Palety są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia centrów spedycyjnych, magazynowych lub przeładunkowych. Okazują się niezbędne również w firmach produkcyjnych oraz w sklepach. Na rynku dostępne są ich najróżniejsze typy. Do czego przeznaczony jest każdy z nich? Jakie mają wady i zalety. Jak dobrać odpowiednie palety do danego zastosowania i gdzie je zamówić? Wyjaśniamy to poniżej.
Palety produkowane z drewna. Czym różnią się od palet plastikowych?
Jedną z najważniejszych pomiędzy poszczególnymi typami palet jest materiał, z którego zostały wykonane. Na rynku dostępne są przede wszystkim palety plastikowe oraz drewniane. Te pierwsze stosowane są wszędzie tam, gdzie wymagane jest zachowanie bezwzględnej czystości. Ich czyszczenie i dezynfekcja, ze względu na gładką powierzchnię, jest bezproblemowe i wydajne. Niestety pod wieloma względami odbiegają one od tradycyjnych palet drewnianymi. Są mniej odporne na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, a poza tym są trudniej dostępne.
Palety drewniane. Zastosowanie palet jednorazowych i EPAL
Kolejny sposób podziału dotyczy ich wymiarów. Pod tym względem wyróżniamy przede wszystkim palety typu euro oraz palety przemysłowe (w tym jednorazowe). Te pierwsze cechują się przede wszystkim standaryzacją. By uprościć procedury związane ze składowaniem i transportem towarów, produkuje się je zawsze w tych samych wymiarach – 1200x800x144 mm. Palety przemysłowe mogą zaś być wytwarzane w różnych wariantach, dostosowanych do specyfiki danego zastosowania. Osobnym typem są palety jednorazowe, które są produkowane z myślą o pojedynczym użyciu.
Tajniki produkcji palet. Jak powstają palety euro i palety przemysłowe?
Produkcja palet euro wymaga użycia odpowiednio dopasowanego drewna. Wśród gatunków iglastych najlepiej sprawdzają się świerk i sosna. Poza tym produkcja palet EPAL może odbywać się również z wykorzystaniem drewna gatunków liściastych – buka, olchy i osiki. Palety składają się przede wszystkim z dwóch rodzajów elementów – klocków i desek. Poza gotowymi paletami, możliwy jest zakup pojedynczych elementów – nabędziemy je w firmie JCG – dzięki czemu można poddać renowacji uszkodzone bądź zużyte egzemplarze.
Producent palet drewnianych – jak wybrać firmę? Wysokiej jakości drewniane palety
To, na ile dobrze sprawdzi się dana paleta, zależy przede wszystkim od jej jakości. By mieć pewność co do tego, że kupujemy wysokiej jakości produkty, dużą wagę należy przyłożyć do wyboru firmy specjalizującej się w produkcji palet drewnianych. Na co powinniśmy zwrócić największą uwagę? Przede wszystkim na certyfikaty. Profesjonalny producent palet posiada licencje i certyfikaty potwierdzające jakość swoich wyrobów oraz użytych materiałów.