękach. Następnie za pomocą poziomicy i kątownika należy sprawdzić, czy rama jest zawieszona równo. Na unieruchomienie ościeżnicy pozwolą podpórki, które to montuje się od góry. Należy jednak zadbać o to, by pion, poziom oraz kąty proste pozostały niezmienne.

Następny krok to wywiercenie otworów zarówno w ścianie, jak i ościeżnicy. W otworach umieszcza się kołki, ale trzeba to zrobić na tyle delikatnie, by nie uszkodzić konstrukcji. W szczelinach pomiędzy murem a ościeżnicą powinno umieścić się piankę montażową i pozostawić ją do całkowitego utwardzenia. Po tym czasie przychodzi moment usunięcia klinów, rozpórek i listwy montażowej.

Montaż drzwi

Po zakończonym montażu ościeżnicy wstawienie drzwi nie powinno stanowić żadnego kłopotu. Wystarczy jedynie umieścić drzwi wewnętrzne w przygotowanych otworach i upewnić się, że zawiasy są odpowiednio wyregulowane. Do rozwiązania problemów z regulacją zawiasów można użyć klucza imbusowego oraz śrubokręta. Dokręcanie i odkręcanie śruby w końcu pozwoli uzyskać optymalną pozycję zawiasu.

O czym trzeba pamiętać?

Przed zabraniem się za wstawanie drzwi pokojowych bardzo istotne jest to, by dokładnie zapoznać się z instrukcją. To w niej znaleźć można wiele kluczowych informacji. Co więcej, montaż przeprowadza się wyłącznie po zakończeniu wszelkich mokrych prac remontowych. Ściany muszą być pomalowane, wygładzone i wysuszone, by uniemożliwić osunięcie się skrzydła i ościeżnicy. Warto także zwrócić uwagę na to, by wszystkie drzwi do siebie pasowały i były w możliwie jak najbardziej podobnym kolorze. Zadbanie o podobieństwo drzwi oraz klamek zapewni spójność całej aranżacji.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *