Technologie dla domu

Montaż rekuperacji – kiedy najlepiej go przeprowadzić?

• Zakładki: 478 • Komentarz: 2


Każdy budynek musi mieć instalację wentylacyjną — o tym obowiązku jasno mówią przepisy budowlane. Takie obowiązek jest w pełni uzasadniony. Wentylacja w budynku jest niezwykle istotna. Odprowadzanie zużytego powietrza, brzydkich zapachów i nadmiaru pary wodnej chroni powinno być przeprowadzane na bieżąco. Prawidłowo działająca wentylacja zachowa budynek w dobrej kondycji, zaś jej brak może być bezpośrednią przyczyną parowania okien, zbierania się skroplonej pary wodnej na oknach i parapetach, a także pleśni i grzyba na ścianach. Istnieją dwa rodzaje wentylacji — grawitacyjna, wykorzystująca szczeliny w budynku i szyby wentylacyjne. Drugi rodzaj wentylacji to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Dzięki rekuperacji budynek jest na bieżąco wentylowany, a do tego zachowana jest temperatura. 

Kiedy podjąć decyzję o montażu rekuperacji?

System rekuperacji składa się ze specjalnych kanałów wentylacyjnych, kratek wywiewnych i nawiewnych oraz rekuperatora – to oczywiście w szybkim skrócie. Instalacja ta zupełnie nie wykorzystuje kominów wentylacyjnych rekuperacji grawitacyjnej. Decyzję o montażu rekuperacji najlepiej podjąć jeszcze na etapie budowy domu. Wówczas można uniknąć kosztów związanych z budową kominów wentylacyjnych pod wentylację grawitacyjną i prawidłowo uszczelnić dom. 

dom, stół, krzesełka, drzwi przesuwne

Montaż kanałów wentylacyjnych rekuperacji

Etap w którym montujemy kanały wentylacyjne najlepiej przeprowadzić podczas budowy domu, gdy jeszcze nie ma wylewek i tynków. Wówczas też zakładamy pozostałe instalacje w domu. Dzięki temu z łatwością rozłożymy kanały wentylacyjne, a także wykonamy nawierty pod kratki anemostatów. Dzięki temu unikniemy przymusowego remontu w przyszłości. 

Kiedy zamontować rekuperator?

Takie elementy jak rekuperator i kratki wyrzutni oraz czerpni najlepiej zamontować w momencie, kiedy zakończymy prace, w czasie których powstaje pył. Pamiętajmy, aby rekuperator zamontować w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej +5 stopni Celsjusza. Do montażu rekuperatora należy użyć odpowiednich przyłączy tłumiących. Możliwość późniejszego montażu rekuperatora sprawia, że możemy rozłożyć sobie wydatek w czasie. Jednak jeżeli będziemy zbyt długo zwlekać z zakupem, budynek może nie przejść odbioru technicznego. 

Macie pytania dotyczące rekuperacji i jej montażu? Koniecznie skontaktujcie się ze specjalistami z Centrum Rekuperacji!

comments icon2 komentarze
2 komentarze
638 wyświetleń
bookmark icon

2 thoughts on “Montaż rekuperacji – kiedy najlepiej go przeprowadzić?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane