Technologie dla domu

Napędy do bram garażowych – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

• Zakładki: 38


Nowoczesne napędy do bram garażowych zapewniają wygodę i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Nie musisz wychodzić z auta, by otworzyć i zamknąć bramę. Takie rozwiązanie docenisz szczególnie wtedy, gdy pogoda nie rozpieszcza. Dodatkowo możesz być pewny, że nikt nieproszony nie wejdzie do Twojego garażu. Sprawdź, jak wybrać najlepsze rozwiązanie!

Wygodny sposób sterowania bramą garażową

Porównując oferty napędów do bram garażowych, zwróć uwagę na trzy podstawowe czynniki. Zastanów się, czy dany system poradzi sobie z ciężarem bramy. Pamiętaj, by dobrać mechanizm do jej wielkości i rodzaju.

Poszczególne napędy do bram garażowych różnią się siłą pchania i ciągnięcia, a także prędkością przesuwu. Analizując ofertę, zwróć też uwagę na to, czy wózek jezdny porusza się za pomocą paska zębatego, czy łańcucha. Istotną rolę odgrywają też częstotliwości, na których działa jego sterowanie. 

Sprawne i wydajne napędy do bram garażowych

Do małej lub średniej bramy możesz wybrać napęd z silnikiem o mocy 400 N. W przypadku dwuskrzydłowej, dużej bramy lepiej sprawdzi się silnik o mocy 1200 N. Wspomniany parametr odgrywa bardzo ważną rolę. Dobierając silnik z odpowiednim zapasem mocy, masz pewność, że system będzie działał niezawodnie przez długi czas.

Przeglądając oferty producentów na napędy do bram garażowych, weź pod uwagę sposób sterowania. Niesłabnącą popularnością cieszy się pilot radiowy. Upewnij się, że działa na dedykowanej częstotliwości 868,35 MHz lub 433,92 MHz. Dzięki temu unikniesz zakłóceń i nieplanowanych otwarć bramy. Niektóre firmy proponują złożony system kodowania, by złodziej nie przechwycił sygnału i nie dostał się do garażu. Częstotliwość 868.35 MHz jest mniej obłożona niż 433.92, MHz, dlatego dedykuje się ją dla rozwiązań zdalnego sterowania.

Zastanawiasz się, jak wybrać długość szyny, po której będzie przesuwała się brama? Możesz tutaj skorzystać z prostego wzoru. Wystarczy, że od długości szyny odejmiesz 60 cm. Sprawdź, czy otrzymany wynik wynosi tyle samo, co maksymalna wysokość bramy.

Jak wybrać niezawodny napęd do bramy garażowej?

Kolejnym ważnym parametrem jest prędkość otwierania bramy. Tradycyjne systemy proponują prędkość przesuwu o wartości 12 cm/s, co przekłada się na otwarcie skrzydła w 30 sekund. Wielu producentów proponuje szybsze napędy do bram garażowych, dzięki czemu możesz szybciej wjechać samochodem. Zwróć też uwagę na mechanizmy z regulowaną prędkością przesuwu. Nowoczesne mechanizmy gwarantują płynne otwieranie i zamykanie, co z pewnością docenisz podczas codziennego użytku.

Istotną rolę odgrywa też pobór mocy i napięcie zasilania. Jeśli brama w trybie czuwania pobiera tylko kilka watów, możesz sporo zaoszczędzić w ciągu roku. Pomyśl również o dodatkowym zasilaniu napędu, który przyda się na wypadek przerw w dostawie prądu. Awaryjne otwieranie bramy przyda się także wtedy, gdy zgubisz lub zapomnisz pilota. Niektóre napędy oferują dodatkowe funkcje, takie jak lampka ostrzegawcza, czy sterowanie światłem w garażu.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą BENINCA – Automatyka do bram.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *