Technologie dla domu

Pokojowe nawilżacze powietrza: jak działają?

• Zakładki: 44 • Komentarz: 1


Suche powietrze podrażnia zatoki, nos i gardło, powodując ból i dyskomfort. Problem nasila się w okresie jesienno-zimowym. Zastanawiasz się, jak uniknąć przeziębienia, zapalenia zatok i trudności w oddychaniu? Zwróć uwagę na pokojowe nawilżacze powietrza. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model!

Czym kierować się przy zakupie nawilżacza powietrza?

Pokojowe nawilżacze powietrza wyparne korzystają z wentylatora napędzanego silnikiem, który przedmuchuje powietrze przez knot, filtr lub taśmę. W ten sposób odparowują wodę i kierują wilgoć do pomieszczenia. 

Pamiętaj, by regularnie czyścić urządzenie. Dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi pleśni i bakterii. Proponowany sprzęt pracuje stosunkowo cicho, dodatkowo znajduje się w przystępnej cenie.

Niektórzy producenci proponują też pokojowe nawilżacze powietrza wirnikowe. Wspomniane urządzenia wykorzystują dysk napędzany silnikiem obrotowym. Kieruje wodę na dyfuzor, a następnie rozbija je na maleńkie kropelki, unoszące się w powietrzu. 

Dużą popularnością cieszą się również nawilżacze ultradźwiękowe. Produkują chłodną mgiełkę za pomocą dwóch płytek ceramicznych, wibrujących z częstotliwością ultradźwiękową. Prezentowane modele są skuteczne, ale mogą wysyłać w powietrze drobny pył. Może osiadać na różnych powierzchniach, nasilając objawy u alergików i astmatyków. 

Wiele osób poleca także pokojowe nawilżacze powietrza parowe, które wykorzystują energię elektryczną do zamiany wody w parę. Wilgoć wysyłana do powietrza jest bardzo czysta, co zmniejsza ryzyko gromadzenia się pleśni. Unikaj jednak takiego sprzętu, jeśli masz dzieci lub zwierzęta. Mogą się poparzyć, jeśli przewrócą nawilżacz.

Jak dbać o pokojowe nawilżacze powietrza?

Używaj wody destylowanej w wybranym urządzeniu. Dzięki temu masz pewność, że nie zawiera mikroorganizmów. Pamiętaj o regularnej wymianie filtra i czyszczeniu nawilżacza (najlepiej codziennie). Stojąca woda może być siedliskiem bakterii i pleśni, dlatego należy dbać o sprzęt. 

Nawilżacze z chłodną mgiełką są najbezpieczniejszą opcją, zwłaszcza jeśli masz dzieci lub zwierzęta. Pamiętaj, że modele z ciepłą mgiełką nagrzewają się, w związku z tym, nie podchodź do nich zbyt blisko. 

Dlaczego warto kupić pokojowy nawilżacz powietrza?

Suche powietrze może zatkać przewody nosowe, co z kolei prowadzi do przewlekłego kataru, bólu gardła i zatok. Pokojowe nawilżacza powietrza dodają wilgoć, która pomaga w rozbiciu flegmy w klatce piersiowej i nosie. W ten sposób chronią też przed spierzchniętą skórą i krwawieniem z nosa. Dodatkowo chronią przed nawrotami astmy, stanem zapalnym skóry oraz suchością w jamie ustnej i gardle.

Sucha skóra może łatwo marszczyć się i pękać, powodując spory dyskomfort. Niestety, pomadka i balsam nie zawsze skutecznie ją nawilżą. Uszkodzona bariera skóry w połączeniu z niskim poziomem wilgotności może nasilić objawy. Nawilżacz wraz z kremami pomoże zachować wilgoć, łagodząc świąd i zapewniając spokojny sen.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Centrum Rekuperacji 

comments icon1 komentarz
1 komentarze
101 wyświetleń
bookmark icon

One thought on “Pokojowe nawilżacze powietrza: jak działają?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *