Design

Oświetlenie pokoju dziecka – najważniejsze aspekty

• Zakładki: 79


Urządzając pokój dla dziecka, należy uwzględnić odpowiednie oświetlenie tego pomieszczenia. W ciągu dnia nasz maluch korzystać będzie ze światła dziennego. Natomiast jako źródła światła do oświetlenia pokoju dziecka po zmroku, należy uwzględnić oświetlenie główne, lampkę na biurko – do nauki oraz lampkę do użycia przy łóżku – do czytania, np. kinkiet ścienny.

Jeżeli chodzi o kwestie oświetlenie pokoju dziecięcego w czasie dnia, to najważniejszą rolę odgrywa takie ułożenie mebli, aby optymalnie wykorzystać światło dzienne – słoneczne. Biurko powinno być ustawione niedaleko okna, tak aby korzystając z biurka nie rzucać na niego cienia. Podpowiadamy, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze głównego źródła światła w pokoju dziecięcym, oświetlenia biurka i łóżka.

Główne źródło światła w pokoju dziecka

W przypadku głównego źródła światła w pokoju dla dzieci, mamy do wyboru dwa podstawowe rozwiązania:

  • oświetlenie w podwieszanym suficie – mogą to być np. halogenowe oprawki sufitowe, efektownie na podwieszanym suficie w pokoju dziecka zaprezentują się taśmy i listwy LEDowe, które umieszcza się w specjalnych profilach;
  • lampy sufitowe – szeroki wybór lamp tego typu – np. żyrandole nowoczesne i tradycyjne lub dedykowane dla pokojów dziecięcych, lampy sufitowe mogą być też montowane w sufitach podwieszanych.

Oświetlenie w postaci taśm i listw LEDowych oraz halogenowych oprawek w sufitach podwieszanych jest rozwiązaniem uniwersalnym. W związku z tym można je zastosować w pokoju dla małego dziecka, ale też w pokoju nastolatka. Również dla maluchów oraz nastolatków sprawdzą się uniwersalne lampy sufitowe – ich proste, typowe kształty można dopasować do każdej przestrzeni, w tym do pokojów dla dzieci w każdym wieku.

W przypadku małych dzieci – tych w wieku przedszkolnym lub szkolnym można też postawić na typowe lampy dziecięce – te mogą różne kształty czy kolory. Co bardzo istotne są one funkcjonalne, lecz jednocześnie mają bajkowy charakter. Takie lampy sufitowe mogą nawiązywać do ulubionych bajek naszych maluchów, przedstawiać zwierzątka, roślinki itp. lub przypominać o ulubionych zajęciach sportowych. Motywy na takich lampach dziecięcych to np. chmurki, zajączki, misie, pieski, kotki, płatki i liście kwiatków, postacie z bajek i seriali dla dzieci – propozycji jest niesłychanie dużo.

Lampa na biurko do pokoju dziecięcego

Kolejnym źródłem światła w pokoju dziecięcym jest lampa na biurko. Tutaj też producenci mają bardzo dużo propozycji – jest w czym wybierać. Jedną z opcji jest zastosowanie typowej – uniwersalnej lampki na biurko. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno z przypadku małych dzieci, jak nastolatków obojga płci. Typowe lampy biurkowe dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu można je dopasować do każdej aranżacji.

Podobnie jak w przypadku lamp dziecięcych sufitowych, tak i lampy biurkowe dla dzieci dostępne są w wielu ciekawych stylizacjach bajkowych. Dla dziewczynki może to być lampka biurkowa z księżniczką, ulubionymi bohaterkami kreskówek czy zwierzątkami. Z kolei w przypadku chłopca można postawić na lampki na biurko z motywami bajek i filmów o superbohaterach itp. W towarzystwie ulubionych postaci z bajek, zabawnych zwierzaków, milej będzie się odrabiało zadania domowe.

Oświetlenie łóżka w pokoju dziecięcym

Przechodzimy teraz do trzeciego źródła sztucznego światła, które jest konieczne w każdym pokoju dziecięcym, a mianowicie oświetlenia łóżka. W tym celu znakomicie sprawdzają się kinkiety ścienne. Kinkiet w pokoju dziecka – powinien mieć możliwość regulacji nachylenia – regulowaną głowicę. Dzięki temu dziecko ma możliwość ustawienia światła do swoich potrzeb. Popularne są zwłaszcza ścienne kinkiety LEDowe – takie źródło światła jest dużo bardziej oszczędne w porównaniu do źródeł tradycyjnych.

Lampki nocne – kinkiety dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu można je dopasować do aranżacji pokoju, wieku dziecka oraz jego upodobań. W przypadku małych dzieci można znaleźć, podobnie jak – lampy ścienne i biurkowe – modele typowo dziecięce. Natomiast zarówno w pokoju dla dzieci, jak i młodzieży – nastolatków, można z powodzeniem zastosować uniwersalne ścienne kinkiety.

W pokoju dziecka właściwe oświetlenie pełni bardzo ważną rolę. Nie tylko daje światło do nauki i zabawy, ale również wpływa na samopoczucie maluchów. W związku z tym powinniśmy zadbać o to, aby stosować rozwiązania dopasowane do stylu aranżacyjnego pokoju, wieku i płci malucha oraz jego upodobań.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
103 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *